Skąd wziął się dzień Babci?

Skąd wziął się dzień Babci?

Skąd wziął się dzień Babci?

Dzień Babci w naszym kraju jest co roku obchodzony tego samego dnia – 21 stycznia. Jest to wyjątkowa okazja do tego, aby szczególnie uhonorować seniorki naszych rodów, okazać im wdzięczność za ich obecność, dobre rady w wielu wątpliwych sytuacjach, czułe serce i piękne wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa.

Często jednak nie zastanawiamy się w ogóle, skąd wzięła się tradycja obchodzenia święta Babci, a także jak wygląda ona w innych krajach i czy również obchodzi się w nich dzień Babci. Dzisiaj wyjaśnimy część wątpliwości związanych z tymi zagadnieniami.

Kiedy obchodzi się dzień Babci na świecie?

Jak już wspomniano, w naszym kraju dzień Babci świętujemy 21 stycznia. Święto to zapoczątkowano za pośrednictwem tygodnika „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a rok później jego popularyzacją zajął się „Express Poznański”. Zyskało ono w naszym kraju ogromną popularność, słusznie zresztą, gdyż seniorki naszych rodów zasługują na uznanie i pamięć swoich wnuków.

Tego samego dnia co w Polsce dzień Babci świętuje się także w Bułgarii oraz w Brazylii, natomiast w Hiszpanii święto to babcie obchodzą 26 lipca. We Francji to uroczystość ruchoma, przypadająca na pierwszą niedzielę marca, w Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Odpowiednikiem dnia Babci w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie jest Narodowy Dzień Dziadków, kiedy świętują zarówno babcie, jak i dziadkowie. Święto to zostało zatwierdzone przez Kongres oraz prezydenta w 1978 roku, a jako datę wybrano pierwszą niedzielę po amerykańskim Labour Day, obchodzonym w pierwszy poniedziałek września. Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego święta jest tutaj niezapominajka.

A Song For Grandma And Grandpa

Poniżej piosenka z okazji Narodowego Dnia Dziadków, obchodzonego w USA i Kanadzie.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ogzs4zKtNKQ[/tube]

Reply