Jak poradzić sobie z migreną przed miesiączką?

Migrena

Jak poradzić sobie z migreną przed miesiączką?

Zdarzają Ci się nieprzyjemne, uniemożliwiające normalne funkcjonowanie migreny przed miesiączką i zastanawiasz się nad ich przyczyną, a także nad sposobami zapobiegania towarzyszących im objawów? 

W poniższym artykule postaramy się udzielić Ci kilku porad, które wyjaśnią sporo Twoich wątpliwości.

Przyczyny migreny

Wszystkiemu winne są hormony, które uaktywniają się na 2-3 dni przed menstruacją. Przyczyną może być spadek estrogenów w drugiej fazie cyklu, jak również zmniejszenie się poziomu serotoniny.

W obu tych przypadkach dochodzi do zwężenia, a następnie do zwiotczenia i gwałtownego rozkurczu ścian naczyń krwionośnych, co może wywołać silny ból głowy. Pierwszą czynnością jest wyrównanie poziomu hormonów. Jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną lekarz zaleci utrzymywanie jednakowego stężenia estrogenów przez cały miesiąc. Gdy jednak takich tabletek nie przyjmujemy, prawdopodobnie konieczne będzie przyjmowanie leków z estrogenem. Jeśli i to nie pomoże, wówczas stosuje się tzw. Beta-blokery, które powinny być przyjmowanie profilaktycznie przez cały czas trwania cyklu. Jednak pamiętajmy, że leki tak samo mogą pomóc, co zaszkodzić, więc warto przed pójściem do lekarza po receptę zastosować inne metody.

Profilaktyka

Zdrowy styl życia

Wszędzie bez przerwy mówi się o zdrowym stylu życia. W radiu, telewizji czy Internecie. Jest to lekarstwo na wiele przeróżnych dolegliwości. Stres, za mało snu czy silne emocje jeszcze bardziej potęgują migrenę. Jeśli to możliwe, postarajmy się o uregulowanie swojego rytmu dnia. Postawmy na odpoczynek, dajmy szansę organizmowi się zregenerować. Świetnie pomogą ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe, wpływające na wyciszenie. W tych szczególnych dla kobiety dniach, warto zrezygnować albo zminimalizować sytuacje stresowe oraz negatywne emocje.

Zdrowa dieta

Warzywa i produkty z pełnego ziarna powinny na stałe zagościć w naszym codziennym menu. Z kolei wyeliminujmy te, które mogą potęgować bóle głowy, jak czekolada, żółte sery, śledzie, czy czerwone wino. Jedzmy regularnie, nie zapominając o zjedzeniu śniadania przed wyjściem z domu.

Zioła

Często występują sytuacje, w których leki przeciwbólowe podrażniają błonę śluzową żołądka. Napary z ziół nie posiadają żadnych skutków ubocznych, a z powodzeniem mogą złagodzić bóle migrenowe przed miesiączką. Warto zauważyć, że ich działanie będzie odczuwalne dopiero po kilku dniach regularnego stosowania, stąd tez na kilka dni przed miesiączką sporządzajmy napary z melisy, rumianku, dziurawca czy nagietka. Aby zrobić napar wsyp łyżkę ziół do kubka, zalej gorącą wodą i zostaw pod przykryciem na okres około 15 minut. Po przecedzeniu pij 2-3 razy dziennie.

Pamiętaj, że bóle migrenowe powinny być nie tylko skonsultowane z ginekologiem, ale również neurologiem, ponieważ przyczyn ich występowania jest tak wiele, że potrzebne jest dokładne przyjrzenie się dolegliwości.

Reply