Dieta dla 20-latków
Osoby będące w tym wieku są zazwyczaj na tyle aktywne fizycznie, że przeważnie nie muszą się martwić o swoją sylwetkę (oczywiście pod warunkiem, że nie weszły w dorosłość z otyłością lub nie mają do niej skłonności dziedzicznych), tym bardziej, że mają szybką przemianę materii. Dlatego dieta dla 20 – latków zawiera nie zasady pomagające schudnąć, ale przykazania, które, wcielone w życie, pomogą zachować zdrowie oraz dobry wygląd osobom obu płci.
Zdrowe odżywianie
Najważniejsze jest tutaj nie określenie, co wolno, a czego nie powinno się jeść, ale nakreślenie schematu zdrowego odżywiania, bowiem większość młodych ludzi w tym wieku bagatelizuje pory posiłków i jada albo nad ranem po powrocie z imprezy, albo późną nocą, siedząc nad książkami przed egzaminem. Jest to działanie bardzo szkodliwe, bowiem skutkuje rozregulowaniem się trawienia, co prowadzi nie tylko do nadwagi, ale przede wszystkim dolegliwości gastrycznych, głównie zaparć, a także nie służy wyrabianiu dobrych nawyków żywieniowych na przyszłość.
Pięć posiłków dziennie
Powinno się zatem jadać 5 posiłków dziennie i nie pomijać żadnego z nich nawet gdy nie ma się czasu na jedzenie. Trzeba także zjadać minimum jeden ciepły posiłek dziennie i nie może to być zestaw fast-foodów, ale pełnowartościowy obiad, najlepiej domowy.
Regularne odżywianie
Bardzo ważna jest regularność spożywania posiłków i wygospodarowanie czasu każdego ranka na zjedzenie śniadania, co bywa problemem dla szczególnie aktywnych osób. Nie wolno pomijać tego – jak niektórzy specjaliści żywienia uważają – najważniejszego posiłku w ciągu dnia, jeśli bowiem organizm nie dostanie porannego zastrzyku energii, nie nadrobi tego deficytu już przez cały dzień.
Ponadto grozi to napadami wilczego głodu, obniżoną koncentracją, a także niepohamowaną ochotą na coś słodkiego, co jest ważne zwłaszcza dla osób, które nie chcą stracić szczupłej sylwetki. Dlatego też należy spożywać drugie śniadania, choćby to miał być kubek jogurtu czy na przykład owoc – zjedzenie go trwa chwilę, zaś organizm dostaje porcję energii na kolejne parę godzin, aż do obiadu.
Produkty bogate w witaminę D i wapń
W tym wieku nie trzeba jeszcze martwić się o stan kości, ponieważ jest to okres, gdzie mają one najmocniejszą budowę, jednak warto zadbać o nie właśnie w tym czasie, kiedy jeszcze można dużo dla nich zrobić, by w przyszłości uniknąć groźnej choroby jaką jest osteoporoza. W tym celu należy spożywać pokarmy bogate w witaminę D i wapń, a także magnez i białko, czyli między innymi nabiał, chude mięso, warzywa (głównie strączkowe), a także czekoladę, banany i jaja.
Na problemy z obfitymi miesiączkami
Kobiety mające problem z obfitymi miesiączkami mogą mieć niedobory żelaza, witaminy B 12, kwasu foliowego i białka zawartego głównie w białym mięsie. Powinny także spożywać między innymi szpinak, brokuły, fasolkę szparagową, pomarańcze oraz nabiał, najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczu.
Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania są tłuszcze, ale najlepiej jest spożywać te zdrowsze, zawarte w maśle i oliwie z oliwek. Wpływają one korzystnie na pracę układu nerwowego i wzmacniają odporność na stres.