Jak idealnie dobrać buty na małą stópkę dziecka?

Wiele osób skarży się na dolegliwości bólowe stóp – często są one wynikiem niewłaściwie dobranego obuwia w dzieciństwie. Dlatego buty które ubierasz swojemu malcowi w dużej mierze decydują o tym, czy jego nóżka będzie rozwijała się prawidłowa i nie będzie przejawiać żadnych wad postawy.

Dziecko rozwija się w bardzo szybkim tempie. Zmienia się jego ciało, sylwetka, ale zmianom ulegają także jego stopy. Z uwagi na to, że są bardzo delikatne często mogą ulegać wielu uszkodzeniom, których przyczyną są niewłaściwie dobrane buty. A z wiekiem nabyte wady rozwojowe nóżek będą się pogłębiać, dlatego nawet nie próbuj sobie tłumaczyć, że „dziecko z tego wyrośnie”.

Z upływem czasu deformacje stopy mogą przyczyniać się do powstawania wielu dolegliwości, jak np. paluch koślawy czy przykurcze palców.

Kiedy kupić pierwsze buty?

Z zakupem pierwszego obuwia dla maluszka lepiej nie spieszyć się zbytnio. W przypadku, gdy dziecko chodzi tylko w domu, a na dworze czas spędza jedynie w wózku nie potrzebne będą mu butki, tylko wygodne skarpetki z antypoślizgową powłoką. Gdy tylko dziecko opanuje chodzenie, wówczas należy kupić mu wysokiej jakości obuwie. Takie buty muszą dawać dziecku możliwość rozwoju, powinny mieć szeroki i wygodny czubek, gdzie paluszki będą mogły swobodnie się układać, a także dziecko nie będzie odczuwało problemów z poruszaniem nimi.

Najwyżej cenione przez ortopedów oraz pediatrów są buty sięgające za kostkę. Wówczas nasza pociecha może w pełni odczuwać radość z poruszania się, ponieważ nic go nie obciera. Bardzo ważne jest to, aby pięta była usztywniona – w ten sposób stopa będzie prawidłowo się układać. Jeśli w dodatku butki będą miał miękką i elastyczną podeszwę, która zginać się będzie na linii stawów sródstopno-paliczkowych, to wówczas można powiedzieć, że nasze dziecko chodzi w idealnie dobranych butach. Zwróć także uwagę na rodzaj materiału, z jakich wykonane jest obuwie. Najlepsza jest skóra lub inny naturalny materiał, który pochłonie pot i zapewni przewiewność.

Po siostrze lub po bracie

Warto pamiętać, że stopa malucha ulega ciągłym zmianom. W ciągu roku rośnie około 1,5 centymetra. Dlatego jeśli kupujemy dziecku pierwsze obuwie należy założyć malcowi oba buty i pozwolić mu, aby przez chwilę w nich stanął. Jeśli stopa jest krótsza o około 6-8 mm to znaczy, że obuwie jest dobrze dobrane. Należy mieć na uwadze, że tak jak stopy dorosłych po całym dniu chodzenia puchną, tak podobnie może być w przypadku małej stópki dziecka. Dlatego po kupno butów warto wybrać się wieczorem. Jeśli tak dobrane z lekkim zapasem obuwie będzie dobre, to znaczy, że wypoczęta nóżka też będzie dobrze czuła się w nowych butach, a więc ryzyko kupna za małych spada do zera.

Nie jest dobrze przekazywać dziecku do noszenia buty po starszym rodzeństwie. Pamiętajmy, że każda stopa posiada inne wyprofilowanie, a więc noszenie obuwia po innym dziecku w dużej mierze może przyczynić się do przekazania mu złych nawyków chodzenia.

Tupot bosych nóżek

Ortopedzi zalecają, że nawet najlepiej dobrane buty i najlepiej wykonane jakościowo warto ściągać dzieciom. Chodzenie na boso po zróżnicowanej powierzchni sprawia, że stopy malucha posiadają pełną swobodę i zarazem stanowią trening dla ich mięśni.

One Response

  1. Marta

Reply