Smaczne i zdrowe jajka
Opakowania jajek czarują kolorowymi obrazkami z wiejskich zagród i chodzących po łąkach kur. Kupujesz je z myślą, że to produkty z prawdziwych gospodarstw rolnych… Nic bardziej błędnego. Ale jak nie dać się oszukać? Rozszyfruj informacje, które producenci podają na opakowaniach. Dzięki temu będziesz miała pewność, że kupujesz najlepszy produkt. Sprawdź jak wybrać smaczne i zdrowe jajko?
Zasady kupowania
Zanim kupisz jajka przyjrzyj im się dokładnie. Obejrzyj skorupkę. Świeże jajko ma błyszczącą. Brudne, pomazane odchodami jajko może mieć na sobie zarazki salmonelli. Dla bezpieczeństwa umyj je w ciepłej wodzie, albo zanóż we wrzątku na około 30 sekund. Jeśli chcesz mieć 100 procent pewności, że kupiłaś jajko świeże, włóż je na chwilę do zimnej wody. Jeśli wypływa, to znaczy, że jajko było długo przechowywane i jego część poprzez porowatą skorupę wyparowało, a komora powietrzna wewnątrz zwiększyła się. Najlepiej jajka kupować w dniu, kiedy rzeczywiście chcesz je zjeść, w żadnym razie nie na zapas.
Gdy wybierasz jajka, zawsze sprawdzaj datę przydatności do spożycia. Maksymalna trwałość jajek to 28 dni od daty pakowania, potem są one już nieświeże. Niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że już po czterech dniach jajko zmienia smak, zapach i wartość odżywczą. Dlatego według amerykańskich norm ma ono tylko dwudniowy termin do spożycia. Aby jajka zachowały swoje walory, powinny stać w przewiewnym miejscu w temperaturze 8-13 st. C, z dala od mięsa i ryb, aby przez porowatą skorupkę nie chłonęły zapachów. Idealnym miejscem byłaby chłodna spiżarnia, a nie lodówka. Kupując jajka, zwróć uwagę, z jakiego chowu pochodzą. Jeśli jest on np. klatkowy, jajka nie są zbyt smaczne. Najlepsze są te oznakowane 0, które pochodzą od kur zielononóżek czy ekologicznych, są najzdrowsze.
Najzdrowsze wśród zdrowych
Jeśli jesteś zwolenniczką prawidłowego odżywiania, w Twojej kuchni nie powinno zabraknąć jaj o specjalnych walorach zdrowotnych takich jak np. Vitea Omega-3, Ovo Naturalne, a także Jaja Zbożowe, Ziołowe, z hodowli na torfie. Znoszące je kury żywią się specjalnie dobranymi, ekologicznymi paszami. Dzięki temu jajka są bogate w cenne składniki: wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę A i E oraz selen.
Czasami nazwy jajek to tylko chwyt marketingowy. Nie pozwól się oszukać.
- „Siedmiodniówki” – jaja ekstraświeże, ale tylko wtedy, gdy są sprzedane w ciągu tygodnia.
- Jaja DHA GOLD Omega-3 – jaja z chowu klatkowego, ubogie w witaminy.
- Jaja dla niej i dla niego – zwykłe jajka z chowu klatkowego.
- Jaja magiczne – od kur z chowu klatkowego, bez wyjątkowego smaku.
- Białe jaja – niektórzy mylnie uważają, że mają bardziej żółte żółtka.
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=VR_bHkCT68Q[/tube]