Płatności online, czyli płatności XXI wieku

Z roku na rok w sieci kupujemy coraz chętniej i coraz więcej. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy są niższe ceny produktów i usług w sklepach internetowych oraz wygoda. Na tą ostatnią składa się wiele czynników, lecz jednym z najważniejszych są bez wątpienia wygodne płatności internetowe.

Błyskawiczny przelew zamiast gotówki

Problem płatności za zakupy robione przez internet był jednym z pierwszym problemów, z jakim musiał zmierzyć się rynek e-commerce. Początkowo gotówkę starano się zastąpić przelewami internetowymi, jednak na dłuższą metę było to niepraktyczne – czas otrzymania i potwierdzenia przelewu bardzo przedłużał całą transakcję. Oczywistym stało się, że na potrzeby transakcji internetowych muszą powstać nowe metody płatności.

I powstały. Obecnie w sieci płacić można na wiele różnych sposobów, z których warto wymienić chociażby:

  1. Błyskawiczne przelewy internetowe
  2. Płatności kartami płatniczymi
  3. Płatności SMS z wykorzystaniem usługi SMS Premium
  4. Płatności za pośrednictwem portfeli internetowych tj. Moneybookers albo PayPal

Systemy płatności internetowych

Płatności internetowe

Płatności internetowe

 

Co ważne, kupując w internecie to klient wybiera w jaki sposób chce zapłacić za zakupiony produkt czy usługę. Wszystko za sprawą systemów płatności internetowych, które pośredniczą w płatnościach „na odległość”, umożliwiając klientom sklepów wybór pomiędzy kilkoma różnymi metodami płatności. Robiąc zakupy w sieci tylko od nas zależy czy zapłacimy za nie przelewem, kartą czy wykorzystamy swoje saldo w jednym z portfeli internetowych. Niezależnie od wyboru, pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy natychmiast, co znacząco skróci całą transakcję.

Obecnie coraz więcej sklepów wdraża systemy płatności internetowych, co sprawia, że na rynku tym panuje dziś spora konkurencja. Póki co liderem polskiego rynku od wielu lat pozostaje jednak serwis Platnosci.pl.

 

Płatności online – korzyści i  koszty

Korzystanie z płatności online niesie za sobą wiele zalet, zarówno dla kupującego jak i dla sklepu czy witryny internetowej. Po stronie kupującego warto wymienić tu chociażby krótszy czas realizacji zamówienia, wygodę, szeroki wybór form płatności czy brak jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Sklepy internetowe, wdrażając płatności online, zyskują natomiast przede wszystkim zadowolenie klienta, ale także zwiększają spływ należności oraz w znaczny sposób automatyzują proces sprzedaży.

Na koniec warto dodać, że koszty związane z płatnościami online leżą po stronie sklepu/strony internetowej. Systemy płatności pobierają zwykle prowizje rzędu 2-3% od każdej przeprowadzonej transakcji.

Reply