Czas na zmianę nazwiska

Gdy opadają emocje związane z przygotowaniami do ślubu i całą ceremonię wraz z weselem mamy już za sobą przychodzi czas, aby wszem i wobec ogłosić naszą radość wynikającą ze zmiany stanu cywilnego.

Dotyczy to w głównej mierze świeżo upieczonych żon, które przyjęły nazwisko swojego małżonka. Sporadycznie, aczkolwiek zdarza się, że to mężczyźni załatwiają wszelkie formalności, ponieważ zgodzili się przyjąć nazwisko żony i odstępują od swojego. Takie rozwiązanie choć znacznie rzadziej praktykowane jest także możliwe.

Formalności czas zacząć

Cała procedura zmiany nazwiska i co za tym idzie zmiany zamieszkania i wszystkich tych rzeczy, które nie są już takie same, jak były przed zawarciem związku małżeńskiego trzeba zgłosić w odpowiednich urzędach. To prawo i jednocześnie obowiązek, o którym mówią stosowne przepisy. Lepiej tego nie bagatelizować, w szczególności gdy prowadzi się działalność gospodarczą.

Wiele osób uważa, że zmiana nazwiska następuje w momencie dokonania zmian w dowodzie osobistym. Otóż nie, zmiana nazwiska zaczyna obowiązywać od chwili zawarcia małżeństwa, dlatego nowymi danymi należy posługiwać się począwszy od dnia ślubu, a nie od chwili, kiedy wymienimy dowód.

Zmieniamy nazwisko

Zanim udamy się do właściwego dla nas urzędu należy przygotować wszystkie, niezbędne dokumenty. Jeśli nie mamy odpowiedniego zdjęcia, na przykład do dowodu osobistego czy prawa jazdy należy udać się do fotografa. Ważny jest właściwy rozmiar i ustawienie fotki, ponieważ nie wszystkie są honorowane przez urzędy. Należy wykonać kilka kopii aktu małżeństwa. Potem należy wymienić wszystkie dokumenty, w których figuruje nasze stare nazwisko. Warto zaznajomić się, jakie dodatkowo należy mieć przy sobie dokumenty.

Kolejnym krokiem, gdzie powinniśmy się udać, to zawiadomić Urząd Skarbowy o fakcie zmiany nazwiska oraz ewentualnie innych danych. W tym celu konieczne będzie wypełnienie formularza NIP-3. Wówczas pracodawca powinien zostać powiadomiony o zmianie stanu cywilnego, a z kolei on musi wysłać odpowiednie zgłoszenie do ZUS. W przypadku, gdy prowadzimy działalność gospodarczą, to naszym obowiązkiem jest poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zaistniałym fakcie. To bardzo ważne, aby składki trafiały na konto właściwej osoby. W dalszej kolejności o zmianie nazwiska należy powiadomić Bank i w tym miejscu dokonać wszelkich formalności.

Dodatkowo:

  • należy dokonać zmian w ubezpieczeniach,
  • domagać się aneksów do umów na stare nazwisko,
  • osoby, które prowadzą działalność gospodarczą są zobowiązane do powiadomienia Urzędu Statystycznego,
  • jeśli mamy założone imienne konta na portalach społecznościowych, to one również ulegają konieczności wprowadzenia zmian
  • z pewnością wszyscy członkowie rodziny także będą zainteresowani twoimi nowymi danymi, więc nie omieszkaj ich także powiadomić.

Jak zatem widać, procedura zmiany nazwiska wiąże się z całą masą dokumentów do wypełnienia  oraz wizytami, często kolejkami w urzędach. Bądź przygotowany/a na konieczności wnoszenia opłat. A więc oprócz czasu i pieniędzy zarezerwuj sobie dużo nerwów, bo prawdopodobnie na jednym dniu cały proceder się nie zakończy…

Reply