Cellulit

cellulitCellulit atakuje bez względu na wiek, wagę, kolor skóry. Nie pojawia się nagle, ale początkowo nie jest zauważalny. A kiedy się rozwinie trudno go usunąć. Aby się go pozbyć trzeba być konsekwentnym i wytrwałym.

Dawniej uważano, że cellulit jest wyłącznie problemem kobiet po czterdziestce. Jego przyczyn szukano przede wszystkim w otyłości  i niedostatecznej produkcji  kolagenu oraz elastyny, które są odpowiedzialne za sprężystość skóry. Dziś wiemy że cellulit ma 80-90 procent kobiet. Są wśród nich zarówno nastolatki, jak i kobiety dojrzałe, szczupłe oraz te z nadwagą.

Inna nazwa  ” skórka pomarańczowa, określa zmiany na skórze podobne do  wgłębień, i wypukłości na powierzchni pomarańczy. Kiedyś nazywano je cellulitisem ( co po łacinie oznacza  stan zapalny komórek), ale później uznając nieestetyczny wygląd  skóry za defekt kosmetyczny, zrezygnowano z tej nazwy. Jak się okazało, niesłusznie , gdyż cellulit w swoim ostatnim stadium jest zaawansowana chorobą  tkanki łącznej i wymaga leczenia.

Etapy rozwoju

Na początku skóra jest gładka, tylko ściśnięta palcami ujawnia nieznaczne pofałdowania. To pierwsze stadium cellulitu bywa  często niezauważone. Potem nierówności naskórka widać, gdy stoimy, ale gdy się położymy znikają. To drugie stadium. W trzecim i ostatnim, niezależnie od pozycji, jaką przyjmiemy, ciało wygląda jak kalafior. To dlatego że w tej fazie komórki tłuszczowe  otacza tkanka łączna , blokując do nich dostęp naczyniom krwionośnym. Nie dociera tam tlen, substancje odżywcze. Nie zachodzą też procesy metaboliczne. Na tym etapie cellulit pokonać jest najtrudniej. Walkę trzeba prowadzić na kilku frontach.

Zapas tłuszczu

Przyczyn powstawania skórki pomarańczowej jest bardzo wiele , główna rolę odgrywają jednak hormony, estrogeny i progesteron. Dlatego właśnie cellulit najczęściej pojawia się  lub nasila  podczas dojrzewania , przekwitania, leczenia hormonalnego lub stosowania doustnej antykoncepcji.

Zbyt duża ilość estrogenów w stosunku do progesteronu powoduje gromadzenie się limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. To z kolei wywołuje obrzęki i ucisk na naczynia krwionośne, a w konsekwencji zaburzenia w układzie krążenia.  Pod skórą gromadzą się toksyny, a adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, zamiast spalać swoje zasoby, magazynują je.

Mają przy tym niezwykłą zdolność  do zwiększania swojej objętości.Początkowo małe, jak łebek od szpilki, potrafią powiększyć się wielokrotnie i osiągnąć rozmiary ziarna fasoli. Choć gromadzą zapasy , nie pozbywają się ich łatwo. Są też bardzo towarzyskie  i chętnie się grupują. Szczególnie na biodrach, udach, brzuchu, czasem na plecach i ramionach. Rozrastający się , adipocyty dodatkowo uciskają  naczynia żylne  i limfatyczne, co hamuje proces zarówno spalania , jak i oczyszczania skóry z toksyn .

Natomiast nieprawidłowe krążenie powoduje , że woda jest zatrzymywana w organizmie, a to nieuchronnie prowadzi do  obrzęków, zapalenia żył i powstanie żylaków. Miejsca pokryte pomarańczowa skórką  stają się obolałe (z powodu uciskania  zakończeń nerwowych przez komórki tłuszczowe) i nawet niezbyt mocne uderzenie może zakończyć się powstaniem siniaka.

Cellulit atakuje kobiety w okresie wahań hormonalnych. Powstaje np. w wyniku uwarunkowań genetycznych, zaburzeń krążenia i siedząceg trybu życia..
Bywa skutkiem diety bogatej w węglowodany i tłuszcze, palenia papierosów i picia alkoholu, częstego opalania się, gorących kąpieli, noszenia zbyt obcisłych ubrań i chodzenia na wysokich obcasach. Niekorzystnie również wpływa stres, bo towarzyszy mu nadprodukcja adrenaliny, hamującej spalanie tłuszczu. Choć mężczyźni prowadzą mniej higieniczny tryb życia , nadmiar adrenaliny nie kończy się u nich  cellulitem, ponieważ u nich inaczej układają się komórki tłuszczowe.

By zlikwidować cellulit, trzeba zmniejszyć wielkość komórek tłuszczowych, przyśpieszyć spalanie zgromadzonych zapasów, poprawić krążenie, dotlenić tkanki, ujędrnić  skórę. Najważniejsza jest jednak zmiana diety i nawyków żywieniowych. Codzienny jadłospis nie powinien zawierać więcej niż  niż 1200-1400 kcal. Jedzmy najlepiej 5 razy dziennie, za to niewielkie ilości.

Dieta musi być bogata w warzywa i owoce , ryby, witaminy, zapewniające prawidłowe działanie enzymów trawiennych. Niewskazane sa tłuste wędliny, mięsa, czekolada, alkohol, sól. p godz. 18 zjadajmy potrawy tylko niskokaloryczne i lekkostrawne. Ważne są również produkty zawierające błonnik, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

To one przyśpieszają metabolizm komórkowy, a więc ułatwiają spalanie. Można je znaleźć w tłustych rybach morskich, orzechach, pestkach dyni,, awokado, oleju lnianym i rzepakowym, oliwie z oliwek. Trzeba tez pozbywać się z organizmu nadmiaru wody, a wraz z nią toksyn. Dlatego należy codziennie wypijać  dwa litry płynów. Najlepiej gdy jest to niegazowana woda mineralna. Jeśli będziemy pić zbyt mało , organizm zacznie  zatrzymywać wodę  i magazynować  szkodliwe  substancje. Watro również podjadać np. czereśnie, truskawki, pic zielona herbatę.

dieta antycellulitowaJak walczyć z cellulitem.

Peeling. Najlepiej zacząć od peelingu całego ciała pod prysznicem 1-2 razy w tygodniu. Zabieg ten usuwa zrogowaciałe komórki naskórka, a oczyszczona skóra lepiej wchłania kosmetyki pielęgnacyjne.

Zimne natryski. Cellulit nie lubi zimna, dlatego każda kąpiel  warto zakończyć naprzemiennym  prysznicem zimno-ciepłym natryskiem. Ciepła woda rozkurcza , a zimna obkurcza  naczynia krwionośne. Taka gimnastyka sprawi, że staną się one bardziej elastyczne, a skóra będzie sprężysta. Zawsze kończymy natryskiem zimną woda , co zmusi organizm  do ogrzania  ciał, czyli  pobudzi proces spalania tłuszczu. Równie dobre rezultaty przynosi masowanie bioder, ud, brzucha i pośladków kostkami lodu.

Masaż jest bardzo skuteczny, poprawia ukrwienie skóry, przyśpiesza obieg limfy i oczyszcza tkanki z zalegających w nich toksyn. możemy go wykonać drewniana lub plastikową szczotką z zaokrąglonymi kolcami, rękawicą z sizalu, myjką z lufy lub specjalnym przyrządem elektrycznym albo rękami. Jeżeli codziennie przez kilka minut przed lub po kąpieli będziemy ściskać , ugniatać, szczypać, głaskać skórę, szybko zobaczymy pożądane efekty. Ręczny masaż jest też wskazany, gdy mamy pajączki na nogach. Szczotki mogą uszkodzić naczynia krwionośne i utrwalić niekorzystne zmiany.

Preparaty antcellulitowe. Zawierają różne wyciągi, które poprawiają ukrwienie , odżywiają, ujędrniają skórę. Preparaty te stosujemy dwa razy dziennie – po porannym prysznicu, a następnie po wieczornej kąpieli. Najlepiej zadziałą, jeżeli wklepywanie połączymy z masażem.

Postaw na ruch

Niestety, jeśli nie będziemy się ruszać , nie pomoże żadna dieta ani kosmetyki. Ruch jest dla organizmu niezbędny. Wzmacnia i zwiększa  masę mięśni. to istotne ponieważ pracujący kilogram  mięśni spala w ciągu dnia 70 kcal, a ta sama ilość tkanki tłuszczowej tylko 6 kcal. Ruch przyspiesza krążenie krwi i powoduje, że do komórek dociera więcej tlenu, więc spalanie przebiega szybciej.. Zmniejszenie komórek tłuszczowych i lepsze krążenie krwi sprawi, że skóra staje się jędrna, ponieważ dopiero po 30 minutach organizm zaczyna spalać rezerwy tkanki tłuszczowej, najlepszy jest wysiłek długotrwały (np. pływanie, jazda na rowerze, bieganie).

cwiczeniaCo oprócz ćwiczeń warto robić, a czego unikać.

Unikaj drakońskich diet i nieuchronnego po nich efektu jo-jo. Kiedy gwałtownie tracisz na wadze, ubywa ci tkanki mięśniowej i osłabiona zostaje  tkanka łączna, dzięki, którym , nogi, brzuch, pośladki wygladają ładnie i gładko.

Przestrzegaj jednak zasad dietetycznych:

  • jedz posiłki o stałych porach dnia
  • zredukuj ilość węglowodanów na korzyść białek (ryby i białe mięso)
  • spożywaj mniej chleba, tłustych serów, sosów
  • wybieraj żywność jak najmniej przetworzona ponieważ zawiera ona  zbyt wiele tłuszczu, soli i dodatków chemicznych
  • używaj tłuszczów roślinnych bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe
  • ogranicz spożycie soli i dodatków chemicznych
  • unikaj potraw , w których  występuje połączenie  tłuszczu, cukru oraz tłuszczu i soli
  • zrezygnuj z herbaty, kawy i napojów gazowanych
  • wypijaj 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej
  • na deser wybieraj raczej owoce, na przekąski warzywa

Jakie dania odżywiają skórę?

Codziennie jedz owoce, szczególnie przyzwalczaniu cellulitu niezbędne są jabłka. Zawarte w nich pektyny to rozpuszczalne włókna, które pobudzaja pracę jelit i pomagaja w oczyszczaniu przewodu pokarmowego z substancji toksycznych. Bogate w pektyny sa również gruszki, banany, marchew, kapusta i owoce cytrusowe.

Reply