Zdrowa woda

Zdrowa woda

Zdrowa woda

Dostarcza nam najważniejszych minerałów, a nawet leczy. Zanim kupisz mineralną, sprawdź, która jest najlepsza dla Ciebie.
Woda wodzie nierówna, dlatego w sklepie zawsze sprawdź, z jakiego źródła pochodzi.

Naturalne źródlane

Zawierają niewiele składników mineralnych. Jeśli masz małe dziecko, możesz używać tej wody do przygotowywania dla niego posiłków. Możesz kupić: Żywiec Zdrój, Krynica Zdrój, Kropla Beskidu.

Naturalne mineralne

Są najczystsze i najbogatsze pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Wiele z nich ma obniżoną zawartość sodu i właśnie takie są najlepsze dla osób z nadciśnieniem, chorobami nerek czy układu krążenia. Możesz kupić: Kryniczanka, Muszynianka, Nałęczowianka, Cisowianka.

Stołowe

To wymieszana naturalna woda źródlana lub przefiltrowana wodociągowa. Gasi pragnienie, ale nie jest bogata w minerały. Możesz kupić: Bonaqua, Multivita, Helena.

Naturalne wody lecznicze

Oprócz minerałów, które można znaleźć w każdej wodzie, zawierają składniki lecznicze, charakterystyczne dla danego źródła. Można je pić tylko pod kontrolą lekarza. Kurowanie się na własną rękę może doprowadzić do uszkodzenia nerek lub wątroby. Możesz kupić: Wielka Pieniawa, Zuber, Jan.

Woda gazowana

Wody gazowane wybieramy ze względu na ich odświeżające działanie. Nasączone dwutlenkiem węgla natychmiast pobudzają kubki smakowe, dając uczucie orzeźwienia i zaspokojenia pragnienia. Niektóre z wód (np. Muszynianka mini, Wielka Pieniawa) naturalnie zawierają gaz. Najczęściej jednak producenci najpierw gaz usuwają, a potem dodają go do wody. Różnicę między wodą naturalnie gazowaną a sztucznie widać gołym okiem po wielkości bąbelków. Te, które pochodzą ze źródeł, są mniejsze i szybciej się ulatniają.

Kto powinien unikać wód gazowanych?

Dwutlenek węgla pobudza trawienie i poprawia trwałość wód. I choć jest zupełnie nieszkodliwy, to jednak wód gazowanych nie powinny pić osoby, które cierpią na zgagę, refluks. Dwutlenek węgla może u nich podrażnić żołądek, przełyk i krtań. Jeśli jednak nie potrafisz zrezygnować z wody z bąbelkami, wybierz lekko gazowaną, np. Żywiec Zdrój, Nałęczowiankę.

Natomiast niegazowane wody mogą pić wszyscy, a zwłaszcza osoby z nadwagą, schorzeniami żołądka i niewydolnością układu oddechowego lub krążenia oraz dzieci.

Zdrowa wodaWoda ze smakiem

W sklepach pojawia się coraz więcej wód smakowych, np. truskawkowe, brzoskwiniowe, cytrynowe, reklamowanych jako pełnowartościowe napoje. Nie mają one wielu pierwiastków, bo powstają na bazie wód źródlanych, a nie mineralnych. Przepisy nie zezwalają na aromatyzowanie wód mineralnych, by nie zepsuć ich naturalnych właściwości.

Kto powinien unikać wód ze smakiem?

Jeśli jesteś alergikiem, powinnaś unikać napojów aromatyzowanych, bo dodaje się do nich fosforany, benzoesan sodu, syntetyczne aromaty i cukier. Gdy jednak znudziła Ci się czysta woda, wybierz wodę z sokiem. Możesz go dodać sama lub kupić gotową, np. Veroni Minerał Fit. Powstała na bazie wody źródlanej, zaś sok, a nie sztuczny aromat, ma jej nadać w sposób naturalny przyjemny smak. Nie zawiera konserwantów, dzięki temu mogą ją pić nawet osoby uczulone oraz dzieci.

Pierwiastki życia

W wodach może się znajdować nawet 70 różnego rodzaju składników mineralnych. Najważniejsze z nich to:

Magnez

Jeśli jesteś zestresowana, wybieraj wody z tym pierwiastkiem. Pomoże Ci się uchronić przed zawałem czy miażdżycą. Magnez zapobiegnie też rozwojowi nowotworów i kamicy.

Wapń

Ważny jest zwłaszcza dla dzieci, bo buduje mocne kości i zęby. Jeśli boisz się osteoporozy lub chcesz schudnąć, powinnaś zadbać, by w Twojej diecie nie zabrakło tego minerału, bo wpływa on korzystnie na przemianę materii.

Wodorowęglany

To niezwykle istotny składnik mineralny dla osób z nadkwasotą lub cukrzycą, bo zobojętnia kwasy żołądkowe i obniża poziom cukru we krwi.

Sód, chlor

Potrzebujesz tych składników, jeśli ciężko pracujesz fizycznie lub dużo ćwiczysz. Pomagają one utrzymać równowagę kwasowo-zasadową podczas wysiłku. Ich niedobór powoduje zmęczenie, spadek sił, obniżenie tempa metabolizmu. Jeśli jednak masz cukrzycę, nadciśnienie, problemy z nerkami czy wątrobą, skłonność do obrzęków, wybieraj wody niskosodowe, w których celowo obniżono poziom sodu.

Żelazo

Pierwiastek ważny przede wszystkim dla kobiet. Jeśli masz obfite miesiączki, anemię, ciągle brakuje Ci siły, wybieraj wody, w których jest żelazo.

Jod

Jego brak może wywołać niedoczynność tarczycy, unikać go powinny jednak osoby z nadczynnością tarczycy.

Wybierz wodę odpowiednią dla siebie

Zdrowa wodaWody różnią się zawartością poszczególnych minerałów. Dlatego wybierając napój dla siebie, musisz go dostosować do swoich potrzeb.

WODA WYSOKOZMINERALIZOWANA

Zawiera powyżej 1500 mg/l składników mineralnych. Dostarcza najwięcej magnezu i wapnia oraz sodu i potasu. Woda wysokozmineralizowana pomaga usunąć toksyny z organizmu.

Dla kogo?

Jest przeznaczona głównie dla aktywnych osób lub pracujących fizycznie, które tracą wraz z potem odżywcze minerały. Taka woda pozwala uzupełnić ich brak. Nie wolno jednak przesadzać z ich piciem. Codzienne sięganie po wody wysokozmi-neralizowane może spowodować niebezpieczną kumulację pierwiastków w organizmie i doprowadzić, np. do kamicy nerkowej, nadciśnienia czy obrzęków.

WODA NISKOZMINERALIZOWANA

Zawiera do 500 mg/l składników. Jest czysta mikrobiologicznie i chemicznie, dlatego może być używana do przygotowywania posiłków czy do mycia twarzy (ma neutralne dla skóry pH 5,5).

Dla kogo?

Mogą ją pić bez obaw kobiety w ciąży, a zwłaszcza matki karmiące, które potrzebują dużo płynów. Gasi pragnienie, ale nie ma właściwości leczniczych.

WODA ŚREDNIOZMINERALIZOWANA

Zawiera 500-1500 mg/l składników mineralnych. Wśród tych wód znajdziesz wody niskosodowe. Można ją pić codziennie, zwłaszcza lałem, gdy się obficie pocimy, aby uzupełnić ubytek cennych pierwiastków.

Zdrowa wodaBezpieczne opakowanie

W sklepach dominują opakowania plastikowe typu Pet produkowane z politereftalenu etylenu. Wyparły one szklane opakowania, które mimo walorów ekologicznych są droższe w transporcie.

Nie musisz się bać plastikowych butelek, bo są one produkowane bez użycia szkodliwego bisfenolu A, podejrzanego o wywoływanie niepłodności u kobiet i otyłości wśród dzieci. Pamiętaj jednak, by dla pewności zawsze sprawdzać na etykiecie, czy jest na niej umieszczony symbol Pet. Butelek plastikowych nie powinno się używać wielokrotnie, bo nie można ich dokładnie domyć i ryzykujesz, że będą się w nich mnożyły bakterie. Jeśli niedaleko domu masz źródło wody oligoceńskiej, do jej nabierania używaj szklanej butelki, bo łatwiej ją umyć.

Etykieta doskonała

Na butelce powinny się znaleźć informacje z jakiego źródła była czerpana woda oraz potwierdzenie, że ma atest PZH. Na etykiecie musi być podana nazwa i adres producenta oraz nazwa handlowa wody. Nie może również zabraknąć danych o zawartości charakterystycznych składników oraz informacji o tym, czy zmniejszono lub zwiększono ilość minerałów. Jeśli producent dodał do wody dwutlenek węgla powinien to zaznaczyć na etykiecie. Na opakowaniu zawsze trzeba sprawdzić datę ważności.

Reply