Żeń-szeń – „korzeń życia”

Żeń-szeń - "korzeń życia"

Żeń-szeń – „korzeń życia”

Żeń-szeń to niezwykła roślina, która od wieków była doceniana i wychwalana. Nazywano go m.in. cudem świata, boskim zielem czy wszechlekiem, tym bliższym człowiekowi, że często jego korzeń przyjmował ludzkie kształty.

O jego dobroczynnym działaniu świadczą m.in. wyniki badań, które są potwierdzeniem, że funkcjonująca w Azji nazwa „korzeń życia” jest jak najbardziej trafna. Warto więc przyjrzeć się żeń-szeniowi nieco bliżej.

Żeń-szeń dodaje energii

W skład korzenia żeń-szenia wchodzą substancje, które wzmacniają organizm, pomagają mu zachować młodość, uspokajają, a nawet… działają jak afrodyzjak.

Najważniejszym chyba składnikiem żeń-szenia jest ginsenozyda, która wspomaga dotlenianie organizmu, a równocześnie i jego możliwości, zarówno intelektualne, jak i fizyczne. Stąd też, jeżeli dokucza nam zmęczenie, osłabienie koncentracji, jesteśmy narażeni na nadmierny wysiłek fizyczny, koniecznie rozważmy przyjmowanie preparatów zawierających właśnie ten składnik.

Dlaczego po żeń-szeń powinni sięgać sportowcy? Otóż ekstrakt z korzenia znacznie przyspiesza usuwanie z krwi kwasu mlekowego, odpowiedzialnego za dokuczliwe bóle mięśni.

Żeń-szeń wspomaga walkę ze stresem

Żeń-szeń wpływa korzystnie na funkcjonowanie narządów, pobudza pracę serca, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi, obniża ciśnienie, działa przeciwzakrzepowo, pozwala więc zachować sprawność i energię na długie lata. Zawarte w nim ginsenozydy pobudzają układ immunologiczny – w rezultacie wzrasta odporność na infekcje i skraca się okres rekonwalescencji.

Uważa się, że ekstrakt z żeń-szenia jest także dobrym lekiem na skołatane nerwy. Warto po niego sięgać w czasie wzmożonego stresu, stosować jako środek wspomagający leczenie nerwic oraz niektórych chorób psychicznych.

Znany w medycynie chińskiej od 4000 lat żeń-szeń był stosowany jako idealne lekarstwo na każdą dolegliwość. Także współcześnie docenia się jego wszechstronność. Zapobiega m.in. gromadzeniu się w organizmie uszkodzonych komórek, odgrywa zatem znaczącą rolę w zwalczaniu nowotworów. Jego energetyzujące i odmładzające właściwości sprawiły także, że doceniono go w kosmetyce. Okłady z żeń-szenia, stosowane w gabinetach kosmetycznych, przyspieszają odnowę naskórka i poprawiają ukrwienie skóry, a wcierany w skórę głowy żeńszeniowy sok zapobiega rysiemu.

Żeń-szeń wspomaga siły seksualne

Chińczycy dostrzegli w żeń-szeniu nie tylko „człowieczy”, ale i falliczny kształt. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu wszechmocny korzeń jest najstarszym znanym afrodyzjakiem. W medycynie chińskiej wiązano z nim nadzieje na zwiększenie sprawności seksualnej i potencji, a także wydłużenie czasu erekcji. Również dziś – ze względu na jego właściwości pobudzające – ekstrakty z korzenia wspomagają leczenie niektórych form impotencji.

Najbardziej ceniony na żeń-szeniowym rynku jest gatunek Panax Ginseng C. A. Meyer. Występuje on głównie w Chinach i Korei. Znanych jest też wiele innych gatunków tej rośliny – m.in. żeń-szeń amerykański, pięciolistny. Do celów leczniczych jest wykorzystywany także żeń-szeń syberyjski.

Świeże korzenie są poddawane obróbce, efektem której jest żeń-szeń biały lub czerwony. Ten pierwszy uzyskuje się susząc korzeń na słońcu, ten drugi – poddając go działaniu pary. W wysokiej temperaturze – około 120 °C -korzeń przybiera barwę czerwoną, wskutek zachodzącej w nim karmelizacji cukru.

Żeń-szeń - "korzeń życia"

One Response

  1. Iza

Reply