Świąteczne porządki

Świąteczne porządki

Świąteczne porządki

To powtarza się co roku: wielkie sprzątanie, zakupy, gotowanie i pieczenie. Usiadłaś przy świątecznym stole i nie masz już ochoty na nic. Czy tak musi być? Święta to czas prezentów, i rodzinnych spotkań, ale także okres gorączkowych przygotowań, Czy można zorganizować udane święta i nie „zwariować”? Jak sprawić, aby zmęczenie nie przesłoniło nam radości świętowania?

Zbliżają się święta, a ty zamiast się cieszyć, jesteś przerażona. Pranie, sprzątanie, gotowanie, ubieranie choinki… Wszystko na twojej głowie. Co roku obiecujesz sobie, że następnym razem zadbasz o siebie, ale cóż, górę bierze chęć zorganizowania rodzinie prawdziwych świąt, chociaż oni i tak tego nie doceniają. Czy musisz się tak poświęcać? Czy możliwe jest przygotowanie świąt bez takiego nieludzkiego zmęczenia?

Świąteczna tradycja powstawała w czasach, kiedy kobiety głównie zajmowały się domem. Realia dzisiejszego życia są jednak inne niż kilkadziesiąt lat temu. Jeśli chcesz przygotować udane święta i nie paść ze zmęczenia, nie możesz zachowywać się jak twoja babcia. Dlatego przemyśl dwie podstawowe kwestie: co sprawia, że święta są naprawdę udane, oraz jak zaangażować w świąteczne przygotowania całą rodzinę?

boże narodzenieUrok świąt

O tym, czy święta będą dla was najwspanialszym okresem w roku, w większym stopniu zadecyduje twoje dobre samopoczucie niż bogato zastawiony stół i własnoręczne wypieki. Święta to wspólne kolędy, uśmiechnięci rodzice, odświętne stroje, odwiedziny najbliższych i czas na serdeczne rozmowy, okres rodzinnej bliskości i odpoczynku. Jeśli skupisz całą swoją energię na porządkach i gotowaniu i zmęczysz przygotowaniami, nie wystarczy ci sił by podzielić się z rodziną najwspanialszym prezentem, który możesz im podarować – radością i ciepłem.

Przygotowując święta, pamiętaj o zachowaniu właściwych proporcji: nie skupiaj się wyłącznie na materialnej oprawie, równie ważna, o ile nie najważniejsza, jest bowiem miła atmosfera i sposób spędzenia wspólnego czasu. Niech to nie będzie oglądanie telewizji od rana do wieczora. Zaplanujcie wspólne zabawy, wyjścia z domu, jakieś szczególne rodzinne przedsięwzięcia, np. napisanie własnej kolędy, wymyślenie nowej rodzinnej gry, Pamiętaj, że zrobienie ozdób choinkowych wspólnie z dzieckiem jest o wiele cenniejsze niż upieczenie kolejnego tortu.

Nie psuj nastroju

Chociaż masz dobre intencje i bardzo ci zależy, by święta były udane, nawet nieświadomie możesz zepsuć humor całej rodzinie. Oto dwa najskuteczniejsze sposoby:

  • świąteczne wypiekiPoświęć się, przygotowując święta, a potem to wypominaj. To doskonała okazja – jest przecież tyle rzeczy do zrobienia: świąteczne zakupy, generalne porządki, przygotowanie dwunastu potraw, a do tego praca zawodowa. Chociaż mogłabyś podzielić obowiązki, wszystko robisz sama, a potem narzekasz, jaka jesteś zmęczona. Oczekujesz, że zostanie to docenione, tymczasem takie zachowanie wywołuje u twoich bliskich poczucie winy i sprawia, że dzieci mogą przestać lubić święta.
  • Spróbuj właśnie w tym czasie rozwiązać rodzinne konflikty i przeprowadź wychowawcze rozmowy z dziećmi. Te najbardziej rodzinne święta automatycznie przypomniały ci o wszystkich nierozwiązanych problemach i zadawnionych urazach. Jednak szansa, że się z nimi uporasz, jest niewielka, zamiast tego skutecznie zepsujesz, przynajmniej z założenia, miłą rodzinną atmosferę.

boże narodzenieZosia samosia?

Co możesz zrobić, jeśli dotychczas sama przygotowywałaś wystawne święta i teraz twoi bliscy oczekują, że będzie tak samo jak co roku, a jednocześnie nie wyobrażają sobie włączenia się w świąteczne przygotowania? Nie oszukuj się. zmiana zwyczajów nie będzie prosta, jest jednak możliwa. Poniższe rady mogą ci w tym pomóc:

  • Zawczasu uprzedź rodzinę, że zmieniają się zasady, i od tego roku wszyscy biorą udział w przygotowaniu świąt.
  • Rozdziel obowiązki wśród wszystkich domowników, daj każdemu kartkę z zadaniami i terminem ich wykonania
  • Nie przyjmuj wymówek, że dzieci muszą się uczyć, a mąż jest zmęczony. Ty też pracujesz!
  • W ramach rekompensaty za nowe obowiązki pozwól rodzinie wziąć udział w decydowaniu o wydatkach, np. ile pieniędzy przeznaczycie na prezenty, a ile na świąteczne ozdoby
  • Pozwól rodzinie na samodzielność, nie poprawiaj wszystkiego, co zrobią, nawet, jeśli mogłabyś wykonać to lepiej. Nadmierny krytycyzm skutecznie zniechęca do pracy
  • Bądź konsekwentna, nie przejmuj cudzych obowiązków, gdy uporasz się ze swoimi
  • Podziękuj za wspólne przygotowanie świąt, podkreśl, że czujesz się w tym roku o wiele lepiej. Postaraj się znaleźć więcej czasu na zabawę z dziećmi i rozmowę z mężem. Twoje dobre samopoczucie będzie dla rodziny najlepszą nagrodą za ich wysiłek włożony w przygotowanie świąt.

ubieranie choinkiTo nieprawda, że…

Prawdziwie święta to te z samodzielnie przygotowanym menu. Tradycyjne domowe potrawy oczywiście pomagają stworzyć świąteczną atmosferę, ale przygotowując je, weź również pod uwagę swoje możliwości.                                                                                                                                                            

Dobra rada: zarezerwuj jedno specjalne danie, na przykład ciasto na specjalne okazje i zawsze przygotowuj je sama. To wystarczy, by domownicy poczuli świąteczny nastrój. Pozostałe potrawy możesz kupić gotowe.

Mam obowiązek urządzić rodzinie wspaniałe, udane święta, owszem, ale ceną nie może być twoje przemęczenie. 

Dobra rada: nie poświęcaj się, zrób tylko to, co sprawia ci radość. Wtedy będzie miało to prawdziwą wartość, a święta będą udane również dla ciebie.

W święta dom powinien być wysprzątany – tak, porządek sprzyja świątecznemu nastrojowi, jednak okres tuż przed świętami nie jest najlepszy na generalne porządki.
Dobra rada: prace porządkowe zaplanuj na miesiąc przed świętami. Sprawiedliwie podziel obowiązki między wszystkich członków rodziny.

wigiliaPowinnam skorzystać ze świątecznych promocji. Warto wydawać pieniądze racjonalnie, ale twój czas też się liczy.
Dobra rada: jeśli zaczniesz biegać od sklepu do sklepu, szukając tańszych towarów, niewiele zaoszczędzisz, za to stracisz dużo czasu i wysiłku. Wybierz jeden lub dwa sklepy i w nich zrób świąteczne zakupy.

Święta powinno się spędzać z całą rodziną. Nie oznacza to jednak, że sama musisz je przygotować.
Dobra rada: jeśli święta odbywają się u ciebie, poproś gości, aby każdy coś przygotował. Nie obawiaj się, że źle to przyjmą, przecież wiedzą, że przygotowanie świąt to ogrom pracy.

Za atmosferę w domu odpowiedzialna jest kobieta. Pamiętaj jednak, że nie wszystko zależy od ciebie.
Dobra rada: nie myl dbania o atmosferę w rodzinie z wyręczaniem wszystkich. Lśniące mieszkanie i pięknie nakryty stół nie wystarczą, aby święta były udane. Ty też musisz być zadowolona, a twój dobry nastrój udzieli się wszystkim.

Reply