Odpowiednia dieta dla nastolatka

Intensywnie rozwijający się organizm nastolatka potrzebuje zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. To właśnie w tym okresie kształtuje się układ kostny, mięśniowy, jak i hormonalny. Ponadto, młode, pełne wigoru ciało dorastającego człowieka potrzebuje dużo energii.

Przygotowując posiłki należy pamiętać, aby były jak najbardziej zróżnicowane. W każdym z nich powinno znaleźć się danie zawierające w swym składzie nabiał lub mięso. W dodatku, przynajmniej dwa razy w tygodniu dziecku należałoby podać jedzenie uwzględniające ryby morskie, które są bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Nastolatek potrzebuje tego, aby prawidłowo rosły jego kości oraz mięśnie.

U dziewczynek warto wziąć pod uwagę, że w okresie dojrzewania występuje u nich pierwsza miesiączka. Wówczas należy pamiętać o właściwej podaży żelaza. Szybko rozwijające się kości wręcz domagają się sporo wapnia, jak również witaminy D, która podawana w prawidłowych proporcjach eliminuje ryzyko występowania zmiękczenia kości.

Niezbędne witaminy znajdują się w owocach i warzywach, które są bogatą dawką składników mineralnych, których potrzebuje dojrzewający organizm. Poza tym nie zapominajmy o orzechach. Znajduje się w nich solidna porcja błonnika pokarmowego, który pozwala na utrzymanie prawidłowej masy ciała, zapobiegając nadwadze czy otyłości.

Przykładowy jadłospis dla nastolatki obfitujący w żelazo powinien uwzględniać: dwie kromki chleba pełnoziarnistego, plaster polędwicy, 100 gram kaszy gryczanek i buraki. Prawdziwą bombę wapniową zapewnimy dziecku podając mu szklankę jogurtu naturalnego, ser żółty oraz Fetę, a także migdały. Z kolei łosoś, jajka oraz tuńczyk w sosie własnym będzie obfitował w witaminę D dla mocnych kości.

Komponując jadłospis dla nastolatka pamiętajmy, aby był jak najbardziej urozmaicony i bogaty w pełnowartościowe białko, żelazo, wapń oraz witaminę D. Unikajmy słodyczy i gazowanych napojów, które zawierają jedynie puste kalorie.

Reply