Przewodnik po fotografii ślubnej
W organizacji własnego ślubu trzeba wykazać się nie lada wysokimi umiejętnościami organizacyjnymi. Wiele czynności niekiedy występuje równocześnie, stąd istotne jest, aby prawidłowo nad nimi zapanować. Przecież to jest wasz ślub, jeden jedyny dzień w życiu, w którym wszystko musi przebiec idealnie. Bez niespodzianek, zaskoczeń czy rozczarowań. Wszystko w jak najlepszym porządku.
Jest to bardzo istotne pod względem wyboru fotografa. Samo podpisanie umowy w praktyce nie oznacza gwarancji najwyższej jakości usług, dlatego lepiej przedyskutować z fotografem cały ciąg przebiegu sesji fotograficznej. Lepiej zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów i stresów…
Po pierwsze – musi być ciekawie
Często tak się zdarza, że cały przebieg sesji plenerowej większość fotografów wykonuje szablonowo. Pary muszą wykonywać te same pozycje, które niekiedy wyglądają na sztuczne, nudne i oklepane. Pomyśl sobie, że koleżanka pokazuje ci swój album ślubny z pleneru, gdzie pozy są dokładnie takie same, jak w twoim przypadku. Efekt? Rozczarowanie i zniesmaczenie. Dlatego przeprowadź z fotografem rozmowę na temat planu sesji. Niech przedstawi próbny scenariusz, ewentualne pomysły na temat ciekawych miejsc. On jest dla was – trzeba to mieć na uwadze.
Pod Kościołem
Fotografowie zazwyczaj pozostają do końca życzeń, gdzie goście weselni składają Młodej Parze życzenia w związku z nową drogą życia, na którą wkroczyli. Jeśli istotne dla was jest to, aby uwiecznił moment witania solą i chlebem na sali weselnej warto powiedzieć mu, aby zrezygnował z części życzeń i był przygotowany na początek reportażu z zabawy weselnej.
Ważny moment także dla rodziny
Podczas całej ceremonii ślubnej osoby przez nas zaproszone, a więc rodzina, bliscy i przyjaciele zapewne zechcą uwiecznić na swoich aparatach ten, jakże istotny moment. Warto tą sprawę także przeanalizować z fotografem, aby uniknąć sytuacji, że w momencie składania przysięgi przed ołtarzem oprócz nowożeńców na zdjęciach jest jeszcze ciocia z zagranicy i koleżanka z pracy. Prawdopodobnie ksiądz może spytać, czy fotograf posiada pozwolenie z kurii na wykonywanie zdjęć, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapytać, czy taki dokument jest w jego posiadaniu.
Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego
Jeśli decydujemy się na ślub cywilny, to musimy pamiętać, że cała ceremonia trwa odpowiednio krócej niż w Kościele. Zwykle jest to około kwadrans, a nie jak w przypadku ślubu kościelnego – nawet godzina. Dlatego fotograf ma znacznie mniej czas na uwiecznienie ważnych chwil.
Młoda Paro pamiętaj, że fotograf oprócz was jest w tym dniu bardzo ważną postacią na ślubie. Przed jego wynajęciem warto zapoznać się z jego portfolio, niech przedstawi swoje doświadczenie, a może ma jakieś cenne wskazówki? W przypadku jakichkolwiek niejasności należy śmiało pytać. Lepiej od razu postawić sprawę jasno, niż później zadręczać się myślami. Przecież to efekty jego pracy będą podziwiane przez nas i członków naszej rodziny jeszcze przez wiele, wiele lat. Zatem niech ślubny album stanie się naszą chlubą, a nie powodem do wstydu i rozczarowania.