Pielęgnacja każdego rodzaju cery

Warto rozeznać się, jaki posiadamy rodzaj cery by móc prawidłowo się o nią troszczyć i pielęgnować ją. Nie zawsze sprawdza się podstawowa pielęgnacja tzw. Trzech kroków, czyli mycie twarzy, odświeżanie jej tonikiem oraz stosowanie tego samego kremu. Wybór kosmetyków i zabiegów powinien być dostosowany do rodzaju cery.

Najlepsze rzeczy dla suchej cery

Cera sucha jest bladoróżowa, cienka, mało elastyczna i bardzo delikatna. Nie ma na niej rozszerzonych porów ani zaskórników. Za to często widoczne są prześwitujące naczynka krwionośne. W niektórych miejscach skóra może się łuszczyć, staje się szorstka i chropowata.

Ten rodzaj cery ze wszystkich najszybciej się starzeje. Nie należy używać do mycia twarzy mydła i zbyt ciepłej wody, bo zniszczyć można ochronną warstwę lipidową naskórka. Zakazane są sauna, solarium czy gorące kąpiele, należy ostrożnie stosować preparaty z dużą ilością witaminy A i C.

Wskazane jest natłuszczanie twarzy- stosowanie dwa, trzy razy dziennie kremu nawilżającego, jeśli krem zostanie natychmiast wchłonięty odczekać należy 15-20 minut i ponownie posmarować nim twarz. Sprawdzają się hipoalergiczne preparaty marek aptecznych i kremy- emolienty, które pomagają zapobiegać podrażnieniom. Cera mieszana natomiast to taka, na której w środkowych partiach twarzy cera jest tłusta za to na bokach twarzy czy policzkach cera jest sucha.

Cera mieszana

Cera mieszana pojawia się też w wieku dojrzałym, u pań o cerze tłustej w młodości. Do oczyszczania tego rodzaju cery należy używać żeli do cery mieszanej. Sprawdzają się także emulsje do skóry wrażliwej, które nie wymagają życia wody. Jeśli jest dużo zaskórników lub pojawiają się grudki można używać płynu z kwasem glikolowym lub salicylowym. Kremów należy używać tak by nie przetłuścić okolic nosa, czoła, brody oraz nie wysuszyć policzków i boków twarzy. Na dzień używać należy lekkiej emulsji matującej lub beztłuszczowego żelu, tzw. ‘’Oil free’’. Natomiast, gdy się błyszczy smaruj ją kremem lub żelem matującym.

Cera tłusta ma szarożółty odcień, widać na niej zaskórniki i rozszerzone pory. Mogą pojawiać się na niej wypryski. Najbardziej przetłuszcza się na czole, brodzie, nosie gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Do oczyszczania jej należy używać łagodnego mleczka lub żelu bez mydła o działaniu antybakteryjnym. Sprawdzają się również żele z delikatnie złuszczającymi drobinkami. Trzeba wybierać specjalne preparaty przeznaczone do skóry tłustej i łojotokowej. Należy używać lekkich emulsji i żeli tzw. „oil free” czyli nie zawierających tłuszczu. Na dzień najlepsze są kremy nawilżające i matujące, które zmniejszają wydzielanie serum.

Cera wrażliwa

Natomiast cera wrażliwa czerwieni się pod wpływem zimna czy gorąca, piecze lub swędzi po zastosowaniu np. kremu, łuszczy się, jest ściągnięta. Niekiedy prześwitują rozszerzone naczynka. Do oczyszczania cery wrażliwej używać należy płynu micelarnego albo delikatnego mleczka hipoalergicznego. Nie wysuszają skóry i zmniejszają rumień. Na dzień zalecane jest stosowanie kremu nawilżającego lub tzw. Emolient marek aptecznych.

Reply