Zdjęcia z każdego dnia roku

twarz

Zdjęcia z każdego dnia roku

Ktoś kiedyś wymyślił sobie ciekawy sposób fotografowania. Otóż, wymyślił to na podstawie pewnego spostrzeżenia – że nasz wygląd i wygląd niektórych przedmiotów w naszym otoczeniu zmienia się z upływem czasu, gdyż zmienia się… jego otoczenie.

Innymi słowy, są to osoby, które fotografują wciąż ten sam obiekt, który z biegiem czasu zaczyna się zmieniać, czego najlepszym dowodem są zdjęcia.

Jak to zrobić?

Aby móc wykonać ciekawy 365-zdjęciowy album, wystarczy… trochę cierpliwości i systematyczności. Cała zabawa polega bowiem na tym, by uchwycić to, co nieuchwytne, co wydaje się niedostrzegalne dla oka.

Nie trzeba posiadać dobrego aparatu, by móc zrealizować plan o 365 zdjęciach z każdego dnia roku. Co więcej – nie potrzeba też jakiegoś wybitnego obiektu do fotografowania. Grunt, by był to ten sam obiekt, zmieniać się powinno przede wszystkim jego otoczenie, a w przypadku człowieka ubiór, fryzura czy makijaż.

Znany jest zbiór zdjęć pewnego mężczyzny, który jako młody chłopak zaczął fotografować swoją twarz. Była to zwykła twarz przeciętnego chłopaka. Bez żadnych grymasów, min, specjalnych stylizacji. Zawsze stawał on o tej samej porze w stałym miejscu i robił zdjęcie swojej twarzy z tej samej pozycji. Patrząc na jego poczynania z pewnością wiele osób dziwiło się – w końcu co ciekawego może być w kolekcjonowaniu zdjęć swojej twarzy z każdego dnia w roku? Okazuje się jednak, że w wyglądzie chłopaka w ciągu kilku lat zachodziły pewne zmiany. Jego broda i włosy rosły, zmieniał on fryzury, był bardziej lub mniej opalony, raz miał pryszcze, a raz nie, raz był bardzo elegancko ubrany, a raz bez ubrania. Jego pasja, czyli zbieranie przez kilka lat własnych zdjęć, pozwoliła mu zobaczyć, w jak subtelny sposób zmieniał się jego wygląd. Oglądając to w formie szybko wyświetlanych slajdów w Internecie każdy zastanawia się, jak wyglądałby jego kilkuletni album.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=YxcbStL-ji4&feature=fvwrel[/tube]

Ciekawe krajobrazy

W formie 365-zdjęciowego albumu można przedstawić na przykład jakiś obiekt na dworze, np. drzewo. Jest ono specyficznym obiektem do fotografowania, bo zmienia się każdego dnia w roku, w zależności od pory roku i warunków pogodowych. Zmieniają się więc jego kolory, zrzuca liście, jest targane wiatrem bądź spokojnie kwitnie.

Do tego, mimo iż fotografuje się drzewo zawsze o tej samej porze dnia, punktualnie o tej samej godzinie, zmieniająca się pogoda sprawia, że zmienia się jego otoczenie. Także samo drzewo wygląda inaczej, jest zmarznięte, ciemniejsze czy jaśniejsze, rozświetlone promieniami słońca, miotane porywistym wiatrem… Tak więc jedno drzewo o stałej porze zawsze ma różne oblicza. Porównując fotografie wykonywane o tej samej godzinie dokładnie z tego samego miejsca, odkrywa się ze zdumieniem, że nie ma dwóch jednakowych zdjęć!

Z pewnością każdy, kto się zetknął z fotografią tego typu, musi przyznać, że robi ona rewelacyjne wrażenie. I mimochodem każdy zastanawia się, jaki obiekt on by sfotografował, by móc uzyskać tak ciekawy efekt. Na pewno da się wymyślić w tej kwestii jeszcze coś oryginalnego – na przykład fotografować szybko rosnące dziecko.

One Response

  1. Julia

Reply