Skąd wziął się dzień Dziadka?

dzień dziadka

Skąd wziął się dzień Dziadka?

Dzień Dziadka to świetna okazja do tego, aby seniorom naszych rodzin wyrazić wdzięczność za ich obecność, dobre słowo w wielu sytuacjach, wsparcie okazywane w wielu problemach, a także niezwykłą mądrość. W wielu sytuacjach z czasów dzieciństwa to właśnie z dziadkami spędzaliśmy wolny czas – pamiętajmy o tym i w dniu ich święta spieszmy złożyć im życzenia czy obdarować ich drobnymi prezentami.

Dzień Dziadka, podobnie jak dzień Babci, jest świętem stosunkowo młodym. O tym, od kiedy i w jakim terminie obchodzi się je w Polsce oraz na świecie, przeczytasz poniżej.

Kiedy obchodzi się dzień Dziadka na świecie?

W Polsce dzień Dziadka najprawdopodobniej pojawił się jako kalka święta amerykańskiego w latach osiemdziesiątych, a jego za jego datę wybrano 22 stycznia, tuż po dniu Babci, aby seniorów honorować w tym samym czasie.

W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

Odpowiednikiem dnia Dziadka w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie jest Narodowy Dzień Dziadków, kiedy świętują zarówno babcie, jak i dziadkowie. Święto to zostało zatwierdzone przez Kongres oraz prezydenta w 1978 roku, a jako datę wybrano pierwszą niedzielę po amerykańskim Labour Day, obchodzonym w pierwszy poniedziałek września. Dzień ten ma swój oficjalny hymn A Song For Grandma And Grandpa („Piosenka dla Babci i Dziadka”), a symbolem tego święta jest tutaj niezapominajka.

A Song For Grandma And Grandpa

Poniżej piosenka z okazji Narodowego Dnia Dziadków, obchodzonego w USA i Kanadzie.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ogzs4zKtNKQ[/tube]

Reply