Choroby skóry głowy
Łupież i wypadanie włosów są skutkiem nieprawidłowego odżywiania się, stresu, choroby albo niewłaściwego leczenia.
Mogą się również pojawić jako skutek uboczny stosowania niektórych leków.
Przyczyny chorób skóry głowy
Włosy przerzedzają się również pod wpływem zmian hormonalnych, spowodowanych przejściowym pogorszeniem się stanu zdrowia.
Stopień przetłuszczania się włosów jest po części określony genetycznie, po części jest odbiciem równowagi hormonalnej. Gruczoły łojowe skóry głowy są szczególnie czynne w okresie dojrzewania.
Napięcie wywołane stresem utrudnia dopływ krwi z substancjami odżywczymi do mieszków włosowych. Nieodżywiony korzeń włosa kurczy się wówczas i włos może przedwcześnie wypadać. Miejscowe wypadanie włosów może również być wynikiem grzybiczego zakażenia skóry głowy.
Jak zapobiegać chorobom skóry głowy?
- Jedz pożywienie, które zawiera karoten, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, krzem, cynk, oraz witaminy z grupy B, witaminę C i E.
- Pij jak najmniej napojów gazowanych, które zakwaszają krew i sprawiają, że włosy otrzymują mniej substancji mineralnych.
- Nie stosuj diet, po których będziesz szybko chudnąć.
- Naucz się radzić sobie ze stresem.
- Ćwicz regularnie aby poprawić krążenie. Wzmocni to dopływ substancji odżywczych.
Leczenie chorób skóry
Aromatoterapia
- Gdy skóra głowy jest zaczerwieniona i swędzi, zmieszaj po dwie krople olejku geraniowego i lawendowego, jedną kroplę olejku z sandałowca białego oraz 2 i 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek.
- Gdy skóra głowy jest sucha i łuszczy się, zmieszaj po trzy krople olejku geraniowego i lawendowego i dwie krople olejku z sandałowca białego z pięcioma łyżeczkami oliwy z oliwek.
- Gdy skóra głowy się przetłuszcza i łuszczy, zmieszaj trzy krople olejku cedrowego, dwie krople olejku rozmarynowego i dwie krople olejku cytrynowego z pięcioma łyżeczkami nieperfumowanego płynu do mycia ciała.
- Posmaruj chorą skórę odpowiednią mieszaniną i zostaw na noc. Rano umyj głowę szamponem. Do ostatniego płukania użyj dzbanka ciepłej wody z tymi samymi olejkami. Powtarzaj zabieg codziennie, dopóki stan skóry się nie poprawi.
Jak dbać o włosy?
- Wybieraj produkty odpowiednie dla Twojego rodzaju włosów.
- Staraj się nie używać zbyt długo suszarki do włosów, lokówki lub podgrzewanych wałków do włosów.
- Nie zbliżaj nadmiernie gorącego źródła powietrza do włosów suche lub zniszczone włosy powinny wysychać same.
- Jeśli chcesz zakręcić włosy, użyj wałków zaopatrzonych w termostat i wytwarzających parę.
- Preparaty do utleniania i układania włosów, a także niektóre farby do włosów mogą uszkodzić włosy lub skórę głowy – stosuj je zawsze z instrukcje . Jeśli chcesz farbować suche włosy, wybierz produkty ziołowe, np. hennę lub inne barwniki ziołowe. Wzmacniają one włosy i przywracają im połysk.
Masaż
Masowanie skóry głowy z wykorzystaniem preparatów ziołowych lub olejków eterycznych zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie.
Użyj naparu z pokrzywy lub łopianu albo mieszaniny trzech kropli olejku rozmarynowego, trzech kropli olejku cedrowego, połowy łyżeczki wódki i trzech kropli olejku lawendowego.
Nie stosuj olejku rozmarynowego i cedrowego, jeśli jesteś w ciąży.
Leki z kredensu
- Spłukiwanie włosów destylowaną lub przegotowana woda z dodatkiem soku z cytryny, powoduje, ze mniej się przetłuszczają.
- Na dwie godziny przed myciem głowy wmasuj we włosy łyżkę oleju rycynowego. Nada to włosom połysk i sklei rozdwojone końce.
- Ugotuj 4 łyżki suszonego tymianku w dwóch filiżankach wody. Smarowanie tym płynem umytej, mokrej skóry głowy zwalcza łupież.
Kiedy potrzebny jest lekarz?
- Gdy zaburzenia nie ustępują mimo że stosujesz opisane wyżej środki.
- Kiedy pojawiają się na głowie miejsca pozbawione włosów.
- Gdy jednocześnie czujesz zmęczenie lub chudniesz.