Olej nie tylko do smażenia, ale i na twarz

Panuje wiele mitów na temat pielęgnacji cery. Wśród nich jest jeden dotyczący nakładania tłustych preparatów na cerę trądzikową.  I poniekąd jest w tym trochę racji, ponieważ kosmetyki o zbyt tłustej konsystencji sprawi, że na twarzy pojawią się wypryski, pory otworzą się i ogólnie cera trądzikowa nie będzie wyglądała zbyt dobrze.

Jednak sprawa przybiera zupełnie inny obrót, kiedy użyjemy olejów pochodzenia roślinnego, który świetnie wpłynie na kondycję naszej skóry. Jednak wcześniej należy wiedzieć, jaki olej nadaje się do każdego rodzaju cery.

Kilka słów o oleju

Lanolina oraz mineralne oleje, które tak powszechnie są stosowane w kosmetyków zapychają pory, pogarszają ogólny wygląd cery. Stają się przyczyną powstawania zaskórników oraz wszelkiego rodzaju pryszczy. Inaczej jest w przypadku olejów roślinnych, takich jak jojoba, kameliowy, makadamia, migdałowy czy dyniowy. To szczególnie uznane przez kosmetologów na całym świecie oleje, które wykazują dobroczynne właściwości dla skóry. Nie zatykają porów, pochłaniają nadmiar sebum, posiadają właściwości nawilżające oraz regenerujące. Dzięki regularnemu stosowaniu można odtworzyć naturalną barierę dla skóry, a zawarte antyoksydanty spowolnią procesy zapalne oraz starzenia się skóry.

Zastosowania

Tu rodzi się zasadnicze pytanie – jak je używać? Jednak przed zastosowaniem lepiej sprawdzić jakość danego produktu. W głównej mierze zależy to od tego, czy pochodzi z zimnego tłoczenia, nie ma w nich żadnych aromatów czy dodatków zapachowych oraz czy pochodzi z ekologicznych upraw. Jeśli wszystko się zgadza, można przystąpić do czynności.

Olej może stanowić bazę pod podkład. Wówczas cera nabiera blasku i spowalniane są procesy starzenia. Świetnie sprawdzi się w tym celu olej mandarynkowy, kameliowy czy z pestek dyni.

Może służyć także jako zmywacz. Oleje hydrofilowe wykazują zdolność łączenia tłuszczu z wodą, dlatego pozwalają oczyścić skórę lepiej, niż najdoskonalsze mydło. Doskonale potrafią wyłapać wszelkie nieczystości, przy okazji nawilżając skórę oraz przygotowywać ją do kolejnych preparatów. Dodatkowo, niektóre kosmetyki z silikonem i olejami syntetycznymi potrzebują olejów roślinnych. Tylko wtedy mogą zostać całkowicie usunięte. W tym celu najlepiej nada się olej z łusek ryżowych oraz olej kameliowy.

Po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne przyda ci się witamina E oraz antyutleniacze, aby błyskawicznie naprawić powstałe uszkodzenia po słońcu. Wcieranie oliwy z oliwek nawilża, nabłyszcza i zapobiega starzeniu się skóry.

Oleje świetnie wpływają na zaczerwienienia oraz wszelkie podrażnienia, choćby te wywołane trądzikiem. Z uwagi na fakt, że głęboko wnikają w naskórek mogą zapewnić jej natychmiastową poprawę. Zaleca się łączenie oleju z migdałów i wiesiołka w połączeniu z olejkami eterycznymi – wtedy nie tylko zrobimy coś dla skóry, ale również dla naszych zmysłów.

Rodzaje olejów

Dla skóry suchej przeznaczony jest olej sezamowy, oliwa z oliwek, z awokado, kokosowy, jojoba, ze słodkich migdałów, z wiesiołka, z pestek moreli. Dla skóry normalnej – ze słodkich migdałów, słonecznikowy, masło kokosowe, sojowy, z pestek grejpfruta, z wiesiołka. Z kolei dla skóry tłustej – jojoba, z zarodków pszenicy, z pestek moreli.

Istnieją także oleje do mycia twarzy. Dla cery suchej 10% oleju rycynowego + 90% oleju słonecznikowego, dla cery normalnej – 20% oleju rycynowego + 80% oleju słonecznikowego, dla cery tłustej – 30% oleju rycynowego + 70% oleju słonecznikowego

Przygotowaną w powyższy sposób mieszankę należy delikatnie wmasować w skórę twarzy, a potem gąbką z ciepłą wodą trzeba zmyć.

Reply