Grzejniki do wymiany!

Grzejniki do wymiany!

Grzejniki do wymiany!

Zazwyczaj wymiana grzejników jest prowadzona wraz z ocieplaniem domu, wymianą okien czy modernizacją układów grzewczych.

Żeliwne grzejniki do lamusa?

Powszechnie przyjęło się przekonanie, że nowoczesne grzejniki są dużo tańsze w eksploatacji niż te stare, żeliwne, które mieszczą za mało wody. A wiadomo, im więcej wody, tym więcej ciepła. Mało tego, lepiej się prezentują, są bardziej estetyczne, a zamontowane w nich termostaty znacznie wpływają na komfort użytkowania, ponieważ umożliwiają regulację poziomu ciepła. Jednak użytkownik musi dobierać grzejniki przede wszystkim do rodzaju instalacji grzewczej, jaką ma zamontowaną w domu.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie grzejników?

Jest też kilka innych zasad, które należy poznać, aby nie popełnić błędu w gąszczu żeberek, płyt i paneli.

  • dobierając grzejniki miejmy na uwadze w szczególności to, z jakiego materiału są wykonane. Z punktu widzenia praktycznego, które zostało udowodnione, jeśli wewnątrz tej samej instalacji znajdują się urządzenia wykonane z aluminium i miedzi, może to oznaczać szybszy rozwój korozji.
  • Korozję w znaczącym stopniu ograniczą dolewane do wody instalacyjnej inhibitory korozji. Na korozję podatne są w szczególności te elementy wykonane z żeliwa i stali. Jednak nie wszyscy producenci kotłów zalecają stosowanie inhibitorów korozji.
  • Grzejniki powinny być montowane na około 10-12 cm pod parapetem i 10-12 cm nad podłogą, zwykle pod oknem, bo w tej części pomieszczeń dochodzi do największych strat ciepła. Wyjątkiem od tej zasady stanowią grzejniki łazienkowe, które często pełnią rolę suszarki ręczników.
  • Grzejniki żeliwne – pomimo swej dużej wagi i mało estetycznego wyglądu –  są bardziej odporne na korozję. Jeśli przeciekają, pękają lub mają małą moc cieplną – trzeba je koniecznie wymienić. Jeśli jednak są sprawne i właściwe wykonują swoją pracę w zgodzie z kotłem na opał stały, ich ewentualne wymiana nie spowoduje obniżenia kosztów ogrzewania.
  • Grzejniki aluminiowe i stalowe są najbardziej powszechne wśród kupujących, z czego te drugie stanowią lepsze rozwiązanie pod względem wytrzymałości mechanicznej.
  • Dla osób, które decydują się na ogrzewanie elektryczne, najlepszą propozycją będą grzejniki konwektorowe. Ich zaletą jest łatwy montaż, prosta obsługa i stosunkowo niewielka waga. Największym minusem – koszt zużywanej energii. Dlatego tego typu ogrzewanie świetnie sprawdzi się jako ogrzewanie dodatkowe. Warto wybrać grzejnik konwektorowy nie tylko z termostatem, ale i czujnikiem temperatury i zegarem sterującym, aby w ten sposób jak najbardziej ekonomicznie i racjonalnie gospodarować zużyciem prądu.

Reply