Golenie zarostu
Panowie golący się na mokro mają mniejsze skłonności do skoków w bok niż ci, którzy preferują maszynki elektryczne – ogłosili amerykańscy psycholodzy. Dlaczego? Poranny rytuał golenia wyrabia w nich ostrożność i rozwagę.
W nawykach związanych z goleniem nie odstępujemy od światowych norm: aż 75%Polaków goli się na mokro. Tyle samo Amerykanów i zaledwie 20% mniej Europejczyków preferuje tę formę walki z zarostem. Golarki elektryczne są wygodne, można się golić nimi bez lustra i tam, gdzie nie ma wody. Są niezastąpione w podróży. Jednak dostępu do skóry chroni tutaj specjalna siateczka, dlatego ostrze nie może usunąć włosa z taką precyzją, jak w przypadku maszynki w wersji unplugged.
Golenie działa jak peeling
Potwierdza to praktyka: po goleniu golarką elektryczną pierwsze włoski wyrastają średnio po 7 godzinach, a po goleniu na mokro po 10. Golenie działa na skórę twarzy jak odmładzający masaż. Golenie na mokro dodatkowo ma zalety mechanicznego peelingu: obumarły naskórek jest regularnie rozmiękczany i usuwany. Jednak ponad polowa mężczyzn ma problemy z podrażnieniami. Dlaczego? Ostrze jeżdżące po skórze powoduje mikrourazy i niszczy naturalną warstwę hydrolipidową, która chroni skórę twarzy. Jest na to rozwiązanie. Musisz tylko znaleźć przyczynę.
Zarost może być łatwy lub trudny
W dużej mierze zależy to od koloru włosów. U blondyna włoski mają zaledwie 0,05 mm grubości, u bruneta mogą być nawet 6 razy grubsze. Średnio na brodzie wyrasta nam 15 tysięcy włosów, które każdego dnia wydłużają się o 1,5-2 mm. 30% mężczyzn ma bujniejszy i twardszy zarost, co jest wynikiem wysokiego poziomu testosteronu.
Jeżeli testosteron buzuje ci żyłach, a na dodatek charakter twojej pracy lub temperament partnerki wymagają powtórnego wygładzenia twarzy wieczorem, musisz przestrzegać dwóch zasad.
- Rano rozprowadzaj krem na twarzy co najmniej minutę, najlepiej pędzlem, by preparat mógł w tym czasie dostatecznie zmiękczyć zarost.
- Staraj się nie robić długich pociągnięć ostrzem, pracuj małymi kroczkami. Usuniesz go w ten sposób dokładniej. Polecamy ci krem, bo żele i pianki wysychają zbyt szybko. Nawet te najlepsze po 3 minutach potrafią zmienić się w skorupę. Wieczorem używaj maszynki elektrycznej. Dwukrotne golenie na mokro to duży szok dla cery.
Specjalna strategia na wypryski
Przy tłustej cerze golenie może stać się prawdziwym koszmarem. To nieprawda, że twarz upstrzona wypryskami jest przypadłością wyłącznie nastolatków. Dzisiaj możesz mieć trądzik do 45. roku życia. Przyczyny tak późno występujących zmian trądzikowych nie są do końca znane, główni podejrzani to hormony dodawane do żywności i stres.
Aż 34% mężczyzn w wieku od 15 do 44 lat cierpi na trądzik, czyli ma tłustą skórę z rozszerzonymi porami, w której rozwijają się zaskórniki i czerwone krosty.
Jak się należy golić z krostami na twarzy?
Najlepiej maszynką jednorazową, co minimalizuje ryzyko rozniesienia przez bakterie infekcji. Staraj się nakładać na twarz jak najmniej żelu. Pod grubą warstwą piany wypryski są trudne do zauważenia i łatwo je naruszyć.
Niezła w tym przypadku jest także golarka elektryczna. Jednak bardzo ważne jest częste przecieranie jej czystym alkoholem. Co zrobić gdy, mimo że skupisz się jak chirurg podczas operacji, zetniesz wyprysk? Musisz go jak najszybciej zdezynfekować i posmarować antybiotykiem.
Gdy golenie działa jak papier ścierny
To najprawdopodobniej znaczy, że masz suchą skórę. Po umyciu jest napięta, niekiedy lekko piecze, miejscami łuszczy się na niej naskórek, łatwo ulega podrażnieniom.
Przede wszystkim musisz ją napoić (w drogeriach są świetne kremy nawilżające przeznaczone specjalnie dla mężczyzn), zwłaszcza kiedy pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach lub jeździsz samochodem z klimatyzacją.
Po drugie, nie możesz myć twarzy mydłem, tylko żelem o kwaśnym odczynie (też dostępnym w każdej drogerii w seriach dla mężczyzn).
Po trzecie, do golenia używaj kremu, bo zawiera więcej substancji natłuszczających niż żel i pianka.
Po czwarte – żeby ci do głowy nie przyszło smarowanie po goleniu twarzy wodą z dodatkiem alkoholu. Musisz używać balsamu, który zdezynfekuje, nawilży i przywróci skórze utraconą warstwę ochronną.