Ciąża a styl życia
Wiele osób uważa, że kobiety w ciąży powinny zmienić swój styl życia. A co dokładnie? Przede wszystkim zero używek, żadnych forsujących ćwiczeń i prac, a także ograniczenie stresu. Niektórzy są zdania, że przyszłe mamy powinny odstawić buty na obcasach, czy to wszystko prawda i czy rzeczywiście trzeba zmienić swój styl życia?
Palenie w ciąży
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że w czasie ciąży należy niezwłocznie odstawić palenie papierosów oraz alkohol. Tak w ogóle, to najlepiej wcale nie sięgać po tego rodzaju używki. W dymie tytoniowym zawartych jest mnóstwo substancji, które niekorzystnie wpływają na rozwój płodu w tych pierwszych, a jakże istotnych momentach. Palenie może być przyczyną wielu komplikacji, jak np. urodzenie się dziecka z wadą rozwojową czy też niska masa urodzeniowa.
Z kolei alkohol prowadzi do zespołu FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego, którym swym obrębem obejmuje wady serca, choroby na tle płciowym, zaburzenia wzrostu czy poziomu inteligencji. Każda przyszła mama, która nosi pod sercem swoje dziecko musi pamiętać o tym, że najważniejsze dla niego jest zdrowe rozwijanie. Dlatego nawet niewielka ilość alkoholu czy tytoniu w ciąży ma negatywne skutki i w żaden sposób nie powinno być przez kobietę praktykowane.
Te ciężkie zakupy…
Aktywność w ciąży jest jak najbardziej wskazana i często wypisywana ciężarnym na receptę. Ciąża to nie choroba, jednak tak jak we wszystkim, tak i w tym przypadku należy zachować umiar i rozsądek. Przyszłe mamy nie mogą dźwigać ciężkich przedmiotów. Jest to niebezpieczne dla mamy, jak i dla dziecka. Może prowadzić do bolesnych dolegliwości, takich jak ból kręgosłupa, stawów, kłopoty z poruszaniem się, czy w skrajnych przypadkach grozi nawet poronieniem. Kobiety, które zmuszone zostały do dźwigania ciężkich przedmiotów skarżyły się na krwawienie z dróg rodnych, bóle narządów ruchu oraz ogólne złe samopoczucie. Każdy z tych objawów wymaga pilnej konsultacji lekarskiej!
Stres? Nie teraz
Wszelkie sytuacje stresowe, których doświadcza przyszła mama negatywnym echem odbijają się na zdrowiu nienarodzonego dziecka. W chwili, gdy ciężarna denerwuje się, dochodzi do zwiększenia się tempa przepływu krwi, maleje poziom żelaza, który odpowiedzialny jest za utratę ciąży. Wszelki stres niekorzystnie wpływa na rozwój mózgu u płodu, a po porodzie może znaczącą opóźniać rozwój narządów ruchu. Dlatego tak ważne jest, aby przyszłe mamy ograniczyły stres. Pozytywnie wpływa znalezienie takiej metody dla siebie, która będzie przynosiła relaks i odprężenie. Może to być relaksująca muzyka czy rozmowa z przyjaciółką.
A co z tym ubiorem?
Tak, jak poprzednie przypadki były jasne i klarowne, tak w tej sytuacji zdania są podzielone. Buty na obcasach nie są wskazane, ponieważ obciążony jest kręgosłup oraz zmienia się środek równowagi. Co do odzieży – ubrania powinny być luźne, przewiewne, nie krępujące ruchów, szczególnie z okolicach brzucha.
Przyszła mama powinna ubierać się w taki sposób, aby czuła się wygodnie i atrakcyjnie. Odmienny stan sprawia, że nie może pozwolić sobie na wszystkie ubrania, które dostępne są w sklepach. Trzeba wziąć po uwagę, że obrzęki nóg uniemożliwią chodzenie na obcasach, a wrażliwe i delikatne ciało będzie bardziej podatne na obtarcia, stąd niewygodne staje się noszenie obcisłych ubrań.