Słońce. Szkodzi czy pomaga?

Wraz z pojawieniem się pierwszych promieni słonecznych rozbrzmiewa gorący temat promieniowania słonecznego. Czy rzeczywiście opalając się ryzykujemy własne zdrowie? A może wręcz przeciwnie. Szkodzimy naszemu ciału unikając słońca.

Promieniowanie UV

Bez wątpienia nie ulega dyskusji, że słońce zawiera w swoim świetle promieniowanie UV, które wywołuje u człowieka liczne, niebezpieczne skutki, m.in. uszkodzenia skóry. Nie trzeba dużej ilości promieniowania, aby wywołać podrażnienia. Już dwudziesto minutowa ekspozycja na słońce pozwala pobudzić enzymy, które odpowiedzialne są za starzenie się skóry. Naukowcy alarmują. Aż 80 procent zmarszczek powstaje na skutek działania promieni słonecznych.

Promieniowanie słoneczne wpływa również na powstawanie wielu chorób dermatologicznych. Dlatego rzeczą niezbędną, jaką zabieramy ze sobą na plażę czy wakacje jest krem z filtrem SPF. Jednak choroby skóry to nie wszystko, co może spowodować słońce. Również choroby oczu i wszelkie ich uszkodzenia są skutkiem długotrwałego przebywania na słońcu. Zbyt długie opalanie wpływa także negatywnie na włosy. Promieniowanie niszczy aminokwasy, w konsekwencji powoduje to matowość, suchość oraz łamliwość włosów. Dlatego przed każdą ekspozycją na słońce powinniśmy zaopatrzyć się w nakrycie głowy.

Słońce – korzyści

Jednak promieniowanie słoneczne oprócz wielu kłopotów zdrowotnych i kosmetycznych  może przynieść nam także wiele korzyści. Niegdyś to właśnie słońcem leczono krzywicę oraz gruźlicę. Teraz po licznych badaniach wiemy, że efekt ten był spowodowany witaminą D3, która działa przeciwbakteryjnie. Ponadto, uczeni z University of Southerm Califoria prowadzą badania nad zależnością zachorowaniem na stwardnienie rozsiane a opalaniem się. Coraz głośniej mówi się także o tym, że niedobory słoneczne mogą wpływać na schorzenia takie jak: cukrzyca typu I, choroby Leśniowskiego-Crohna, czy nawet niektóre nowotwory, m.in. piersi czy jajników. Słońce pozytywnie wpływa na naszą psychikę.

Jaki możemy wysnuć wniosek na koniec? Z pewnością taki, że korzystanie z promieni słonecznych w umiarze i z zastosowaniem odpowiednich preparatów nie przyniesie naszemu zdrowiu żadnych niekorzystnych skutków. A efekt z opalenizny i własne samopoczucie? Bezcenne…

Reply