Jak powstrzymać łuszczenie sie skóry?

Twoja skóra przez całą dobę traci martwe komórki, w miejsce których pojawiają się nowe. Jednakże nie można tego mylić z łuszczeniem się skóry, którego częstą przyczyną są m.in. oparzenia słoneczne lub stan zapalny. Co zrobić, jeśli zauważysz nadmierne łuszczenie się skóry twarzy? Przede wszystkim należy skonsultować sie z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i pomoże Ci go wyleczyć. Jak wiadomo – lepiej zapobiegać, niż leczyć, zatem poniżej przedstawię wskazówki, które pomogą Ci uniknąć nadmiernego łuszczenia się skóry.


Ochrona przed słońcem

Unikaj długiego przebywania na słońcu. Jeśli już zamierzasz się opalać nie zapomnij o nałożeniu na twarz kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, który ochroni Twoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ponadto pamiętaj o ochronie głowy – warto założyć kapelusz z szerokim rondem, który również schroni w cieniu skórę twarzy.

 

Świeża mięta

Ekstrakt z liści świeżej mięty znakomicie wpływa na poprawienie ukrwienia skóry twarzy, zatem rozgnieć je w misce i wmasuj w twarz. Ponadto właściwości mięty hamują procesy starzenia się skóry.

 

Zbawienny aloes

Stosuj żele zawierające wyciąg z aloesu. Właściwości tej rośliny zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu sie skóry. Ponadto aloes działa nawilżająco i pomaga załagodzić podrażnienia spowodowane nadmiernym opaleniem skóry. Taki produkt najlepiej wstawić do lodówki 20 minut przed nałożeniem go na skórę twarzy, dzięki czemu uzyskacie efekt chłodzenia.

 

Nawilżanie to podstawa

Łuszczenie skóry często jest wynikiem jej nadmiernego wysuszenia, zatem zadbaj o dobre nawilżanie twarzy. Dobrym wyborem bedzie stosowanie głęboko nawilżających kremów i żeli do mycia twarzy przeznaczonych dla skóry suchej.  Zdecyduj się na głęboko nawilżający kremy i płyny, które są przeznaczone dla skóry suchej.

 

Hydrokortyzon

Aby zredukować łuszczenie się skóry zastosuj krem z zawartością hydrokortyzonu, stosowany również w atopowych zapaleniach skóry.

 

Chłodne kompresy

Jeśli łuszczenie spowodowane jest poparzeniami słonecznymi warto zastosować ochładzające kompresy, które w znacznym stopniu zneutralizują palenia i pieczenie skóry. Dzięki niskiej temperaturze mogą również zmniejszyć obrzęk i zneutralizować ból. Ich podstawową zaletą jest prostota, ponieważ do wykonania takiego kompresu potrzebujesz jedynie bawełnianej myjki i zimnej wody, w której musisz ją zamoczyć.

 

Woda, woda i jeszcze raz woda

Nie zapominaj o nawilżeniu od wewnątrz. Pij minimum 8 szklanek wody dzienne, co bardzo dobrze wpłynie na elastyczność Twojej skóry.

 

Konsultacja z lekarzem

Jeśli nie znasz przyczyny zapalenia skóry, a objawy nie ustępują musisz zasięgnąć porady specjalisty. Warto udać sie z wizyta do dermatologa, który wskaże Ci przyczynę łuszczenia i pomoże Ci je wyleczyć.

Reply