Pieniny – wymarzone miejsce na górskie wakacje

Pieniny to często niedoceniany – przez turystów – zakątek Polski. Nie mam pojęcia dlaczego, bo zdecydowanie jest to jedna z najpiękniejszych krain geograficznych Polski, naszpikowana różnego rodzaju atrakcjami turystycznymi. A słowa „Kto nie był w Pieninach, ten nie był nigdzie i nic nie widział” wydają się być jak najbardziej prawdziwe.

Dla niewtajemniczonych – Pieniny to nazwa pasma górskiego, leżącego na granicy Polski i Słowacji, a jednocześnie potoczna nazwa jednego z rejonów turystycznych naszego kraju. Rejonu, który koniecznie należy przynajmniej raz odwiedzić, na przykład podczas pobytu w Zakopanym. Największe atrakcje Pienin leżą w końcu zaledwie 50km na wschód od stolicy polskich Tatr i można je „zaliczyć” w ciągu 2-3 dni. Chociaż warto spędzić tam zdecydowanie więcej czasu.

Tyle tytułem wstępu. Pora przejść do tego, co w Pieninach warto zobaczyć i czego spróbować.

Spływ Dunajcem – atrakcja jedyna w swoim rodzaju

Spływ Dunajcem

Pieniny

Na czoło wysuwa się oczywiście spływ Dunajcem, czyli coś niepowtarzalnego w skali całego kraju. Ów spływ to nic innego jak „podróż” po rzece Dunajec na drewnianej tratwie, pod opieką flisaków. Brzmi groźnie, ale spływ Dunajcem jest przeznaczony bardziej dla rodzin z dziećmi niż dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń. Niebezpieczeństwa nie ma.

Spływ Dunajcem trwa około 2.5 – 3 godzin, podczas których mamy okazję podziwiać Pieniny w całej okazałości. Tratwy są bodajże 6 czy 8 osobowe, a koszt wyprawy to około 50 złotych od osoby dorosłej (50% zniżki dla dzieci). Czy warto? Z doświadczenia powiem, że zdecydowanie tak – szczególnie w ładną, słoneczną pogodę.

Jezioro Czorsztyńskie oraz zamki w Niedzicy i Czorsztynie

Innym, obowiązkowym punktem wyprawy w Pieniny jest wizyta nad Jeziorem Czorsztyńskim. Bynajmniej nie jedzieZamek w Czorsztynie się tam po to, żeby się opalać (chociaż można) – szkoda na to czasu.

Po obu stronach jeziora leżą ruiny dwóch zamków – w Niedzicy i Czorsztynie. Pomiędzy nimi kursuje statek wycieczkowy. Rejs nim trwa niecałą godzinę i jest najlepszym sposobem na dotarcie do drugiego zamku (w Czorsztynie). Nie muszę chyba dodawać, że warto zwiedzić oba, szczególnie, że z ich szczytów mamy wspaniały widok na całą okolicę.

Niedaleko zamku w Niedzicy znajduje się się również ogromna zapora, zbudowana na Jeziorze Czorsztyńskim – kolejna rzecz warta uwagi.

Atrakcje przyrodnicze

Na terenie Pienin ustanowiono Pieniński Park Narodowy, wobec czego o „jakość” okolicznej przyrody nie ma się co obawiać. Podobnie jak na widoki, które można w Pieninach zobaczyć, a które bez wątpienia należą do najpiękniejszych w całej Polsce.

Z atrakcji przyrodniczych warto wymienić chociażby Trzy Korony – najwyższy szczyt Pienin (982 m n.p.m.), które z pewnością warto „zdobyć”. Z Trzech Koron rozciąga się cudowny, chyba najlepszy,  widok na całe Pieniny, chociaż turyści cenią sobie także punkt widokowy na Sokolicy.

Nieco niżej znajduje się Zamkowa Góra, na której można zobaczyć ruiny kolejnego zamku, będącego podobno najwyżej położonym zamkiem w Polsce. Miłośnicy przyrody i górskich wędrówek powinny także udać się do Popradzkiego Parku Krajobrazowego, w którym ujrzeć można liczne jaskinie oraz wodospad Zaskalnik.

Widok z Trzech Koron

Pieniny to świetne miejsce na wczasy w górach, dla wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój, przepiękne krajobrazy, bliskość przyrody i rodzinny wypoczynek. Nie musi być on wcale mało aktywny. Pieniny to wszakże liczne szlaki turystyczne i rowerowe, plaże nad Jeziorem Czorsztyńskim oraz okazja do spróbowania raftingu (po Dunajcu). Dodając do tego jedyny w swoim rodzaju spływ po Dunajcu, rejs statkiem i ruiny trzech zamków, każdy powinien znaleźć w Pieninach coś dla siebie.

3 komentarze

  1. Turysta
  2. turystka

Reply