WordPress – CMS dla każdego

Wordpress

WordPress

Statyczne strony internetowe już dawno przeszły do historii. Obecnie tworzy się raczej strony dynamiczne, które są regularnie aktualizowane i generalnie ciągle „coś” się w nich zmienia. Aby ułatwić te zmiany, powstały tzw. CMSy, czyli Systemy Zarządzania Treścią na stronach internetowych. Jednym z nich jest WordPress.

Czym jest CMS?

Zanim przejdziemy do WordPress’a, słów kilka o samych Systemach Zarządzania Treścią. Czym są? Jak wskazuje sama nazwa, CMS to aplikacja internetowa służąca do zarządzania treścią w obrębie jednej witryny. Aplikacja taka znacznie ułatwia stworzenie strony internetowej, jej późniejszą aktualizację oraz wprowadzanie wszelkich modyfikacji w serwisie. Wszystko to odbywa się w panelu administracyjnym danego systemu.

Największą zaletą systemów CMS jest bez wątpienia fakt, że dzięki nim, opiekę nad stroną www może sprawować ktoś, kto ma jedynie podstawową wiedzę o języku HTML, CSS, bazach danych, itd. Wszystko dzięki przyjaznemu, intuicyjnemu interfejsowi Systemów Zarządzania Treścią.

WordPress – najlepszy z CMS’ów

Istnieje bardzo wiele Systemów Zarządzania Treścią. Jedne z nich są darmowe, inne płatne; jedne są bardziej rozbudowane, inne – mniej. Wśród nich na uwagę z pewnością zasługuje jednak WordPress.

WordPress powstał w 2003 roku i został napisany w języku PHP. Jego podstawowym zadaniem miała być obsługa blogów i w tej roli spisuje się wyśmienicie. Dzięki stałemu rozwojowi i masie modyfikacji, WordPress może być także bez problemu wykorzystany jako system pod stronę firmową, galerię zdjęć, a nawet… sklep internetowy! A to wszystko za darmo – sam WordPress jest darmowy, choć pewne modyfikacje mogą kosztować – o tym jednak dalej.

Idea WordPressa opiera się na dwóch rzeczach:

  • szablonach, które definiują wygląd i układ strony
  • wtyczkach, za pomocą których możemy dodawać do naszego WordPressa kolejne funkcjonalności

Podstawowe szablony i wtyczki można bez większego problemu i za darmo pobrać z internetu. W przypadku tych bardziej rozbudowanych, trzeba będzie zapłacić. Dotyczy do szczególnie „szablonów premium”, czyli ładnych, rozbudowanych „wzorów” naszej strony. Ceny są jednak przystępne: za 30 – 50$, każdy powinien wybrać coś dla siebie.

WordPress – system dla każdego

WordPress to System Zarządzania Treścią dla każdego. Najlepszym tego przykładem jest ta witryna, którą stworzyłem praktycznie sam, nie mając wielkiego pojęcia o tworzeniu stron internetowych. Ty możesz stworzyć coś dużo lepszego i rozbudowanego – wystarczy, że wybierzesz WordPress’a!

Reply