Wyjazd dziecka pod namiot
Już niedługo rozpoczną się przedwakacyjne kłótnie rodziców z dziećmi. Zawsze jest to ten sam temat: puścić czy zabronić dziecku na wyjazd ze znajomymi, przyjaciółmi, dziewczyną, chłopakiem pod namiot?
Obawy rodziców są słuszne:, martwią się o swoje dziecko, ponieważ zdają sobie sprawę ze wszystkich możliwych konsekwencji takiego wyjazdu. Dorastającym pociechom nieraz trudno wytłumaczyć nasze obawy, często nie rozumieją, że rodzice chcą je chronić.
Po co dzieci jeżdżą pod namiot?
Nastolatki nie zawsze jeżdżą pod namiot tylko po to by imprezować. Często chcą wyjechać aby świetnie się bawić, przeżyć coś niezwykłego, chcą zapomnieć o otaczających ich problemach, pragną spróbować nowych rzeczy (na które przy rodzicach nie zawsze mogą sobie pozwolić).
Rodzicom bardzo trudno przyjąć, że ich syn czy córka nie są już małymi dziećmi i chcą być samodzielne. Trzeba zrozumieć, że taki wyjazd jest normalnym etapem w dorastaniu dziecka.
Kiedy pozwolić dziecku na wyjazd?
Możemy pozwolić dziecku na samodzielny wyjazd, jeżeli jest w odpowiednim wieku. Psycholodzy i pedagodzy twierdzą, że dziecko poniżej 17 roku życia nie jest zdolne do podejmowania samodzielnych wypadów z kolegami czy partnerem.
Zgódźmy się, jeśli ufamy naszemu dziecku i zawsze robi ono to, co obiecało, potrafi powiedzieć „nie” i jest asertywne. Ważne jest także, aby potrafiło bronić się w kryzysowych sytuacjach i miało pomysł na wyjazd. Eskapada pod hasłem „będziemy robić to, co wymyślimy” nie kończy się dobrze.
Zawsze postaraj się poznać osoby, z którymi dziecko chce wyjechać, także ich sytuacje rodzinną.
O czym pamiętać?
Twoje dziecko zawsze musi być pod telefonem. Ustalcie, o jakich godzinach będziesz dzwonić, ale też każ mu mieć telefon zawsze przy sobie. Warto także opowiedzieć dziecku o swoich obawach i przemyśleniach – szczera i spokojna rozmowa to najlepsze rozwiązanie.
Kiedy zabronić wyjazdu?
Jeśli masz z dzieckiem zły kontakt, nie znasz jego znajomych, wiesz, że twoja pociecha sprawia dużo problemów, powiedz stanowcze nie. Oczywiście wtedy musisz przygotować się na małą domową wojnę, ale zawsze lepiej mieć obrażone dziecko na oku niż skrzywdzone na wakacjach.
Odmów mu funduszy na wakacje i wyraźnie powiedz, że mu nie ufasz. Odmowę zawsze musisz uargumentować, ale nie zbywaj dziecka błahymi rzeczami (złą pogodą, ewentualnym przeziębieniem). Powiedz mu stanowczo dlaczego nie chcesz go puścić (zazwyczaj źle się zachowuje, sprawia problemy). Pamiętaj aby nie dać ugiąć się pod szantażem!