Historia pewnego talentu – Anna German

anna german

Historia pewnego talentu – Anna German

Z okazji 30-tej rocznicy śmierci w Rosji nakręcono biograficzny serial poświęcony Annie German. Była Ona jedną z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek, przez jakiś czas stanowiła także nasz najlepszy „towar eksportowy” na Zachodzie oraz przede wszystkim w Związku Radzieckim. W Rosji Anna German otoczona jest swoistym kultem, rosyjscy słuchacze traktują Ją niemal jak boginię, a wciąż wydawane płyty biją rekordy popularności wśród wszystkich pokoleń.

Urodziła się w Urgenczu, a wychowywała w Kirgistanie. Rosjanie rozstrzelali Jej ojca, gdy miała 2 lata. Z racji tego, że matka Anny wyszła powtórnie za mąż za Polaka – po repatriacji zamieszkały we Wrocławiu. Pierwsze kroki na scenie Anna German stawiała w studenckim kabarecie „Kalambur”. Studiowała geologię i z nią wiązała największe nadzieje na przyszłość. Los jednak zadecydował inaczej. Piękna, wysoka dziewczyna coraz silniej zapadała w oko przedstawicielom „branży”, wyławiającym nowe talenty w różnych klubach studenckich. Takiego cudu wokalistyki trudno było nie zauważyć.

W kawiarence na rogu…

Pierwszy przebój dla Anny German napisała młodziutka Katarzyna Gaertner. „Tańczące Eurydyki” podbiły festiwal w Opolu i Sopocie. Do dziś ta piosenka uznawana jest za jedną z najtrudniejszych, jeśli chodzi o sposób prowadzenia głosu oraz interpretację. German zaśpiewała ją tak lekko i przeszywająco, że stanowi ona po dziś dzień Jej swoistą wizytówkę. Jeszcze w latach 60-tych posypały się propozycje nagrań we Włoszech, w Hiszpanii, w ZSRR CZY NRD.

Anna German jako jedyna z polskich piosenkarek wystąpiła na festiwalu w San Remo, gdzie rzuciła na kolana przedstawicieli światowego show biznesu. Nagrała płytę z neapolitańskimi piosenkami, a także album z ariami operowymi Scarlattiego. Niestety, światowa kariera nie doszła do skutku, ponieważ Artystka przeżyła wypadek samochodowy na Autostradzie Słońca, wskutek którego zmuszona była zawiesić śpiewanie na ponad 3 lata.

Człowieczy los…

Na estradę wróciła w 1970 roku. Powrót zaakcentowała także nową płytą „Człowieczy los”. Napisała także książkę pt. „Wróć do Sorrento” ze swoimi wspomnieniami dotyczącymi kariery we Włoszech. Na koncertach w kraju zawsze przyjmowana była z entuzjazmem i serdecznością, ale trasy w Związku Radzieckim pod względem uwielbienia tłumów przewyższały te w Polsce. W latach 70-tych kariera Anny German nieco przystopowała przede wszystkim ze względu na macierzyństwo.

Na początku lat 60. wykryto u Niej nowotwór kręgosłupa. Występowała niemalże do końca. Pojawianie się na estradzie pomagało Jej zapomnieć o bólu i o nieuchronnie zbliżającej się śmierci. Odeszła w 1982 roku, przeżywszy zaledwie 46 lat. Kilka lat później astronauci nazwali Jej imieniem jedną z nowo odkrytych gwiazd. Rosja wciąż kultywuje pamięć o swojej wielkiej gwieździe. Odnieść można wręcz wrażenie, że na Wschodzie jest znacznie bardziej doceniana niż u nas, w Polsce. Zainteresowanych głębszym poznaniem tematu zapraszamy do zapoznania się z lekturą książki Marioli Pryzwan pt. „Anna German o sobie”.

Anna German – film biograficzny

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=v1DR0OcBQ-o[/tube]

Reply