Turcja – co warto zwiedzić?

Turcja – co warto zwiedzić?

Turcja – co warto zwiedzić?

Już od dłuższego czasu Turcja jest obiektem wycieczek turystycznych, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Klimat, atrakcje turystyczne i niesamowita magia tego kraju przyciągają jak magnes, a nadmorskie kurorty oferują wszystko to, co nam się zamarzy.

Każdy, kto choć przez chwilę interesował się wakacjami w tymże miejscu, na pewno słyszał lub przeczytał o takiej miejscowości, jak Alanya. Wypoczynek w tym miejscu lepiej zarezerwować sobie na kilkanaście dni, ponieważ odwiedzenie wszystkich miejsc wartych zobaczenia tyle akurat czasu pochłonie.

Alanya

Alanya

Przybycie do Kapadocji czy Pamukkale jest wręcz obowiązkiem każdego turysty, który przybywa do Turcji.

Na tydzień czy raczej na dłużej?

Chciałoby się zostać na dwa tygodnie, jednak często z racji, że fundusze ograniczone, można pozwolić sobie na tydzień. Czy to oznacza, że czas spędzony na wakacjach nie będzie wykorzystany należycie? Nie, o ile rozważnie będą dobierane lokalne wycieczki.

Dla przykładu do Kapadocji trzeba wyruszyć w środku nocy. Około godziny trzeciej następuje zbiórka. Dzieje się tak ze względu na to, że najpopularniejsze kurorty turystyczne, m.in. Alanya, znajdują się na południu Turcji, a wszystkie warte zobaczenia miejsca są położone w jej centrum. Istnieje więc konieczność pokonania 500 kilometrów. Autokarem, w upale. Ale wcześniej trzeba zebrać wszystkich chętnych turystów, którzy mają ochotę odbyć wycieczkę. Mija kolejna godzina, zanim wyruszymy do obiektu naszej wyprawy. Jednak Kapadocja jest przepiękna. Stanowi rozległy teren silnie uformowany przez zjawiska pogodowe. Formy tufowe na wielu osobach mogą zrobić nieprawdopodobne wrażenie.

Uzdrowiskowe Pamukkale

Wycieczka do miejscowości Pamukkale powinna być na stałe wpisana w harmonogram wyjazdu do Turcji. Pamukkale znajduje się na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Wody termalne, które wypływają ze skalnych zagłębień mają uzdrowiskowe możliwości. Sięgano po nie już w czasach starożytnych.

Pamukkale

Pamukkale

Meczet, Efez i Pałac Topkapi

Na uwagę zasługuje błękitny meczet w Istambule, zwany także meczetem sułtana Ahmeda. Ta ogromna świątynia swoją nazwę zawdzięcza błękitnym kaflom. Turyści są zafascynowani jego widokiem, ponieważ jest ogromny. Mieści 260 okien, a monumentalne wnętrze i sześć minaretów wprawia w zachwycenie.

Częstym miejscem wycieczek jest Efez, który stano miejsce pielgrzymek dla miłośników historii starożytnej. Miasto jest powszechnie uznawane za najlepiej zachowaną miejscowość antyczną. Można tu wejść do biblioteki czy zwiedzić amfiteatr. Niedaleko są ruiny Artemizjonu – starożytnego cudu świata.

Pałac TopkapiPałac Topkapi jest położony w centrum Stambułu i stanowił rezydencję sułtanów. To prawdziwy kompleks budynków, dziedzińców i ogrodów. To w jego wnętrzu przechowywane są relikwie muzułmańskie. A w sali Tronowej do wglądu dla turystów jest płaszcz Mahometa, łuk i dwa jego miecze.

Trzeba się nastawić, że zwiedzanie Pałacu Topkapi może zająć nawet cały dzień.

Turcja jest wspaniałym miejscem, które wiele oferuje przybywającym tu turystom. Tu tętni życie, kilkupoziomowe dyskoteki tylko o tym przekonują. Lokalne biura podróży organizują relaksujące rejsy statkiem, gdzie można podziwiać delfiny, kąpać się w pełnym morzu czy skakać z pobliskich skał do wody.

Reply