Dieta na trądzik

Dieta na trądzik

Dieta na trądzik

Osoby, które zmagają się z uciążliwą przypadłością jaką niewątpliwie jest trądzik, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczna kuracja musi składać się nie tylko z leczenia stosowanymi miejscowo i doustnie farmaceutykami, ale nie mniej większe znaczenie ma odpowiednia dieta. Często to, co dana osoba  spożywa, ma największy wpływ na zaostrzenie się objawów trądziku, dlatego należy stosować się do pewnych wskazówek, ponieważ jedne pokarmy wpływają negatywnie na stan skóry, inne zaś wpływają na nią dobroczynnie.

Na problemy skórne witamina A

Najważniejszą substancją, jaką w pokarmach powinni przyjmować ludzie mający problemy skórne, jest witamina A. Ma ona bardzo duże znaczenie w przypadku trądziku, ponieważ normalizuje wydzielanie sebum, a więc skóra się nie przetłuszcza, co wpływa na zmniejszenie problemu w postaci stanów zapalnych skóry i wyprysków. Ludzki organizm przyjętą w pokarmie witaminę A przetwarza w beta-karoten. Substancję tę można znaleźć w czerwonych i pomarańczowych warzywach i owocach, czyli w papryce, pomidorach, marchewce czy czerwonych melonach.

Witamina B i cynk

W liściastych warzywach i zielonych – szpinaku, brokułach i sałacie, znajdują się duże ilości witaminy B, która wpływa tonizująco na skórę, co również przyczynia się do zmniejszenia się ilości pojawiających się wyprysków. Inną bardzo potrzebną skórze substancją jest cynk, który znaleźć można w pieczywie pełnoziarnistym, mleku i żółtkach jaj. On również w znaczący sposób wpływa na poprawienie się ogólnego stanu skóry.

Dieta na trądzikJakie produkty należy ograniczyć przy trądziku?

Jeśli chodzi o produkty, które nie powinny pojawiać się w diecie osób mających problem z trądzikiem, to są to przede wszystkim pokarmy, które wzmagają wydzielanie sebum przez gruczoły skóry. Są to na przykład krewetki, wodorosty, sól z dużą zawartością jodu, ketchup czy inne pikantne przyprawy, jak ostra papryka czy ocet spirytusowy.

Trzeba także ograniczyć ilość spożywanej soli, gdyż drażni ona gruczoły łojowe, powoduje nacieki zapalne i sprzyja dojrzewaniu utajonych zaskórników. Ponadto bezwzględnie należy wykluczyć pokarmy z dużą zawartością tłuszczów zwierzęcych, zabronione są wiec przede wszystkim fast foody, zwłaszcza spożywane na mieście, gdyż są przeważnie smażone na wielokrotnie używanym tłuszczu.

Ponadto w diecie mającej za zadanie złagodzić objawy trądziku należy unikać produktów zawierających syntetyczne aromaty, które na opakowaniu produktów określone są jako „aromaty identyczne z naturalnymi”, a także barwniki, glikole, saletrę i benzoesany. Substancje te można znaleźć przede wszystkim w gotowych sokach, słodyczach i kolorowych napojach gazowanych.

Te produkty bardzo źle wpływają na skórę i ich działanie można zaobserwować już w niedługim czasie po spożyciu czy wypiciu danego produktu. Szkodliwe dla skóry są również orzechy, które są nieświeże albo bardzo niskiej jakości, a także importowane warzywa i owoce, które były nieprawidłowo przechowywane, dlatego trzeba je dokładnie myć przed spożyciem, koniecznie w ciepłej wodzie.

Inne produkty żywnościowe, jakie powinno się znacznie ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z nich całkowicie, to kawa, kakao, chałwa, czekolada oraz alkohol. Jeśli chodzi o papierosy, to ich wpływ na skórę również jest bardzo zły, nie tylko dla palaczy czynnych, ale także biernych, dlatego należy starać się unikać przebywania w zadymionych pomieszczeniach, bo skóra na pewno zareaguje na to pojawieniem się wyprysków.

Reply