Recenzja: „Atlas Chmur”

atlas chmur

Recenzja: „Atlas Chmur”

Atlas chmur to film oparty na epopei Davida Mitchella o tym samym tytule, należący do gatunku science-fiction, w reżyserii Toma Tykwer oraz Lany i Andy’ego Wachowskich. Swoją premierę w naszym kraju miał w listopadzie 2012 roku, obecnie można go obejrzeć na DVD oraz na Blu-ray.

Okrzyknięty jednym z filmów ubiegłego, zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, podczas której jesteśmy świadkami przeplatania się żywotów ludzi, których decyzje mają skutki zarówno tu i teraz, jak i na przestrzeni setek lat. Z jednej strony to wizja napawająca optymizmem, z drugiej zaś przerażająca…

Historie poszczególnych bohaterów przeplatają się ze sobą, a każda z nich rozgrywa się w innym czasie. Dzielą je od siebie nie dni, ani nawet nie tygodnie, ale setki lat, a zadaniem widza jest poukładanie poszczególnych elementów układanki i wyciągnięcie odpowiednich wniosków.

Co ciekawe, mimo zmieniających się epok i miejsc, a także imion bohaterów i ról, w jakie się wcielają, w każdej z historii grają ci sami aktorzy. Niektórych łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, rozpoznanie innych może nastręczyć nieco problemów, warto jednak podjąć wysiłek i spróbować odgadnąć, kto jest kim – to dodatkowa satysfakcja!

Losy poszczególnych bohaterów powiązane są ze sobą bardzo ściśle, a ich nawet najbardziej błahe czy przypadkowe decyzje wpływają w znaczący sposób na to, co stanie się nie tylko z nimi w bliższej lub dalszej przyszłości, ale także na losy całego świata. Zapierające dech w piersiach widoki, idea wolności, o którą warto walczyć, pochwała poświęcenia w imię wartości moralnych, a także podkreślenie faktu, że tak na dobrą sprawę każdy jest kowalem swojego losu i że w ogromnym stopniu to właśnie od czynów jednostki zależy, co się z nią kiedyś stanie – wszystko to powinno zachęcić do obejrzenia „Atlasu chmur”.

Nie jest to jednak film łatwy – wymaga od widza ciągłego skupienia i zaangażowania, w innym wypadku może zostać niezrozumiały. Każde życie ma znaczenie, każdy kiedyś – w którymś z wcieleń, wypełni swoje przeznaczenie, a najważniejszymi wartościami w życiu sa prawda oraz wolność.
Owszem, filmowi można zarzucić, że historie przedstawione są nierówno, że niektóre sceny wyglądają nieco zbyt „komputerowo” i nierealnie, jednak przesłanie jest najmocniejszym jego elementem.

„Nasze życie, nasze wybory, każde z naszych spotkań, otwierają nowe perspektywy…”

„Przecinamy własne ślady jak łyżwiarze figurowi…”

Zachęcam do obejrzenia – i niech was nie zniechęcają prawie 3 h, które trzeba spędzić przed telewizorem czy w kinie – bo naprawdę warto!

Obsada

Obsada filmu „Atlas chmur”:

  • Tom Hanks – Dr Henry Goose / Kierownik hotelu / Isaac Sachs / Dermot Hoggins / Aktor grający Cavendisha / Zachariasz
  • Halle Berry – Członkini plemienia / Jocasta Ayrs / Luisa Rey / Indianka na przyjęciu / Ovid / Meronym
  • Jim Broadbent – Kapitan Molyneux / Vyvyan Ayrs / Timothy Cavendish / Koreański muzyk / Prorok
  • Hugo Weaving – Haskell Moore / Tadeusz Kesselring / Bill Smoke / Pielęgniarka Noakes / Członek Rady Mephi / Stary Georgie
  • Jim Sturgess – Adam Ewing / Ubogi klient hotelu / Ojciec Megan / Szkocki góral / Hae-Joo Chang / Adam / Szwagier Zachariasza
  • Doona Bae – Tilda / Matka Megan / Meksykanka / Sonmi-451 / Sonmi-351 / Prostytutka Sonmi
  • Ben Whishaw – Chłopak pokładowy / Robert Frobisher / Właściciel sklepu z płytami / Georgette / Współplemieniec
  • Keith David – Kupaka / Joe Napier / An-kor Apis / Prorok
  • James D’Arcy – Młody Rufus Sixsmith / Stary Rufus Sixsmith / Sanitariusz James / Archiwista
  • Xun Zhou – Talbot / Kierowniczka hotelu / Yoona-939 / Rose
  • David Gyasi – Autua / Lester Rey / Duophsyte
  • Susan Sarandon – Madame Horrox / Starsza Ursula / Yusouf Suleiman / Ksieni
  • Hugh Grant – Wielebny Giles Horrox / Ochroniarz hotelu / Lloyd Hooks / Denholme Cavendish / Widzący Rhee / Wódz Kona

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=VHtQT650zfg[/tube]

Reply