Trudne pytania dzieci

rodzina

Trudne pytania dzieci

Niezręczne, trudne, wywołujące panikę rodzica, śmieszne i zaskakujące, takie bywają pytania dzieci. Kierowane do mamy jak i taty, toteż próba odpowiedzi na pytania (często skomplikowane) staje się wyzwaniem. Jak wytłumaczyć dziecku pewne prawidłowości świata, zjawiska natury, uczucia czy postępowanie innych? Zadanie nie jest łatwe, ale znalezienie odpowiedzi na trudne pytanie może przynieść dużo satysfakcji.

Ile razy sami pytaliśmy o coś swoich rodziców – mamo, a dlaczego?, tato, a po co?, jak?, czemu?. Nowości nie odkryję pisząc, że w ten sposób dziecko buduję swoją własną wiedzę o otaczającym świecie, poznaje niektóre zjawiska, zaczyna formułować własne poglądy na pewne tematy, które wraz z wiekiem na pewno się zmienią.

Ranking pytań dziecięcych

Pokusiłam się o stworzenie rankingu 5 pytań dziecięcych. Są one śmieszne, kłopotliwe, ale i zarazem trudne. Będą to typowe pytania dziecięce, ale również indywidualne, wzięte z moich osobistych obserwacji.

rodzinaPytanie 1. Skąd się biorą dzieci?

Najbardziej typowe pytanie dzieci w wieku 4-5 lat. Uważam, że nie należy odpowiadać typu „wiesz Jasiu bocian cię przyniósł” lub „wyszedłeś z kapusty”, ponieważ na dobrą sprawę okłamujemy dziecko.

W zależności od wieku pociechy staramy się wytłumaczyć, że mamusia z tatusiem bardzo się lubią, mocno się do siebie przytulają i po paru miesiącach jest dzidziuś. Wraz z dorastaniem dopowiadamy szczegóły. Myślę, że takie podejście z biegiem lat pozwoli zagłębić się w temat rodzenia dzieci, narządów płciowych taty i mamy czy seksu.

Pytanie 2. Dlaczego pies szczeka, a nie mówi?

Pytanie to postanowiłam zamieścić ze względu na to, aby pokazać, że rodzice muszą „zmagać” się z różnymi przedziwnymi stwierdzeniami swoich dzieci. Najlepszą odpowiedzią będzie historia opowiedziana mi przez znajomego.

Jego 4-letnia córka, Ada, zadała mu takie pytanie w oczekiwaniu na sensacyjne, inne odkrycie taty. W rezultacie, gdy dowiedziała się, że pies to zwierzątko i porozumiewa się w swoim języku, Zosia machnęła ręką i stwierdziła, że tyle to ona sama wiedziała i myślała, że dowie się czegoś nowego.

Pytanie 3. Dlaczego dziewczynki nie mają siusiaka?

Pytanie z serii kłopotliwe, a wraz z wiekiem będzie ich coraz więcej. Najprościej jest odpowiedzieć, że dzieci, jak i dorośli, są inaczej zbudowani, mają różne narządy płciowe. Można brnąć w opowieści o różnicach fizycznych, wtedy jednak pytań nie będzie końca.

Pytanie 4. Czy mamusia będzie mnie kochała, jak urodzi braciszka/siostrzyczkę?

Dzieciom często się wydaje, że jeśli pojawi się inne dziecko w rodzinie, będą opuszczone, niekochane, niepotrzebne. Należy zawsze zapewniać swoją pociechę o uczuciach jakie mamy, często powtarzać, że się kocha i że się będzie kochało zawsze.

Pytanie 5. Co ludzie jedzą gdy umrą?

Tajemnica śmierci jest dla dzieci szczególnie interesująca. Na pewno nie raz słyszały jak rodzice mówili „życie po śmierci”, stąd też tego typu zaskakujące pytania. Wydaje mi się, że należy odpowiedzieć najprościej, jak się da – człowiek, gdy umiera, nie potrzebuje jedzenia, nie chodzi, nie rusza się, nie istnieje na ziemi, więc nie ma takiej potrzeby.

Kiedy byłam w przedszkolu ze znajomą, przypadkiem usłyszałam bardzo ciekawe pytania dzieci, które warte są przypomnienia:

  • Czy modliszka to pani, która się dużo modli?
  • Czy dzwonnica to pani, która dużo dzwoni?

Przez pytania dziecko poznaje świat, a rolą rodzica jest mu w tym pomóc. Jeśli dziecko nie uzyska odpowiedzi od nas, znajdzie ją u rówieśników, w Internecie czy w gazetach. Czy tego chcemy? Na pewno nie, dlatego starajmy się wprowadzać naszą pociechę w świat emocji, uczuć i relacji z innymi mądrymi i śmiesznymi odpowiedziami.

Reply