Co warto wiedzieć o jemiole?

jemioła

Co warto wiedzieć o jemiole?

Wokół jemioły, ze względu na jej nietypowy rozwój, narosło wiele legend, przesądów i wierzeń. Od najdawniejszych czasów w wielu krajach uważana była za roślinę magiczną i obrzędową.

Jej gałązki zawieszano u sufitu w okresie Bożego Narodzenia, co miało odpędzać uroki i demony. Obyczaj ten gdzieniegdzie przetrwał do dziś.

Lecznicze właściwości jemioły

Ta wiecznie zielona roślina, pasożytująca na różnych gatunkach drzew, obdarzona jest właściwościami zasługującymi na szersze upowszechnienie i stosowanie.

Do celów leczniczych używane jest ziele jemioły (owoce są szkodliwe i można je stosować tylko zewnętrznie), najlepiej zrywane z dębu, topoli i brzozy. Robi się to od grudnia do marca.

Ziele jemioły wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, działa przeciwskurczowo i przeciwkrwotocznie, poprawia obieg krwi, wzmaga pracę trzustki, wzmacnia organizm. Stosuje się je przy zaburzeniach układu krążenia, miażdżycy, nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, w chorobach nerek, pęcherza moczowego, wątroby i chorobach nowotworowych.

Lecznicze działanie jemioły wzmacnia łączenie jej ziela ze skrzypem. Napój sporządza się następująco: garść skrzypu gotuje się pół godziny w litrze wody pod przykryciem, po czym zasypuje łyżką drobno pociętego ziela jemioły i odstawia do naciągnięcia. Jest to dzienna dawka, którą należy powoli popijać małymi łykami.

Leki z jemiołą

Z ziela jemioły można sporządzać macerat. W tym celu 2 łyżki suszonego ziela należy zalać szklanką przegotowanej, zimnej wody i odstawić na kilkanaście godzin. Po przecedzeniu pić w 2-3 porcjach. Macerat stosuje się w wymienionych poprzednio chorobach, a także przeciw zaparciem, zwapnieniom żył i innym chorobom powstałym na tle miażdżycowym.

Z jemioły można też przygotować nalewkę, składającą się ze 100 g ziela, które zalewa się 0,5 l spirytusu 70-proc. Po tygodniu pije się 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli na kieliszek wody.

W aptekach i sklepach zielarskich można nabyć gotowe mieszanki, w których jednym ze składników jest jemioła. Są to Sklerosan i Cardiosan. Wyciąg jemioły jest też w kroplach Neocardiny oraz w Intractum Visci. Leczenie jemiołą należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza, ponieważ przy przedawkowaniu preparatów mogą wystąpić objawy zatrucia.

Reply