Jak urządzić dom z duszą? – czyli o Feng Shui i stylu rustykalnym

styl rustykalny

Coraz częściej, aranżując wnętrza, decydujemy się na styl rustykalny, nawiązujący do czasów naszych dziadków i pradziadków.

„Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”, „dom moją twierdzą”, „nie ma jak dom” – te i inne przysłowia są przez nas niejednokrotnie wspominane, zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy z daleka od rodziny lub na jakiś czas wyjeżdżamy. Dom stanowi dla nas ogromną wartość, chociaż czasami narzekamy, że mógłby wyglądać efektowniej, że inni mają ładniejszy, bardziej okazały, i tak kochamy go, bo daje nam poczucie bezpieczeństwa. We własnym domu czujemy się szczęśliwi. Posiadanie swojego własnego kąta – jest więc prawdziwym skarbem.

Urządzenie swojego pierwszego gniazdka jest dla nas wielkim przeżyciem. Czasami mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, dlatego pragniemy, aby zagospodarować ją jak najbardziej funkcjonalnie. Każdy kieruje się własnymi upodobaniami. Wszystko jednak zależy od zasobności portfela oraz odrobiny wyobraźni.

Jak urządzić dom z duszą? – wskazówki

Wyposażenie czterech ścian nie jest łatwe. Dobranie odpowiednich  kolorów, mebli, dodatków wymaga poczucia estetyki. To, w jaki sposób zorganizujemy swoje wnętrze będzie miało wpływ na nasze samopoczucie. Warto więc dopasować formę mieszkania do swojego charakteru, sposobu bycia. Jeśli lubimy otaczać się starymi przedmiotami, dobrze jest urządzić swój kącik w stylu rustykalnym. Wówczas doskonale będą wyglądały pikowane narzuty, koronki dziergane przez babcie, stare kufry i skrzynie, które być może zostały wyrzucone na strych jako niepotrzebny i zagracający mebel. Piękną ozdobą będzie XIX-wieczny stary zegar z kukułką, murowany piec lub kominek. Drewniane podłogi, stropowe belki nadadzą wnętrzu ciepłego, sielskiego charakteru, zaś stare kredensy, ławy i skrzynie staną się eleganckim dopełnieniem całości.

Styl rustykalny – założenia

Istotą stylu rustykalnego są także elementy kamienne. Często wykorzystywanymi materiałami są żeliwo, miedź lub ceramika. Dominują jasne, pastelowe kolory. W kuchni wykorzystuje się stare naczynia, wiklinowe koszyki, suszone kwiaty. Na ścianach warto zawiesić warkocze z czosnku. Stół jadalniany nakryty białym lnianym obrusem, drewniane kredensy, w których znajdą się filiżanki na herbatę, na ścianach ceramiczne naczynia – to wszystko nada wnętrzu niepowtarzalnej atmosfery. Jeśli więc kochamy ludowość, chcemy poczuć XIX-wieczny klimat, każdego dnia po powrocie z pracy wyciszyć się w sielskim wnętrzu – warto zainspirować się tego rodzaju stylem.

Chociaż współcześnie stawia się na nowoczesność – sprzęty, meble i wynalazki techniki przypominają nam o postępach cywilizacji – warto czasami zapomnieć o ciągłym pędzie. Przedwojenny wiejski dom będzie nie tylko pięknie i efektownie wyglądał w oczach rodziny i znajomych, ale przede wszystkich przypomni o przeszłości, wzbudzi sentyment do dawnych czasów, może do dzieciństwa spędzanego u kochanych dziadków?

Feng Shui – założenia

Ponieważ dom odzwierciedla charakter właściciela, nie wahajmy się urządzać go zgodnie ze swoimi pomysłami i inspiracjami. Jeśli więc nie lubimy stylu rustykalnego, to może lepszym rozwiązaniem okaże się Feng Shui? Najważniejsze jego zasady to estetyka, porządek, przestronność. Tutaj każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. Ważną rolę odgrywa jasność, naturalne światło. Kolory jasne, które nie będą przytłaczać. Meble należy ustawić w niewielkiej odległości. W przestrzeni dominują przedmioty pochodzenia naturalnego: drewniane, bawełniane czy lniane. Istotą Feng Shui jest dobre zagospodarowanie pomieszczeń. Aby w mieszkaniu panowała harmonia, dobrze jest wypełnić je symetrycznymi przedmiotami. W pokojach powinny znajdować się więc dwa fotele, dwie zasłony, dwie donice z kwiatami, cztery krzesła.

Fani Feng Shui wierzą, że najważniejszą rolę pełni zaś osiągnięcie spokoju między ogniem i wodą. W bliskim sąsiedztwie nie mogą znajdować się więc kuchnia (ogień) i łazienka (woda). Aby mieszkanie stanowiło bezpieczną, harmonijną przestrzeń na ścianach nie może zabraknąć obrazów. Puste ściany świadczą o niezagospodarowanej powierzchni. W myśl zasady Feng Shui nie wolno zasuszać kwiatów, ponieważ może to spowodować zły nastrój. Zwolennicy sztuki Feng Shui wierzą, że poprzez sprawne i odpowiednie zaaranżowanie czterech ścian otaczamy się pozytywną energią, poprawiamy samopoczucie, a przede wszystkim tworzymy unikalne wnętrze.

2 komentarze

  1. furnite-pl
  2. Julka

Reply