Zadbana od stóp do głowy

skóraPatrząc na skórę, dostrzegasz , że w niektórych miejscach jest cienka, pokrywa ścięgna, prześwitują przez nią naczynia krwionośne. W innych jest zgrubiała lub widzisz zmarszczki. W pewnych partiach ma sporo włosów, gdzie indziej jest prawie zupełnie gładka. Dzieci maja skórę  delikatną, aksamitną w dotyku. U osób starszych staje się cieńsza, sucha, szorstka i niejednorodna kolorystycznie – to skutek zmniejszającej się z wiekiem aktywności gruczołów  łojowych, a także grubienia naskórka.witaminy, sole mineralne

włókna kolagenu

usta

Jej stan w pewnym stopniu zależy również od czynników  genetycznych. Wpływ na nią maja również też hormony, upodobanie do wylegiwania się na słońcu  i szerokość geograficzna, w jakiej żyjesz.

Okolice oczu i powieki

W tych miejscach skóra jest najcieńsza  (ma około 0,5mm grubości) i najdelikatniejsza, a równocześnie silnie unerwiona. Ma niewiele gruczołów łojowych i bardzo cienką podściółkę tłuszczową . Dlatego bardzo szybko widać na niej upływ czasu. Ubywa włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego, w efekcie skóra staje się wiotka , pojawiają się zmarszczki mimiczne, a pod oczami widoczne są cienie, bo przez cieniutki naskórek zaczynają prześwitywać  naczynia krwionośne. Narasta tez skłonność do zastojów limfy, które pojawiają się porannymi obrzękami powiek, szczególnie dolnych. Skóra staje się wrażliwa i skłonna  do podrażnień.

Rano i wieczorem nakładaj na powieki i w okół oczu odżywczy krem np. z witaminami, który wygładza i rozjaśnia skórę . Może być tez z ekstraktami roślinnymi  (rumianku, aloesu, świetlika, bławatka) – są bogate  we flawonoidy, witaminy, sole mineralne, działające kojąco, poprawiają mikrokrążenie i zapobiegają opuchnięciom.

Usta

Wargi pokryte są cienka warstwą nabłonka, przez, który jakby prześwituje krew unaczyniająca usta – stąd nazwa czerwień wargowa. Na ich powierzchni widoczne są liczne bruzdy, które są indywidualne  i niezmienne dla każdego człowieka przez co najmniej 10 lat. Wargi mają gruczoły łojowe , pozbawione są zaś gruczołów potowych i włosów. W okolicy ust  znajduje się bardzo dużo receptorów , dlatego jest to miejsce wrażliwe na dotyk, ból, wibrację, temperaturę. Z wiekiem czerwień wargowa „zwęża się”, gdyż cieńszeje naskórek, zanika skóra właściwa i gruczoły łojowe.
Dlatego zaleca się używanie pomadek ochronnych z filtrem  ponieważ nawilżają usta i zapobiegają ich pękaniu, stanowią osłoną przed promieniowaniem. Należy robić wargom piling. Efektem takiego zabiegu są gładkie i pięknie zabarwione usta. Korzystaj z błyszczyków i to nie tylko latem.

Twarz

Skóra na twarzy ma sporo gruczołów łojowych i potowych. Gdy ich aktywność jest niewielka , cera jest sucha; gdy wydzielają dużo łoju – nie ładnie się błyszczy, pojawiają się na niej zaskórniki, grudki i krostki. U niektórych kobiet na skórze  widoczne są czerwone  pajączki – rozszerzone na stałe naczynia włosowate (skutek ekstremalnych  temperatur: mrozu, upału) . Cera może być również wrażliwa, wtedy źle toleruje zwykłe kosmetyki, reaguje na zbyt pikatne potrawy, alkohol. Skóra na twarzy starzeje się szybciej niż na tułowiu. Skutkiem ciągłych  skurczów  i rozkurczów mięśni twarzy jest powstawanie zmarszczek mimicznych.
Dobrze jest by rano i wieczorem po starannym oczyszczeniu  skóry wklepać w nią krem dobrany do rodzaju  cery. Korzystaj też z pilingów i zabiegów rewitalizujących.

Szyja i dekolt

W tych miejscach skóra jest cieńsza  niż na twarzy , bardziej wrażliwa i szybciej się starzeje. Wzdłóż mostka  (jest tam sporo gruczołów łojowych) u niektórych pań pojawiają się  krostki i zaskórniki. Z wiekiem na dekoldzie mogą tworzyć się przebarwienia i brodawki łojotokowe

dłonie

skóra dłoni jest pozbawiona tkanki podskórnej i gruczołów łojowych. Ma za to dużą liczbę gruczołów potowych (300 -400 na cm 2, podobnie jak na stopach) oraz grubsza warstwę naskórka . Jest dobrze unerwiona. Palce zakończone są paznokciami , które są wytworem naskórka.

Po wewnętrznej stronie dłoni znajdują się linie papilarne tworzące  układ bruzd charakterystyczny dla każdego człowieka. z wiekiem skóra grubieje, ma skłonność do pękania  i stanów zapalnych pod wpływem detergentów  lub czynników drażniących. Natomiast skóra grzbietów rąk z czasem staje się cieńsza , skłonna do podrażnień  i bardziej przebarwiona, bo jest ciągle wystawiana na działanie słońca, wiatru i różnic temperatur. Na dłoniach znajdują się tzw. punkty refleksyjne, które odpowiadają poszczególnym narządom – ich uciskanie  pozwala leczyć różne schorzenia i łagodzić dolegliwości. Po każdym myciu rak wmasuj w nie krem  – to zapewni im gładkość i opóźni starzenie skóry.

Do prac domowych zakładaj  rękawiczki ochronne. Pamiętaj o pilingu, nakładaj nawilżające maseczki. Gdy paznokcie są słabe wzmacniaj je odzywkami  i wybierz się na profesjonalny manikiur – ich kondycja może wynikać z  nieumiejętnego  używania pilnika . Jeśli się rozdwajają , wykruszają , są zbyt miękkie , zasięgnij porady dermatologa, by wykluczyć chorobę.

Kark i plecy

Na plecach skóra jest grubsza niż na przedniej stronie  tułowia. Ma również sporo gruczołów łojowych i potowych. Kark, linia kręgosłupa  oraz dolne partie pleców to wrażliwe na dotyk okolice ciała.Aby nie pojawiały się wypryski należy zrobić peeling raz w tygodniu.

Kolana i łokcie

Na nich skóra  jest zgrubiała , często szorstka , gdyz służą do podpierania. Skóra będzie gładka  i elastyczna , jeśli będziesz ją natłuszczać i raz w tygodniu zrobisz piling.

Uda

Choć tu skóra jest jędrna, ma skłonność  do cellulitu i powierzchniowych rozszerzonych naczynek żylnych. Odkłada się w niej sporo tłuszczu. Wewnętrzna strona ud i pachwiny są delikatne , wrażliwe na otarcia  i odparzenia  – podatne na zakarzenia grzybicze. Wklepuj w uda balsam ujędrniający lub antycellulitowy. Dzięki temu poprawisz mikrokrążenie  w skórze i zadbasz o jej elastyczność.

brzuchBrzuch
w tym miejscu jest dużo tkanki podskórnej, w której zgromadzone są komórki tłuszczowe. Dlatego skóra na brzuchu ma skłonność do rozstępów (skutek nadmiernego  rozciągania skóry, przerwania włókien kolagenowych  i naskóraka), cellulit (efekt rozrostu  komórek tłuszczowych). Dbaj o prawidłowa wagę ciała i nie przejadaj się . Ćwicz mięśnie brzucha , jeśli masz rozstępy lub cellulit, używaj specjalnych kosmetyków poprawiających stan skóry. W leczeniu stosuje się mezoterapię  igłową  połączoną z endermologią. Na duże rozstępy  i pozostałe po ciąży zwiotczenie skóry brzucha  pomaga zabieg kosmetyczny.

Pośladki

Skóra na nich jest miękka  i jędrna , znajduje się w niej sporo komórek tłuszczowych, ale ma tendencję do rozstępów i cellulitu. Masuj je szorstką gąpką , po kąpieli wcieraj  krem ujędrniający, antycellulitowy lub przeciw rozstępom. Jak najczęściej napinaj mięśnie pośladków , dzięki temu zachowasz ponętne krągłości, a skóra nie będzie wiotczała.

Piersi
Tu skóra jest delikatna, ma sporo tkanki tłuszczowej. W centralnej części piersi znajduje się największy gruczoł skórny. Piersi są bardzo wrażliwe na bodźce . Pod wpływem dotyku brodawki sutków  i ich otoczki obkurczają się , a piersi zaokrąglają się  i nieco unoszą.

Używaj balsamów ujędrniających i nawet jeśli masz mały biust  – noś stanik dobrze dopasowany . Piersi lubią tez masaże chłodnymi prysznicami. Takie zabiegi pobudzają krążenie krwi i poprawiają spręzystość skóry. Żeby piersi miały ładny kształt, pamiętaj o wyprostowanej postawie  i ćwiczeniach.

Stopy

Na podeszwach jest sporo gruczołów potowych, zaś nie ma gruczołów łojowych, stąd skóra ma skłonność do pękania. Jest dość gruba. W podeszwach znajduje się dużo receptorów czucia, co sprawia, że odczuwasz nawet ziarenka piasku w bucie. Dzięki liniom papilarnym nie ślizgasz się na gładkiej powierzchni. Na skórze stóp podobnie jak na  dłoniach, znajdują się punkty refleksyjne.

Regularnie stosuj tarkę do stóp i rób piling. By zmęczyć i łatwiej  usunąć zrogowaciały  naskórek, używaj kosmetyków z dodatkiem mocznika  i kwasu salicylowego . Nawilżaj skórę kremem , który zapobiegaj jej pękaniu. Gdy stopy bardzo się pocą , stosuj dezodorant, odświeżający lub antyperspirant do stóp. W przypadku pojawienia  się pęknięć naskórka , jego zaczerwienienia czy nieprzyjemnego zapachu (zwłaszcza między palcami)
zgłoś się do dermatologa. Analogicznie, gdy twoje paznokcie stały się żółte, pogrubiałe, kruche.

Na stan skóry ma wpływ wiele czynników: styl życia , dieta, korzystanie ze słońca lub solarium, palenie papierosów, przyjmowanie leków, przebyte choroby. Dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne  i indywidualne skłonności.

Z biegiem lat
Z wiekiem nasze doskonałe opakowanie się zmienia  i to zarówno na powierzchni jak i w warstwach położonych głębiej.
Jeśli skóra jest łojotokowa, dłużej zachowuje młody wygląd, bo jest grubsza i bardziej  natłuszczona. Skóra cienka i wrażliwa szybciej pokrywa się drobnymi zmarszczkami – zarówno mimicznymi jak i typowymi zmarszczkami grawitacyjnymi. Jednak bez względu na rodzaj skóry po trzydziestce zmarszczki mimiczne zaczynają  powoli przechodzić  w trwałe, a po 40 roku życia  są coraz głębsze. W następnych latach  skóra na całym ciele staje się mniej elastyczna , bardziej wysuszona, gdyż ubywa z niej wody, a gruczoły potowe i łojowe, działąją  mniej sprawnie. Staje się coraz bardziej delikatniejsza, naskórek jest cieńszy, skóra właściewa mniej sprężysta, a na powierzchni pojawiają się  przebarwienia  oraz zmiany naczyniowe.
Jeśli skóra jest stale narażona  na kontakt z czynnikami zaburzającymi jej normalne  funkcjonowanie  (zwłaszcza słońce, ekstremalne temperatury, wiatr), proces starzenia się przebiega szybciej. Ale wpływ na to maja zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy, gdyż oprócz mniejszej  ilości hormonu kobiecości (estrogenu) niekiedy osłabiona jest również psychika. A to uwidacznia się  na twarzy  (pogłębiają się „linie smutku”), i w postawie ciała (zgarbiona).

Wpływ stresu

Nerwowa praca , życie w ciągłym biegu, zmęczenie, masa problemów, sprawiają, że zapominasz o pielęgnacji skóry. Staje się ona matowa, szara, mniej jędrna, uwidaczniają się na niej drobne zmarszczki. U osób z tłustą skórą stres zwiększa wydzielanie łoju , często efektem pojawiąjące się krostki. Cera sucha szybciej się przesłusza i jest skłonna do podrażnień. Stres bywa również przyczyną chorób dermatologicznych, np. łysienia, plackowatego, bielactwa – mogą ujawnić się lub nasilać  po bardzo silnym przeżyciu  emocjonalnym. Stresujące sytuacje mogą również zaostrzać  zmiany skórne , tak dzieje się  np. w atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy.

opalanie3Za dużo słońca
Ma ono dobroczynny wpływ na nasz organizm , ale dozowane nierozsądnie może być przyczyna po słonecznych uszkodzeń  skóry, nieestetycznych pamiątek m.in. przebarwień pod wpływem niektórych zażywanych leków (hormonalnych) czy stosowania ziół, widocznych piegów i wyraźnie zarysowanych zmarszczek. Częste kąpiele słoneczne i wizyty w solarium powodują, ze na skórze pojawia się dużo brodawek łojotokowych. Na początku wyglądają one jak płaskie plamy, lekko bezowe, które z czasem stają się wypukłe, mają brodawkowatą powierzchnię  i stopniowo wykruszają się z nich czopy rogowo-łojowe.

Pod wpływem słońca powstają także tzw. zmiany naczyniowe. Mogą one wystąpić tylko na twarzy, ale także na bocznych powierzchniach szyi i dekolcie. W obrębie trójkąta podżuchwowego (tam gdzie pada cień od brody) skóra zostaje prawidłowo zabarwiona. Sieć grubych splętanych ze sobą naczyń krwionosnych  oraz stale obecny rumień  odejmuja nam urody. Aby naprawić uszkodzona skórę przez słońce  warto poddać się zabiegom rewitalizującym, odmładzającym, a także laserowemu usóaniu przebarwwień oraz zamykaniu rozszerzonych  naczyń krwionosnych.

niestety takie zmiany to nie jedyne skutki oddziaływania słońca. Po jego wpływem u osób, które dawniej dużo się opalały, może rozwinąć się nowotwór skóry – rak, m.in czerniak. Bardzo ważna jest niezwłoczna konsultacja z dermatologiem, w przypadku stwierdzenia, nowej szybko rosnącej zmiany skórnej.

Skutkiem nadmiernego opalania jest również tworzenie się na skórze zaskórników. Czasami powstają z nich grudki lub guzki wypełnione masami kaszowatymi. Zwykle jest ich sporo na skroniach, policzkach, przy nosie, pojedyńczo występuja na tułowiu. Schorzenie to jest skutkiem du zego uszkodzenia  włókien sprężystych i elastycznych w skórze właściwej. W ten sposób mieszki włosowe przekształcają się  w struktury gromadzące  złuszczający się naskórek i łój. Oczyścić takie zmiany może kosmetyczka , ale konieczna jest wcześniejsza konsultacja z dermatologiem.

Długa ekspozycja na słońce może powodować także rogowacenie słoneczne. To plamy rómieniowe, które  na powierzchni mają  ostra w dotyku, szorstka łuskę  i łatwo krwawią. Mogą pojawić się w każdym miejscu wystawianym na słońce. Jeśli zauważysz takie zmiany jak najszybciej idź do dermatologa, bo jest to stan przednowotworowy raka kolcystokomórkowego. Bardzo ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem, codziennie przez cały rok, gdyż znacznie zmniejsza  ilośc juz powstałych  ognisk zrogowacenia posłonecznego i zapobiegają tworzeniu się kolejnych.
Na skórze mogą również pojawiać się zmiany guzoewate , łatwo krwawiące , wymagaja one konsultacji z dermatologiem, bo mogą to być nowotwory skóry. Sprawdzić należy również ciemnobrązowe, czarne przebarwienia.

Skóra zdradza stan naszego zdrowia . Niekiedy ujawnia pierwsze objawy schorzenia, którego źródło tkwi gdzie indziej. U osób chorych na żółtaczkę skóra ma charakterystyczna barwę . Natomiast problemy z tarczycą objawiają się suchą , złuszczającą  się skórą , której najczęściej towarzyszy świąd. niekiedy swędząca skóra może wskazywać na inne schorzenia , np. cukrzycę, niewydolność wątroby, czy nerek, choroby hematologiczne. Często jednak powodem świądu skóry jest  zakażenie grzybicze lub reakcja alergiczna.

Z wieloma problemami skórnymi wiąże się też cukrzyca. Chorzy na cukrzyce muszą bardzo dbać o właściwą pielęgnację skóry, uważnie pilnować , by w miejscach fałdów skórnych oraz między palcami rąk czy częściej stóp nie dochodziło do maceracji naskórka  i zakażeń bakteryjno-grzybiczych, do których diabetycy mają szczególna skłonność. Powinni także zwracać uwagę na swoje stopy – ponieważ maja zaburzone krążenie, a także unerwienie, mogą nie odczuwać skaleczenia , stanu zapalnego, co nierzadko doprowadza do  tzw. stopy cukrzycowej. Schorzenie objawia się głębokimi owrzodzeniami  obejmującymi dużą powierzchnię  stopy, które w części przypadków mogą skończyć się amputacją.

Jeśli chcesz wyglądać młodo do wieku 40 , 50 lat dobrze odżywiaj skórę od środka, by miała siłę się regenerować , starannie oczyszczaj , bo to pobudza odnowę komórek i nawilżaj, ponieważ dzięki temu zachowa jędrność.

Dla pięknej skóry ważna jest witamina A (wątroba, żółtka, jaja, ser żółty) – chroni przed wysuszaniem, pomaga leczyć stany zapalne , zapobiega nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Beta-karoten (marchew, szpinak, morele), czyli prowitamina A, którą organizm przetwarza w witaminę A, wygładza skórę i chroni  ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Witamina E (orzechy, kiełki, oleje roślinne)  hamuje starzenie się skóry, nawilża i uelastycznia. Witamina C  ( czarne porzeczki, owoce cytrusowe, truskawki) wpływa na wytwarzanie  i zatrzymanie kolagenu, przyśpiesza gojenie ran. Wszystkie te związki sa przeciwutleniaczami, czyli chronią organizm przed szkodliwym działaniem  wolnych rodników (przyśpieszają procesy starzenia).

ceraNiedobory witamin z grupy B często ujawniają się  zmianami na skórze, wypadaniem włosów i kiepskim stanem paznokci. Ważne sa tez minerały. Cynk bierze udział w procesie budowy tkanki łącznej  i kolagenu.

Przed wolnymi rodnikami ochroni skórę selen (orzechy brazylijskie, soczewica, ryby)

Krzem (pełne ziarna zbóż , warzywa bulwiaste) to składniki tkanki łącznej, wzmacnia włosy i paznokcie. Siarka (żółtka jaj, ryby, mleko) nawilża i uelastycznia skórę. Z udziałem miedzi  (pełnoziarniste produkty, orzechy, kakao) powstaje  elastyna: pierwiastek ten dostarcza skórze  enzymu do pigmentacji.

Bardzo ważnym elementem diety są nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz tego, że zapewniają zdrowie i dobrą kondycję , nawilżają i natłuszczają skórę  od wewnątrz, a także chronią ją przed promieniowaniem UV. Ponadto poprawiają przemianę materii i przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej, zmniejszają także cellulit.

Kwasy omega 3 znajdują się  w tłustych rybach (halibut, makrela, łosoś), omega 6 w nasionach dyni, słonecznika, oleju z wiesiołka, zaś omega -9 w oliwie ziarnie sezamu, awokado. Właściwe oczyszczanie. Skóra dobrze oczyszczona  lepiej wchłania  składniki aktywne zawarte w kosmetykach i swobodnie oddycha. Dlatego trzeba usunąć z niej makijaż, sebum i zanieczyszczenia , które zebrały się w ciągu dnia. Najpierw należy umyć twarz wodą  i użyć żelu lub pianki do mycia twarzy. Przetrzyj skórę mleczkiem, a potem tonikiem – przywróci prawidłowe pH, ukoi podrażnienia. Nałóż krem dobrany do twarzy.

Odwodniona skóra jest mniej elastyczna , szybciej się starzeje i słabiej broni przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego niezależnie od rodzaju potrzebuje  dobrego nawilżenia. Szczególnie ważne jest to latem, kiedy pod wpływem słońca i temperatury bardzo się przesusza i złuszcza. Gdy masz cerę suchą stosuj tłuste kremy. W ciągu dnia spryskuj cerę wodą. Zbawienny wpływ na cerę maja kąpiele w wannie  z dodatkiem olejków. Raz w tygodniu na twarz, szyje i dłonie nałóż maseczkę nawilżającą . Ale sama pielęgnacja to nie wszystko . Zadbaj o nawilżenie skóry od wewnątrz. Każdego dnia wypijaj około 2 litrów płynów

Reply