Ergometr wioślarski

Ergometr wioślarski

Ergometr wioślarski

Ergometr wioślarski jest doskonałym urządzeniem treningowym dla tych, którzy chcą jednocześnie pracować nad poprawą swojej sylwetki i wytrzymałości.

Zaletą ergometru jest to, że ćwiczyć na nim może każdy, bez konieczności opanowania pełnej techniki wioślarskiej. Najważniejsza jest prawidłowa kolejność poszczególnych faz ruchu, taka sama jak w klasycznym wiosłowaniu na wodzie.

Jak ćwiczyć na ergometrze wioślarskim?

Wiosłowanie zaczynamy od prostowania nóg, które są najsilniejsze, następnie odchylamy tułów i przyciągamy drążek ergometru do siebie. Złapanie właściwego rytmu nawet początkującemu nie zajmuje więcej niż pół godziny. Wiosłowanie na wodzie nie jest już tak proste. Trzeba zachować równowagę na kiwającej się wąskiej lodzi i symetrycznie trzymać wiosła, a do tego prawidłowo prowadzić pióro wiosła pod wodą.

Idealnym cyklem treningowym dla początkujących wioślarzy będzie 2 razy 20 minut wiosłowania trzy razy w tygodniu. Trzeba pamiętać, by dostosować tempo do własnych możliwości. Osobom, które pierwszy raz usiadły na symulatorze, wydaje się, że wiosłowanie nie jest szczególnie wyczerpujące. Po kilkunastu pociągnięciach przekonują się, że byli w błędzie. Jednak zdaniem ekspertów możliwości wytrzymałościowe przy systematycznym treningu będą rosły bardzo szybko.

Ile czeka się na efekty ćwiczeń?

Wyraźną poprawę u zupełnie początkujących obserwujemy już po miesiącu. Ergometr można również wykorzystywać do treningu siłowego, wprowadzając do cykli krótkie serie, w których wykonanie ćwiczący angażuje maksimum możliwości.

Ergometr wioślarskiCo ważne, na ergometrze mamy możliwość równomiernego budowania najważniejszych grup mięśniowych: nóg, pleców, barków, pośladków, ramion i brzucha. Pomocnym wyposażeniem ergometru jest monitor, który pozwala m.in. na śledzenie tempa wiosłowania, dystansu, a także pozwala na porównanie efektywności poszczególnych cykli treningowych.

Symulator, ze względu na niewielkie rozmiary (niektóre modele można również złożyć) i wszechstronność, jest dobrym urządzeniem do ćwiczeń w warunkach domowych. Najprostsze ergometry kosztują w granicach tysiąca złotych. Za profesjonalne urządzenie  trzeba zapłacić około 5 tysięcy.

Poniżej filmik instruujący, jak można ćwiczyć na ergometrze wioślarskim.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=qyPdn9wE7QE&feature=related[/tube]

Reply