Jak leczy się zaburzenia snu?

bezsenność

Jak leczy się zaburzenia snu?

Sen regeneruje organizm i odświeża umysł. Jednak każdy z nas w jakimś okresie życia narzekał na zaburzenia snu. Przeciętny człowiek sypia 6 do 7 godzin dziennie choć uważa się, że większość dorosłych osób potrzebuje aż 8 godzin snu dziennie.

Kobiety zazwyczaj cierpią częściej na bezsenność niż mężczyźni. Problemy z zaśnięciem pojawiają się tym częściej im jesteśmy starsi. Jeśli nie wyśpisz się w nocy czujesz się zmęczony.

Przewlekła bezsenność utrudnia aktywność fizyczną. Zazwyczaj kobiety cierpią częściej na bezsenność niż mężczyźni. Problemy z zaśnięciem pojawiają się częściej, gdy jesteśmy starsi. Jeśli nie wyśpisz się w nocy, czujesz się zmęczony. Przewlekła bezsenność utrudnia aktywność fizyczną i umysłową człowieka w ciągu dnia, może również doprowadzić do stanów lękowych, depresji i innych problemów zdrowotnych.

Zapobieganie zaburzeniom snu

Higiena snu

Stwórz warunki, które umożliwiają Ci dobry sen. Ułatwi to zaśnięcie, a nawet pomoże pozbyć się przewlekłej bezsenności. Nie można się dobrze wyspać, jeśli człowiekowi jest niewygodnie, zbyt zimno lub za ciepło, albo kiedy jest głodny i spragniony. Należy zadbać, by te czynniki nie przeszkadzały w nocnym wypoczynku.

  • bezsennośćŁóżko powinno być wygodne. Jeśli materac ma więcej niż 10 lat, powinieneś pomyśleć o kupnie nowego. Nowy powinien być na tyle twardy, byś się w niego nie zapadał, lecz jednocześnie na tyle miękki, by nie uciskał bioder ani barków.
  • W sypialni nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Badania wykazują, ze najlepsza temperatura dla większości osób to 21 stopni. W pomieszczeniu, w którym śpisz, powinno być również ciemno i cicho. Wybierz do sypialni sprzęty w spokojnych ciepłych barwach.
  • Przez dwie godziny przed pójściem spać nie pal papierosów, nie jedz obfitych posiłków, ciężkostrawnych potraw zawierających tłuszcze zwierzęce i przetworzone węglowodany, nie pij alkoholu ani napojów kofeinowych, nie oglądaj horrorów.
  • Jadaj na kolację lekkostrawne posiłki.
  • Staraj się kłaść i wstawać codziennie o tych samych porach.
  • Nie rób sobie drzemek w ciągu dnia.
  • Codziennie poświęć 30 minut na ćwiczenia fizyczne.
  • Spanie w nocy i wstawanie rano pozwala ustalić zdrowy rytm dobowy.

Leczenie zaburzeń snu

Posiłki, które ułatwiają zasypianie

Niewielka lekkostrawna kolacja zapobiega głodowi, który często zakłóca nam sen. Niektóre pokarmy nawet działają nasennie. Są to pokarmy, które zawierają węglowodany, witaminy z grupy B, magnez, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz tryptofan, aminokwas, z którego powstają w mózgu naturalne substancje wywołujące sen. Jeśli wymienione substancje występują w pożywieniu, tryptofan łatwiej dociera do mózgu i sprawia, że już po pół godzinie czujesz senność.

Do pokarmów sprzyjających dobremu spaniu należą:

  • chleb pełnoziarnisty z sałatką,
  • pure ziemniaczano-kalafiorowe z dodatkiem odrobiny oleju z orzechów laskowych i włoskich,
  • banan w plasterkach z dodatkiem posiekanych daktyli,
  • ciepłe mleko z herbatnikami.

Jeśli podejrzewasz, że pewne pokarmy zakłócają Twój sen, nie jedz ich przez parę tygodni, żeby sprawdzić, czy dzięki temu sypiasz lepiej. Jeśli zauważysz, że ser wywołuje koszmary nocne, nie jadaj go nigdy wieczorem.

Leki ziołowe

Zamiast pigułek nasennych zapisywanych na receptę można z powodzeniem stosować leki ziołowe.

Wypij przed snem kubek ciepłego naparu z nasion selera naciowego. Zalej dwie łyżki zmiażdżonych nasion szklanką wrzątku i odstaw do naparzenia.

Jeśli od dawna cierpisz na bezsenność, wypij przed zaśnięciem kubek z naparu kozłka lekarskiego lub męczennicy. Jeśli obudzisz się w środku nocy i nie możesz zasnąć, wypij jeszcze kubek.

Zrelaksuj się, dodając kilka kropel olejów eterycznych lub trochę naparu ziołowego do kąpieli. Dobrze działają olejki z rumianku szlachetnego, lawendowy i Neroli oraz napar z rumianku, kocimiętki, melisy i chmielu. Nalewka lub tabletki z dziurawca zawierają melatoninę, która pomaga zasnąć.

Włóż ulubione zioła uspokajające i nasenne do poszewki poduszki lub do małego woreczka z tkaniny i umieść przy węzgłowiu, byś mógł wdychać ich zapach przez całą noc. Do takich ziół należą lawenda, rumianek, kocimiętka, melisa i chmiel.

Uwaga: Przeczytaj porady dotyczące bezpiecznego stosowania ziół.

Esencje kwiatowe Bacha

Są to środki, które delikatnie łagodzą problemy emocjonalne. Mogą one być skuteczne w leczeniu bezsenności. Dobierz odpowiednią do swojego problemu esencję kwiatową.

  • Złotojeść polecana jest na stany przerażenia.
  • Mimoza pomaga złagodzić strach.
  • Rzepik wykazuje właściwości zapobiegające obawom i lękom.

Dodaj po dwie krople wybranych esencji do fiolki z ciemnego szkła o pojemności 30 mililitrów, wypełnionej w trzech czwartych wodą źródlaną, i dolej brandy jako środka konserwującego. Jeśli alkohol Ci nie służy, zastąp go gliceryną.

Stosuj cztery krople takiej mieszanki bezpośrednio na język lub dodaj cztery krople do niewielkiej ilości wody. Zażywaj cztery razy dziennie przed posiłkiem. Jeśli po czterech tygodniach nie odczujesz poprawy, dodaj do mieszanki maksymalnie trzy inne esencje kwiatowe i zacznij kurację od początku.

Jak sobie radzić ze stresem?

Zaczniesz lepiej spać, jeśli przynajmniej częściowo pozbędziesz się stresów. Czasami nie można ich uniknąć, ale można je rozładować.

Kursy relaksacyjne, medytacja, wizualizacje, joga pomagają lepiej radzić sobie ze stresem.

Ćwiczenia fizyczne

Regularnie uprawianie wysiłku fizycznego zmniejsza lęki, poprawia krążenie oraz przyspiesza rozkład adrenaliny i innych hormonów stresowych w organizmie. Powinieneś jednak wykonywać intensywne ćwiczenia w wyłącznie w ciągu dnia. Jeśli będziesz ćwiczyć tuż przed położeniem się spać, mogą one odnieść wręcz odwrotny skutek.

Kiedy potrzebny jest lekarz?

  • Gdy problemy ze snem trwają dłużej niż tydzień lub dwa.
  • Jeśli w ciągu dnia zasypiasz lub nie jesteś w stanie normalnie działać.
  • Gdy czujesz, ze zmęczenie wywołane bezsennością niekorzystnie wpływa na Twoje życie rodzinne.
  • Gdy podejrzewasz, że przyczyną jest choroba, depresja lub stany lękowe.
  • Gdy bezsenności towarzyszą inne objawy, takie jak nocne poty, gorączka, dreszcze, ból w okolicach brzucha i karku.

One Response

  1. Koalka

Reply