Weekend w Paryżu

ParyżWieczne miasto Francji, jak niektórzy mawiają, czyli Paryż, nigdy nie przestało być modny, a obecnie można je odkryć na nowo, idąc śladami artystów, takich jak Woody Allen, Ernest Hemingway, czy znanych malarzy. 

Kto nie oglądał filmu Woodego Allena „O północy w Paryżu”, jak najszybciej musi nadrobić zaległości. Po filmie warto wybrać się śladami bohaterów po zakątkach tego tajemniczego i niezwykłego miasta. Poranek można zacząć od śniadania w urokliwej kawiarence z filiżanką dobrej kawy i potem ruszyć w dalszą drogę.

Krok w krok za… pustułką

Kiedy już znajdziemy się nad Sekwaną, warto przejść się wzdłuż rzeki. Tam właśnie zaczyna się szlak wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Początkiem jest skwer bukinistów, słynni sprzedawcy książek, którzy na noc zamykają swoje stoiska w zielonych metalowych skrzynkach. To miejsce, gdzie się można zatrzymać, porozmawiać o wszystkim, a przede wszystkim o życiu.

Skwer Jana XXIII obok słynnej katedry Notre Dame to idealne miejsce, żeby usiąść na ławce i podziwiać kwitnące na różowo drzewka wiśni. To jedno z najcichszych miejsc w Paryżu i ulubione miejsce spotkań ornitologów, tropiących rzadkie ptaki, jakimi są m.in. pustułki.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ttHHj9mLQ3Q[/tube]

Księgarnia

Będąc w Paryżu, nie sposób ominąć znajdującej się w dzielnicy łacińskiej „Shakespeare & Co” – księgarni z duszą. To jedno z ulubionych miejsc artystów, studentów i gwiazd.

Z wyglądu przypomina antykwariat, a nie księgarnię – na witrynie znajdziemy książki oprawione w skórę z barokowymi ramami oraz niekończące się drabiny z półkami sięgające sufitu. Panuje tam niesamowita cisza, a miejsce wzbogacone jest dodatkowo o pianino i szereg mebli, na których można przycupnąć i zatopić się w niesamowitym literackim świecie.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=1k1VV1j_k08[/tube]

Podróż z pisarzem

W Polidorze, jednej z najstarszych restauracji w Paryżu, można natknąć się na ślady Ernesta Hemingwaya. Pisarz jadał tu obiady, i – co ciekawe – od 1845 roku ciągle można wybrać z menu to samo, co i on wybierał: jajko w majonezie, ślimaki burgundzkie czy domowy tatar. Stoły są przykryte obrusami w czerwono-białą kratę, a goście dosiadają się do siebie, by dyskutować i rozmawiać.

To niezwykłe miasto kryje wiele zakątków, ciekawych miejsc i tajemniczych uliczek. Kto wie, czy właśnie tamtędy nie wędrował znany artysta czy muzyk, a teraz to my będziemy przecierać dawne szlaki….

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=QK_JO5kyKIk[/tube]

Reply