Syndrom widzenia komputerowego
Coraz mniej jest współcześnie osób, które nie korzystają z komputera – w dzisiejszych czasach jest to wręcz obowiązek. Z pracą przed komputerem powiązanych jest bowiem coraz więcej zawodów, stanowi ona nieodłączny element funkcjonowania biur, urzędów, zakładów pracy itp. Dodatkowo wiele godzin spędzamy w sieci, surfując po stronach www, rozmawiając przez komunikatory internetowe, grając w gry…
Niestety, wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera nie służy naszemu zdrowiu. Buntuje się całe ciało, a narządami, które cierpią szczególnie, są oczy, narażone w XXI wieku na działanie czynników, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Wysiłek, do którego je zmuszamy, przez wiele godzin siedząc przed komputerem, jest zbyt duży. Oblicza się, iż problemy ze wzrokiem, których przyczyną jest długa praca przed komputerem, ma od 70 do aż 90 procent wszystkich użytkowników komputera, a u wielu z nich występuje tzw. syndrom widzenia komputerowego. Czym jest ta dolegliwość i jak z nią walczyć – przeczytasz dzisiaj.
Jak objawia się syndrom widzenia komputerowego?
Syndrom widzenia komputerowego, w języku angielskim Computer Vision Syndrome, czyli CVS to zespół dolegliwości, które połączone są z wpływem komputera na nasze oczy. Do charakterystycznych cech CVS należą występowanie zespołu suchego oka, a także inne zaburzenia widzenia, takie jak podwójny, rozmyty obraz, bóle kręgosłupa – przede wszystkim karku oraz pleców, które świadczą najczęściej o chronicznym przemęczeniu. Nie można pozostawać obojętnym na te objawy, gdyż mogą się one przyczynić do rozwoju poważniejszych chorób.
Jak zapobiegać syndromowi widzenia komputerowego?
W jaki sposób zadbać o oczy, jeżeli podejrzewamy, że dotyczy nas syndrom widzenia komputerowego? Przede wszystkim należy się skonsultować z okulistą, który skontroluje, czy widzimy odpowiednio dobrze, a także – w razie potrzeby – zapisze odpowiedni preparat wzmacniający wzrok.
Dodatkowo warto też zadbać o odpowiednią higienę pracy.
- Należy ustawić monitor w taki sposób, aby patrzeć na niego z odległości minimalnie 50 – 70 cm, najlepiej nieco z góry. Tylna powierzchnia monitora nie powinna być natomiast bliżej niż 130 cm od osoby, która pracuje naprzeciwko nas.
- Warto robić przerwy w pracy – przynajmniej raz na godzinę oderwać wzrok od monitora, spojrzeć w dal albo na coś zielonego, a także co jakiś czas zamykać oczy na około minutę czy częściej mrugać.
- Co kilka godzin warto wykonać w pracy kilka ćwiczeń relaksujących.
- Warto rzucić palenie, a także zrezygnować z przebywania w pomieszczeniach zadymionych.
- Wskazane jest dbanie o wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których korzystamy z komputera – często je wietrzmy i nawilżajmy.