Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Całkiem niedawno zaprezentowaliśmy Pieniny, jako idealne miejsce na górskie wakacje. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać alternatywę dla Pienin – Kotlinę Kłodzką, która warta jest odwiedzenia nie tylko zimą, ale także latem. Najlepsze stoki narciarskie w Polsce to bowiem nie jedyna atrakcja tego regionu.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka leży w Sudetach, około 100 kilometrów na południe od Wrocławia, tuż nad czeską granicą. Jej „stolicą” jest – jak wskazuje nazwa – Kłodzko, będące największym miastem w regionie. Kotlina Kłodzka jest znana przede wszystkim wśród narciarzy. Leżący tutaj Zieleniec jest jedną z najlepszych „narciarskich” miejscowości w Polsce, oferując około 20 tras różnej o różnej długości i trudności, zaś panujący w Zieleńcu alpejski mikroklimat sprawia, że śnieg utrzymuje się tutaj nawet do maja! Z drugiej strony Kotliny leży z kolei Sienna (Czarna Góra), słynąca z długich, 1,5 – kilometrowych tras…

Ci, którzy sądzą jednak, że Kotlina Kłodzka jest warta odwiedzin jedynie zimą mocno się mylą, co za chwilę postaramy się udowodnić –  przedstawiając najważniejsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej.

Podziemne atrakcje Kotliny Kłodzkiej

Co ciekawe, najważniejsze rzeczy warte zobaczenia w Kotlinie Kłodzkiej znajdują się… pod ziemią! Jest to chyba jedyny region w Polsce, którego zwiedzanie wiąże się z koniecznością kilkukrotnego wejścia do wnętrza gór, rzeźbionych przez człowieka lub naturę.Jaskinia Niedźwiedzia

Pierwsza ku temu okazja nadarzy się w Kletnie, gdzie leży Jaskinia Niedźwiedzia, powszechnie uznawana za jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Podczas podziemnej trasy, liczącej 350 metrów, podziwiać można rzeźby krasowe (stalagmity, itd.) oraz kości prehistorycznych zwierząt. „Zwiedzanie” trwa około godziny, lecz wrażenia pozostaną w pamięci prawdopodobnie do końca życia – Jaskinia Niedźwiedzia to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

W Kotlinie Kłodzkiej podziemnymi atrakcjami są też kopalnie. Konkretnie dwie – Kopalnia Uranu w Kletnie oraz Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Obie są nieczynne, lecz cały czas otwarte dla turystów. Ciekawsza wydaje się być ta druga, w której część trasy pokonujemy łodzią, w podziemnym tunelu, w nieprzeniknionej ciemności. Poza tym, w Kopalni Złota zobaczymy też podziemny wodospad, a wyjedziemy z niej… tramwajem. Z samego serca góry!

Atrakcje „naziemne”

Rzecz jasna nie wszystko co piękne w Kotlinie Kłodzkiej leży głęboko pod ziemią. Przykładem są twierdze, wzniesione na tym górzystym terenie.

Pierwszą jest Twierdza Kłodzko – XVII-wieczny, monumentalny zamek, górujący nad Kłodzkiem. Z Twierdzy rozciąga się wspaniały widok na całe miasto oraz część Kotliny, zaś na turyści mogą zamówić i zobaczyć na własne oczy salwę artyleryjską. Drugą jest Twierdza Srebrna Góra – największa górska twierdza w Europie, pochodząca z czasów napoleońskich.

O ile twierdze i zamki można spotkać w całej Polsce, o tyle kolejna atrakcja Kotliny Kłodzkiej jest osobliwa i jedyna w swoim rodzaju. Mowa o Kaplicy Czaszek w Czermnej, zbudowanej z 3 tysięcy… ludzkich kości i czaszek, należących do ofiar wojen i chorób. Jak mówi napis, Kaplica Czaszek powstała ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze.

Kaplica Czaszek

Poza wspomnianymi atrakcjami, Kotlina Kłodzka pełna jest szlaków turystycznych oraz cudownych widoków. Okazją do ich podziwiania może być spływ pontonem Przełomem Bardzkim. Zaś po dniu pełnym wrażeń warto udać się do jednej z licznych uzdrowisk – w Kudowie, Dusznikach czy Polanicy Zdroju.

One Response

  1. Klocia

Reply