Czy pomoc projektanta przy urządzaniu domu jest niezbędna?

Czy pomoc projektanta przy urządzaniu domu jest niezbędna?

Czy pomoc projektanta przy urządzaniu domu jest niezbędna?

Zwykle większość z nas ma własne koncepcje na urządzenie najpiękniejszego i najbardziej praktycznego mieszkania na świecie i czeka z tym na dorobienie się własnego domu, gdy będzie można wyżyć się twórczo. Inspiracji do samodzielnego urządzania mieszkań szukamy w Internecie, gazetach, poradnikach o aranżacji mieszkań. Najczęściej jednak zwykle mamy w głowie ogólną, prostą koncepcję, której się trzymamy.

Co dla kogo?

Jedne osoby uwielbiają minimalizm i prostotę – będą więc szukały w swoich mieszkaniach prostych, gładkich, łatwych do utrzymania w czystości mebli, nierzucających się w oczy ciekawych ozdób na ściany, będą rozglądały się raczej w poszukiwaniu przedmiotów bardzo trwałych, a także praktycznych. Inne osoby uwielbiają wszelkie bibeloty i nie mogą sobie wyobrazić swojego mieszkania bez kominka, na którym będą stały zdjęcia najbliższych, ozdobne świeczniki, zdobione talerze. Dlatego tak ciężko jest zdawać się na kogokolwiek w przypadku urządzania mieszkań. Często obecność przy tej czynności projektanta wnętrz jest niezastąpiona. Pomaga on zweryfikować nasze osobiste gusta i poglądy na temat danych faktur, kolorów, stylów, a przy tym wprowadzić coś nowoczesnego, co nada wnętrzu odpowiedni charakter. Projektant wnętrz to wbrew osobom nie jest osoba, która ma spełniać zachcianki bogatych posiadaczy mieszkań, którzy chcieliby urządzić sobie wnętrze bez żadnego wysiłku, zlecając to komuś innemu. To osoba, która może pomóc, doradzić coś, podpowiedzieć, gdy sami nie radzimy sobie z wyborem odpowiednich mebli, kolorów, ozdób, gdy chcemy mieć mieszkanie w konkretnym stylu, a nie wiemy, jakie dodatki do tego pasują.

Czemu korzystamy z pomocy projektantów?

Wielu z nas ma pewne koncepcje na urządzenie swojego mieszkania, ale nie umie ich pogodzić na przykład z architektonicznym układem mieszkania. Nie jesteśmy na przykład pewni, czy takie rozmieszczenie świateł, jakie mamy, pozwoli nam uzyskać odpowiedni efekt wnętrza w konkretnym stylu, czy tylko go zepsuje. Często zatrudnia się projektantów, gdy chce się wywrzeć na gościach hotelowych czy restauracyjnych odpowiednie wrażenie – przepychu, luksusu, swojskości itp. We własnych mieszkaniach zdajemy się raczej na własny gust. To dlatego, że nie lubimy, gdy ktoś „wtrąca się” w to, co trzymamy w swoim domu, jak żyjemy, jak wygląda nasze mieszkanie. Jeśli nie mamy z tym problemu, a chcielibyśmy, by wnętrze wyglądało perfekcyjnie, najlepiej zatrudnić projektanta, który pomoże tak je urządzić, byśmy sami czuli się w nim doskonale. Jednak nie jest to konieczne, bowiem wielu właścicieli mieszkań potrafi samodzielnie urządzić swoje mieszkanie nie tylko praktycznie, ale i gustownie oraz stylowo. Czasem jednak warto na podorędziu mieć pomoc projektanta, który w razie, gdybyśmy się zagubili, pomoże dobrać odpowiednie odcienie, faktury, rodzaje lamp, czy meble. W trakcie urządzania mieszkania trzeba wziąć tak wiele elementów pod uwagę, że czasem tylko obiektywne spojrzenie kogoś z zewnątrz ratuje wnętrze przed totalną stylistyczną katastrofą, gdy nie możemy udźwignąć wszystkiego naraz.

Reply