Jak przygotować się do ciąży?

Marzysz o założeniu własnej rodziny? Bycia mamą? Jeśli tak, to powinnaś się odpowiednio do tej nowej roli przygotować, aby nic Cię w późniejszym czasie nie zaskoczyło.

Wizyty u lekarza

Przed zajściem w ciążę kobieta powinna udać się do ginekologa i wykonać cytologię. Lekarz powinien udzielić informacji na co ewentualnie się zaszczepić i jakie wykonać badania. Jeśli stosowałaś antykoncepcję hormonalną dowiedz się, czy z rozpoczęciem starań o dziecko możesz nie zwlekać, czy jeszcze odczekać.

Oprócz ginekologa udaj się także do dentysty, bowiem problemy stomatologiczne są częstą barierą do zajścia w ciążę.

Dodatkowo, umów się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który zmierzy Ci ciśnienie i da skierowanie na krew i mocz. W sytuacji, gdy przewlekle na coś chorujesz, np. na cukrzycę lub masz problemy z tarczycą, umów się do swojego lekarza prowadzącego i zapytaj o dalsze instrukcje.

Przed zajściem w ciążę pamiętaj o zdrowej diecie i przede wszystkim o przyjmowaniu kwasu foliowego, który zapobiega występowaniu poważnych chorób cewy nerwowej u płodu.

Przygotowania mężczyzny

Również Twój partner powinien o siebie zadbać. Wykonać niezbędne badania, m.in. grupę krwi i czynnik Rh, morfologię, mocz, czy badanie w kierunku HV. Oprócz tego powinien zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu.

Nie są polecane także męczące treningi, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie jąder. Niekorzystne wpływa też sauna, gorące kąpiele i obcisła bielizna.

Gdy czynności przygotowawcze zostaną zakończone, kobieta powinna wnikliwie obserwować swoją wydzielinę pochwową. W przypadku, gdy śluz staje się obfity, przezroczysty i rozciągliwy, to sygnał, że nastały dni płodne, w których istnieje największa szansa na powicie tak upragnionego potomstwa.

Reply