Ulewanie u niemowląt

Ulewanie u niemowląt

Ulewanie u niemowląt

Ulewanie u niemowląt jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Nie ma dzieci, którym nie zdarzyłaby się sytuacja cofnięcia pokarmu po jedzeniu. Ulewanie to zwykła niemowlęca przypadłość, która minie wraz z wiekiem, dlatego nie mamy się czym martwić.

Ulewanie towarzyszy maluszkom w pierwszym półroczu życia. Niektóre dzieci ulewają jednak trochę dłużej, nawet do 18 miesiąca życia, więc nie denerwuj się, gdy u twojej pociechy trwa to nieco dłużej. Na początku dziecko może ulewać nawet po każdym posiłku. Z czasem ta przypadłość łagodnieje, aż wreszcie całkiem zanika. Ulewanie staje się niepokojące i kłopotliwe dopiero wtedy, gdy maluch zbyt mało przybiera na wadze.

Co to jest ulewanie

Ulewanie to wypływanie małej ilości pokarmu z ust niemowlęcia, przeważnie zaraz po posiłku. Przyczyną ulewania jest niedojrzałość układu pokarmowego, a dokładnie mięśnia zwieracza przełyku, który hamuje cofanie się pokarmu z żołądka. Poza tym niemowlę podczas ssania połyka powietrze, bańka powietrza wydostając się z żołądka jednocześnie cofa trochę pokarmu. Przyczyną ulewania może być też przekarmianie dziecka lub zbyt szybkie jedzenie, ulewanie może mieć też podłoże alergiczne.

Jeżeli zauważysz, że dziecko ulewa czasami pokarm przypominający z wyglądu twarożek, nie masz powodu do niepokoju, oznacza to po prostu, że pokarm został już częściowo strawiony. Pamiętaj, gdy ulane mleko zalało szyję, musisz maluszka umyć, wystarczy sama ciepła woda. Jeżeli tego nie zrobisz, to prawie pewne, że w tym miejscu maluch się odparzy.

Jest kilka metod, które pomagają zmniejszyć częstotliwość ulewania lub mu zapobiec. Wskazane jest po karmieniu dziecka, ponosić je w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije, ale można na to czekać długi czas, nawet 45 minut.
Zamiast układać malucha na wznak, lepiej jest położyć go na boku. Poczekaj aż mleko „ułoży się” w brzuszku i nie przewijaj ani nie przebieraj dziecka od razu po jedzeniu.

Ulewanie u niemowlątPorada lekarza jest niezbędna, gdy:

  • ulewanie pokarmu jest zbyt obfite
  • ulewanie bardziej przypomina wymiotowanie, tzn. mleko wydostaje się pod dużym ciśnieniem
  • maluch za mało przybiera na masie
  • dziecko choruje na zapalenie ucha środkowego, albo często ma infekcje dróg oddechowych
  • dziecko jest rozdrażnione i niespokojne podczas karmienia oraz słabo ssie.

Pamiętaj również, że ulewanie pokarmu nie boli, ani nie jest dla maluszka niemiłe, dlatego jeżeli dziecko płacze podczas ulewania i złości się, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza.

Takie objawy mogą świadczyć o chorobie refluksowej. Pokarm cofa się do przełyku, uszkadzając jednocześnie jego nabłonek czego efektem jest ból. Refluks może przyczynić się do powstania stanu zapalnego przełyku albo nadżerek. Jeżeli cofa się wyżej, do gardła, może spowodować zapalenie ucha środkowego lub zapalenie oskrzeli.

Reply