Inteligentny dom – luksus dostępny dla każdego

Inteligentny dom – luksus dostępny dla każdego

Inteligentny dom – luksus dostępny dla każdego

Co to właściwie jest inteligentny dom? Coraz więcej się słyszy na ten temat, a tak naprawdę nie wiadomo, jak to wygląda w praktyce. Wydaje nam się, że jest to dom naszpikowany elektrycznością, nieprzyjemny, zimny i surowy. Jednak warto ten stereotyp przełamywać – to jak, będzie wyglądał nasz inteligentny dom i jak będziemy się w nim czuli zależy wyłącznie od nas – mieszkańców i właścicieli takiego budynku.

Przede wszystkim – oszczędność.

Choć obecne budowa inteligentnego budynku to ogromna inwestycja, być może w przyszłości się to zmieni. Każdy powinien mieć dostęp do nowoczesnych technologii i móc swobodnie z nich korzystać, a wszystko to w trosce o własną wygodę, bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo naszej planety, wbrew pozorom. Bo inteligentny dom mimo swoich pozornych kosztów przez długie lata pozwala właścicielom oszczędzać na jego utrzymaniu. Dlatego też przed budową klasycznego domu warto się zastanowić, czy nie lepiej byłoby doinwestować trochę więcej i zbudować nowoczesny, inteligentny dom.

Co daje taki dom? Jest to przede wszystkim budynek, który ma zamontowane wszelkie urządzenia pomiarowe, a także czujniki. Tak więc jest to budynek pod alarmem – który ma dokładnie zaprogramowane, kiedy ma się uruchomić. To budynek, który powiadomi zarówno o próbie włamania, jak i wydobywającym się skądś dymie. Pod nadzorem jest tu niemal wszystko, co elektroniczne – tak więc na przykład ogrzewanie, które spędza sen z powiek każdemu zimową porą. Ogrzewanie można zaprogramować inteligentnie, by uruchamiało się w odpowiednich godzinach i tylko w wybranych pomieszczeniach. Na przykład w ciągu dnia nie powinno być włączone w sypialni, ale w nocy owszem. Z kolei łazienka tak naprawdę powinna być ciepła tylko w godzinach porannych, gdy się kąpiemy, można więc nastawić ogrzewanie tak, by po wejściu do łazienki było w niej przyjemnie ciepło, a z kolei przez czas, gdy jesteśmy w pracy nie nagrzewała się ona na darmo – włączy się dopiero, gdy będziemy w drodze do domu po pracy.

Komfort i wygoda

W inteligentnym domu światła zapalają się i gasną same – są zaprogramowane na czujniki ruchu, tak więc świeci się tylko tam, gdzie ktoś przebywa. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, że zapomni się zgasić światła w łazience. Rolety w oknach mogą automatycznie dopasowywać się do pory dnia i zamykać się, gdy w pokoju zapadnie lekki zmrok. Możemy zaprogramować włączanie drzwi – na przykład otworzenie bramy wjazdowej na posesję za pomocą pilota powoduje automatyczne otwieranie drzwi do garażu i do domu.

Obecnie wiele zastosowań z inteligentnych domów możemy przenieść na swoje posesje i miejmy nadzieję, że niedługo będą one jeszcze tańsze niż do tej pory. Już teraz niemal każdy, kto ma swoją posesję może sobie pozwolić na zakup urządzeń monitorujących stan domu. W obecnych czasach dostępność technologii jest ogromna, dlatego też można wiele z tych supernowoczesnych zastosowań mieć u siebie. Wbrew pozorom inteligentne domy nie są już fikcją jak z filmu o kosmitach, a całkiem realną, możliwą do obejrzenia i posiadania zachcianką.

Reply