Zaparcia

zaparcia_Zaparcia czy kłopoty z codziennym wypróżnianiem ma co druga kobieta oraz co czwarty mężczyzna . Czasem mogą zwiastować poważną chorobę, jednak na szczęście zwykle nie są powodem do niepokoju.
Jeżeli zaparcia dokuczają nam incydentalnie, nie ma się czym martwić. Problemy z wypróżnianiem czasem związane są z podróżą, dużym stresem, zmiana diety lub w oda  w kranie. W tedy zwykle trwają kilka dni  i same mijają, gdy tylko organizm przyzwyczai się do zmiany. Problem pojawia się dopiero, gdy zaparcia nękają nas nieustannie. A takie kłopoty ma coraz więcej dorosłych i dzieci.

rożne opóźnienia

Przedłużające się zaparcie można porównać do bomby zegarowej z opóźnionym zapłonem. Zadaniem okrężnicy jest zagęszczenie niewykorzystanych resztek pokarmowych  oraz szybkie  ich usunięcie  (wydalenie). Proces ten zazwyczaj trwa  od 12 do 24 godzin. Jeżeli się przeciąga , szkodliwe odpady zalegają w okrężnicy i zaczynają gnić. Pod wpływem fermentacji rozwijają się w jelicie kolonie szkodliwych dla organizmu bakterii. dodatkowo rozkładające się resztki oklejają ścianki jelita, a znajdujące się w nich toksyny przenikają do krwi. Wraz z nią trucizny docierają  do każdego zakamarka ciała. To sprzyja rozwojowi stanów zapalnych. Najbardziej zagrożona jest  śluzówka wyścielająca jelita. Jeśli zaparcia mają charakter trwały i utrzymują się prze lata, mogą doprowadzić do ostrego stanu zapalnego, a nawet do początków nowotworu.

Dłuższe posiedzenie

Osoba dorosła powinna się wypróżniać raz dziennie. Wiemy o tym i dlatego po upływie  dwóch dni sądzimy , że to już zaparcie. Niesłusznie. Jeśli taką częstotliwość wypróżnień obserwujemy u siebie regularnie, to znaczy, że taka jest nasza indywidualna norma. Niepokoić się możemy wówczas dopiero, gdy wypróżnień jest mniej niż 3 na tydzień, towarzyszy im bolesne parcie i uczucie niepełnej defakcji, a stolec zawiera dużo śluzu lub ślady krwi.
Przyczyna tych trudności mogą być choroby. Należą do nich  m.in szczelina odbytu, zwężenie  okrężnicy, polipy, uchyłki jelita grubego czy raka okrężnicy i odbytu. Dlatego warto zrobić badania, by wykluczyć te schorzenia. Okresowo problemy z regularnym wypróżnianiem mają ludzie z niedoczynnością tarczycy, chorobami układu nerwowego, zaburzeniami przemiany materii, a takrze po kuracji antybiotykowej. W tym ostatnim przypadku, aby przywrócić  w jelitach  i zołądku florę bakteryjną , warto łykać preparaty z pozytecznymi  bakteriami.. zaparcia mogą pojawić się równiez poniektórych lekach nasercowych  oraz stosowanych w chorobach nerek, a także u osób uzaleznionych od narkotyków, alkoholu oraz środków przeciwbólowych.

Rada dla ciebie

Ureguluj czas wypróżnień. Wstań nieco wcześniej , by odbyć spokojną wizytę w toalecie. Rozleniwione jelita możesz zachęcić  do lepszej pracy stosując, na początek  delikatne środki przeczyszczające. Gdy wszystko wróci do normy natychmiast odstaw preparaty. Zanim wstaniesz z łózka możesz sobie zrobić masaż jelita grubego.

Zmień nawyki żywieniowe.
Codziennie zamiast białego pieczywa jedz chleb razowy z dodatkiem różnych ziaren. Do każdego posiłku dodawaj warzywa albo owoce, zwłaszcza surówek, nie zapominaj o piciu kawy, jogurtów, kefirów.
Pij więcej.
Każdego dni a przynajmniej półtora litra niegazowanej wody mineralnej. Unikaj natomiast pokarmów, które powodują zaparcia:

  • czekolady
  • kakao
  • słodyczy
  • jajek
  • bananów
  • białego ryżu
  • ziemniaków
  • mocnej herbaty

zaparciaIch zgubne działanie polega na tym, że wchłaniaja wodę z przewodu pokarmowego.

Jedz ze smakiem o stałych porcjach. Nawet przy bardzo wielu zajęciach domowych i zawodowych  warto zadbać o regularność posiłków. Starannie żuj każdy kęs i nie śpiesz się. Zdecydowanie lepiej jeść małe porcje, ale częściej nawet 4-5 razy dziennie, niż się przejadać, zwłaszcza wieczorem.

Ruszaj się .

Jeżeli się nie gimnastykujesz, znajdź czas na codzienny spacer. Wolny czas spędzaj aktywnie, a nie  przed telewizorem. Siedzący tryb zycia rozleniwia jelita i sprzyja zaparciom.

One Response

  1. ania

Reply