Samolot a bezpieczeństwo: czy latanie jest bezpieczne?

Samolot - czy jest bezpieczny

Czy latanie samolotem jest bezpieczne?

Według ostatnich statystyk, co 6 dorosły mieszkaniec naszej planety boi się podróży samolotem. Nie zmienia to faktu, że samoloty stają się coraz popularniejszym i powszechniejszym środkiem transportu, zaś tanie linie lotnicze podbijają kolejne rynki (także Polskę).

Jak to więc jest z tymi samolotami? Czy latanie jest bezpieczne?

Samolot: szybko i bezpiecznie

Nie będziemy owijać w bawełnę i wątpliwości rozwiejemy na samym początku: latanie samolotem jest bezpieczne. Statystycznie łatwiej jest zginąć na rowerze niż w samolocie. Prawdopodobieństwo tego, że zginiemy w samolocie, jest ponad 60 razy niższe niż ryzyko śmierci w samochodzie i 1000 razy niższe niż ryzyko utraty życia będąc pieszo. Wpływ na to mają dwa czynniki:

1) Samolot

Pierwszym jest samolot. Żaden inny środek transportu nie jest tak dokładnie sprawdzany przed „oddaniem do użytku” jak właśnie samoloty. Mało kto wie na przykład, że każdy samolot, przed pierwszym oficjalnym lotem, musi przejść wiele testów. Wśród nich jest m.in. lot na jednym silniku (gdyby zdarzyła się awaria pozostałych) czy lot w trudnych warunkach atmosferycznych.

Oczywiście samoloty przechodzą również regularne przeglądy techniczne, zaś przed każdym lotem, pilot ma obowiązek sprawdzenia wszystkich systemów i wykonać podstawowy przegląd. Dzięki temu, wsiadając na pokład samolotu, mamy pewność, że wsiadamy do sprawnej maszyny. Czego nie można powiedzieć o pociągach czy autobusach….

Samoloty są też bardzo wytrzymałe – bez problemu mogą służyć przez kilkadziesiąt lat.

2) Człowiek

Drugim elementem „systemu bezpieczeństwa” w samolocie jest człowiek – pilot. Aby wyeliminować błąd ludzki, piloci samolotów pasażerskich muszą wylatać tysiące godzin, zanim zostaną dopuszczeni do lotów z pasażerami. Okresowo, co pół roku, ich umiejętności są dodatkowo badane podczas lotów z instruktorem.

Piloci obowiązkowo przechodzą również ćwiczenia na symulatorze lotów. W czasie symulacji stykają się z „kryzysowymi” sytuacjami i trenują zachowanie w ekstremalnych warunkach – na przykład w trudnych warunkach atmosferycznych lub w przypadku usterki.

Katastrofy lotnicze – statystyka

Mimo tego, wypadki się zdarzają. W ciągu ostatnich 10 lat doszło do około 2000 „incydentów” lotniczych, w których zginęło ponad 13 000 ludzi. W ostatnim roku, było to odpowiednio: 122 wypadki i 1103 ludzi. Najczęściej przyczyną tragedii był błąd człowieka (ponad 2/3 przypadków), rzadziej usterka techniczna (20%) lub pogoda (6%). Ponad połowa lotniczych katastrof miała miejsce w momencie lądowania lub podchodzenia do lądowania.

Skąd ten strach?

Prawdopodobnie główną przyczyną strachu przed lataniem jest sama świadomość tego, że podróż samolotem odbywa się na wysokości 10 000 metrów nad ziemią. Nie pomaga też nagłaśnianie kolejnych katastrof lotniczych, które – choć rzadko – co jakiś czas się zdarzają. Co gorsza, najczęściej giną w nich wszyscy pasażerowie, bo nie ma co ukrywać, że w przypadku zderzenia samolotu z ziemią, szansa przeżycia jest niewielka.

O tym jednak nie ma co myśleć, bo samoloty są bezpiecznym środkiem transportu, zaś rozbicie się samolotem jest dużo trudniejsze niż trafienie „szóstki” w totka.

4 komentarze

  1. bolek
  2. krzysztof
  3. Karolina.
  4. Irek

Reply