Dieta antywrzodowa

dieta antywrzodowa

Dieta antywrzodowa

Dieta antywrzodowa to jedna z najważniejszych diet. Jej wyjątkowość polega na tym, że nie stosują jej wcale osoby, które pragną stracić zbędne kilogramy, ale ludzie, którzy cierpią na chorobę wrzodowa układu pokarmowego. Dieta ta ma na celu wyeliminowanie z codziennego jadłospisu tych składników pokarmowych, które zaostrzają objawy choroby i wprowadzanie do sposobu odżywiania się chorego zdrowych nawyków.

Zmiana sposobu odżywiania

U większości osób chorujących na wrzody żołądka lub dwunastnicy zmiana sposobu żywienia jest konieczna, inaczej bowiem mogą pojawić się groźne powikłania, które mogą mieć naprawdę tragiczne następstwa. Dieta ta wyklucza nadmiar tłuszczu i cukru, nie dopuszcza stosowania alkoholu czy innych szkodliwych używek. Jeśli jest rygorystycznie przestrzegana, nie tylko zapobiega kolejnym problemom, ale może nawet pomóc wyleczyć wrzody.

Regularne i małe posiłki

W przypadku diety antywrzodowej bardzo ważne jest, by spożywać posiłki regularnie i by nie były one zbyt duże, gdyż najczęściej popełnianym błędem w przypadku osób cierpiących na tę chorobę jest nieregularne jedzenie dużych ilości pokarmów, spowodowane głównie nerwowym trybem życia i brakiem czasu na delektowanie się posiłkiem. Przyjmowane pokarmy nie mogą być również ani zbyt zimne, ani gorące, gdyż takie mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i jelit (zimne) lub uszkadzać śluzówkę żołądka (gorące).

Założenia diety antywrzodowej

Najważniejszym założeniem diety antywrzodowej jest wystrzeganie się składników pokarmowych, które zwiększają ilości wydzielanego przez żołądek soku trawiennego. Przede wszystkim jest to alkohol, a także napoje gazowane, mocna kawa i herbata, a z pokarmów – warzywa wzdymające, głównie strączkowe: fasola, soja, a także soczewica i kapusta.

Wykluczone jest również spożywanie gotowanych na twardo jaj, potraw mocno smażonych jak placki ziemniaczane czy frytki, kwaśnej śmietany oraz tłuszczów zwierzęcych typu smalec czy słonina. Warzywa takie jak ogórki, rzodkiewka, papryka i cebula koniecznie muszą być ograniczone. To samo dotyczy grzybów, suszonych owoców, kakao, słodyczy zawierających duże ilości tłuszczu oraz zup przygotowywanych na mięsnym wywarze. Całkowicie zabronione są ostre, drażniące przyprawy: chrzan, ocet i musztarda, a także czekolada. Produkty te są niepożądane, ponieważ nasilają objawy choroby wrzodowej, a także mogą hamować jej wyleczenie, bo przyspieszają pojawianie się zmian chorobowych.

dieta antywrzodowaJakie produkty można spożywać na diecie?

W stosunku do tego spisu produktów, które nie zwiększają wydzielania soku żołądkowego jest niestety niewiele. Są to ryby, chude mięso, drób, mleko oraz białe pieczywo. Można również spożywać jaja gotowane na miękko, sadzone i jajecznicę, świeże oraz gotowane owoce, świeży ser biały i dowolny makaron. Dozwolone są również tłuczone ziemniaki i warzywa takie jak dynia, marchew, pomidory, fasola szparagowa, szpinak czy kalarepa. Jeśli chodzi o tłuszcze, to trzeba stosować te pochodzenia roślinnego. Margaryna musi być pozbawiona tłuszczów utwardzanych. Bez obaw można jeść dżem, miód, kisiel, kompoty bez cukru, a także pić słabą kawę i herbatę.

Zapomnij o smażonych potrawach!

Dieta antywrzodowa skomponowana jest zazwyczaj na bazie produktów o wysokiej zawartości białka i węglowodanów. Smażenie koniecznie trzeba zastąpić gotowaniem, najlepiej na parze, albo pieczeniem w piekarniku, na przykład w folii aluminiowej. Posiłki muszą być spożywane regularnie, najlepiej w odstępach 2-godzinnych. Ważny jest także sposób spożywania pokarmów – należy jeść bez pośpiechu i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Dobrze jest również rozdrabniać pokarmy, na przykład warzywa.

Należy też pamiętać, że ostatni posiłek powinien być spożywany bezpośrednio przed pójściem spać (jest to ewenement jeśli chodzi o diety, bowiem wszystkie diety odchudzające stanowczo tego zabraniają). Nie powinno się popijać jedzenia, a już na pewno nie wolno zbyt mocno przyprawiać potraw, gdyż zbyt pikantne drażnią przewód pokarmowy.

Reply