Przekąski dla serca

Dieta dla serca

Dieta dla serca

Współczesny człowiek o wiele bardziej niż jego przodkowie narażony jest na niekorzystny wpływ środowiska, z każdym dniem coraz bardziej zanieczyszczanego przez spaliny samochodowe, odpady przemysłowe, wszechobecną chemię, rafinowane produkty spożywcze itp.

Nic więc dziwnego,  że obniża się dolna granica wieku osób narażonych na zawały serca – jest to narząd wrażliwy na to, co jemy, jaki tryb życia prowadzimy, czy przyjmujemy jakieś używki, palimy papierosy… Dodatkowo nie możemy go bagatelizować, gdyż od prawidłowej pracy serca zależy przecież całe nasze życie!

Szkodliwy wpływ węglowodanów oczyszczonych na serce

Niestety, ostatnie badania dowodzą, że ogromna liczba węglowodanów oczyszczonych, bardzo chętnie przez nas zjadanych, np. w postaci przekąsek, takich jak wafelki, ciastka czy nawet żelki, zwiększa w znacznym stopniu ryzyko chorób serca, zwłaszcza u kobiet w wieku pomenopauzalnym.

Specjaliści z Harvardu przebadali 280 zdrowych kobiet w wieku od 45 do 70 lat. Stwierdzili, że te spośród badanych, które w trosce o linię zastąpiły tłuszcz węglowodanowymi produktami, miały o 10 procent mniej 'dobrego’ cholesterolu, działającego przeciwmiażdżycowo  […] Poziom trójglicerydów był u nich natomiast aż o 76% (!) wyższy, co dodatkowo podniosło ryzyko choroby serca.

Przekąski wartościowe dla serca

Dieta dla sercaNa szczęście tego typu problemom można zapobiec, rezygnując z produktów przetworzonych, wybierając te jak najbardziej surowe, a zamiast zastępowania tłuszczy węglowodanami, sprawdzając ich jakość. Konieczne jest również włączenie do diety zdrowych tłuszczy, takich jak oliwa z oliwek, tłuste ryby czy orzechy.

Nasze serce będzie nam także wdzięczne, jeżeli zamiast krakersów, ciastek niskotłuszczowych czy innych tego typu produktów zdecydujemy się na ciasteczka owsiane, pół kromki chleba z otrębami, masłem orzechowych i dżemem, brzoskwinie lub morele z puszki w sosie własnym czy orzeszki ziemne – sięgajmy więc po nie za każdym razem, gdy dopadnie nas nieodparta ochota na małe co nieco :).

Reply