Wybieramy lokal na wesele

Suknia wybrana, garnitur kupiony, obrączki niebawem czekają na odbiór. Trzeba jeszcze wybrać salę weselną. To w tym miejscu będziecie witać przybyłych gości, to tutaj będziemy bawić się i biesiadować w szampańskich nastrojach do białego rana. Stąd decyzja o wyborze miejsca, w którym odbędzie się przyjęcie weselne jest niezwykle trudne.
W Polsce istnieje wiele przeróżnych miejsc do organizowania przyjęcia weselnego. Są to restauracje, domy weselne, a także odremontowane dworki i płace, a nawet zamki. To, gdzie przywita się gości weselnych w dużej mierze zależy od dwóch czynników: możliwości finansowych oraz indywidualnych upodobań.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej?

Przed wyborem odnośnie sali weselnej warto najpierw przyjrzeć się liście gości. Ilu uczestników planujecie zaprosić i jaka jest orientacyjna ilość osób, które przyjdą na uroczystość. Rozdanie stu zaproszeń nie oznacza, że stu gości przybędzie na wesele. Warto odszukać w swojej pamięci wesela, na które byliście zaproszeni – co wam się na nich podobało, co przeszkadzało, a co zwróciło uwagę? Jaki styl jest waszym gustom najbliższy? Czy cenicie sobie nowoczesność w najlepszym wydaniu czy ponadczasową klasykę i styl w wyrafinowanym guście. Indywidualne gusta będą stanowiły o tym, czy lepiej będziecie bawić się w ekskluzywnej nowej restauracji czy pałacowej komnacie. Warto pomyśleć o swoich gościach i o tym, gdzie oni najchętniej przybyliby na przyjęcie.

Istotne jest określenie osobistych priorytetów. Czy zależy Wam, aby sala była oddzielona od stołów czy parkiet może stanowić ich część. A może marzycie o pięknym ogrodzie? Warto przyjrzeć się ofercie sal weselnych pod kątem możliwości noclegowych. Wielu z gości zapewne przybędzie z daleka i niewygodnie byłoby ich posyłać do domu, aby następnego dnia znowu przybyli na poprawiny. Własne możliwości lokalowe zazwyczaj też są ograniczone i wszystkich nie można przenocować u siebie. A jeśli sala nie posiada bazy noclegowej zawsze można poszukać czegoś, co znajduje się w okolicy. Może niedaleko jest motel albo hotel, w którym mogliby przespać się goście? Przed jakąkolwiek rezerwacją najpierw należałoby się rozeznać w cenach. Przed wyborem sali bardzo pomocne będzie określenie waszych oczekiwań, co do kolorystyki. Być może macie swoje własne ulubione barwy skomponowane do stroju weselnego, a może nie jest to dla was jakoś bardzo istotne i z powodzeniem możecie dopasować się do tego, co oferuje przyszły właściciel sali.

Pierwszy krok już za nami. Prawdopodobnie wiesz, czego szukasz. Teraz należy wypisać sale, które są zgodne twoim oczekiwaniom oraz wypisać adresy i numery telefonów. Warto sięgnąć także do Internetu i zobaczyć, co jeszcze znajduje się w twojej okolicy, o czym mogłeś nie wiedzieć. W sieci znaleźć można wiele for internetowych, gdzie przyszli małżonkowie wymieniają się spostrzeżeniami czy doświadczeniami swoich znajomych. Oprócz danych adresowych na temat sal można znaleźć także cenne opinie oraz zdjęcia ze ślubów. Dodatkowo miej na uwadze tylko te sale, które liczebnością odpowiadają ilości zaproszonych przez was osób. Często zdarza się, że knajpy podają zawyżoną liczbę osób, co w praktyce oznacza ścisk, tłok i ogólnie rzecz biorąc niewygodę. Dlatego, jeśli planujesz wesele na 80 ludzi szukaj takich sal, które oferują miejsca na 100 osób. W ten sposób będziesz mieć gwarancję, że goście nie będą trącać się łokciami czy deptać sobie po nogach.

Sprawdź sale, które cię interesują

Dla zaoszczędzania własnego czasu najpierw zadzwoń w te miejsca, które cię interesują i zapytaj o wolny termin. Po co marnować czas i jeździć od punktu A do punktu B pytając o wolne miejsce, kiedy okazuje się, że termin jest już dawno zarezerwowany. W przypadku, gdy usłyszysz twierdzącą odpowiedź, dopiero wtedy umów się na spotkanie. Bez pośpiechu! Przed podpisaniem umowy najpierw należy zorientować się w menu oraz dokładnie przyjrzeć się sali. Jeśli jest to dużej wielkości lokal upewnij się, że w tym czasie właściciel nie planuje drugiego wesela. Dźwięki dobiegające z dwóch uroczystości mogą spowodować chaos i niepotrzebne rozczarowanie. Oprócz wizualizowania lokalu, rozejrzyj się, co znajduje się wokół sali. Masz prawo zajrzeć do pokoi hotelowych, a także do łazienek. Jest to szczególnie ważne, jeśli na twoim weselu będą uczestniczyły osoby niepełnosprawne.

Piękno zawarte jest w drobiazgach

Prowadząc rozmowę z właścicielem zapytaj, czy jest możliwość, aby w wyznaczonym wspólnie przez was dzień na salę mogłaby przybyć dekoratorka, która zajmuje się oprawą uroczystości. Sprawdź, czy sala wyposażona jest w klimatyzację, ilu kelnerów przypada na określoną ilość gości. A może na miejscu są dostępne zdjęcia z imprez do wglądu? W zależności od umiejętności negocjacyjnych, można umówić się z managerem lub szefem lokalu o możliwość obejrzenie wystroju sali która będzie przygotowywana na najbliższe wesele. Jeśli wszystko przebiega bez zarzutu, to dopiero teraz można zobaczyć umowę i dokładnie ją przeanalizować, zwłaszcza pod kątem kosztów, które są wliczone w cenie wynajmu lokalu.

Co zwykle uwzględnia kwota rezerwacji sali?

Sale weselne mają bardzo różne oferty, dlatego aby obliczyć całkowity koszt wynajmu, trzeba przyjrzeć się temu, co wchodzi w skład rezerwacji. I tak w przypadku wesel w zamku czy pałacu, oprócz sali właściciele doliczają sobie koszt wynajmu komnaty. W niektórych lokalach trzeba będzie zapłacić trochę więcej, jeśli samemu będziemy chcieli wnieść alkoholu i nie skorzystamy z restauracyjnego baru.

Dodatkowo, wiele knajp oferuje nowożeńcom wynajem apartamentu na noc poślubną gratis. Zazwyczaj standardem jest, że wiele lokali uroczyście wita parę młodą chlebem i solą, a stłuczone kieliszki po toaście stanowią koszt wliczony w cenę wynajmu. Jednak dla ostrożności lepiej wcześniej spytać o te szczegóły. Wiele sal starając się być coraz bardziej atrakcyjnymi w oczach klientów oferuje różne ustawienia stołów czy pokrowce na krzesła, przez co sala nabiera zupełnie innego efektu. To także obejmuje koszt wynajmu.

Od czego zależą różnice w cenach?

Za wynajem sali w różnych miejscach można zapłacić zupełnie inną cenę. Czym to jest uwarunkowane? Przede wszystkim standardem lokalu, miejsca lokalizacji czy popularności danego miejsca. W niektórych miejscach cena wynajmu nie obejmuje soków i napojów oraz tortu i ciast – wówczas z teoretycznego punktu widzenia może być korzystniejsza niż u konkurencji. Jednak doliczając wszystkie te brakujące elementy, czy oferta nadal będzie atrakcyjna?

Reply