Jak zaszczepić u dziecka miłość do czytania?

czytanie dzieciom

Jak zaszczepić u dziecka miłość do czytania?

Nauka czytania to element edukacji dziecka, przez który warto przejść jeszcze zanim dziecko pójdzie do przedszkola. Wszystko po to, by ułatwić mu start w szkole i zapobiec stresowi, jaki może być związany dla dziecka z nauką nowych słów.

Dzięki wczesnej nauce czytania dziecko prędko zrozumie nie tylko treści zawarte w książkach, ale i cały otaczający je świat.

Warto, by rodzic uświadomił sobie, jak wiele znaczy dla jego dziecka nauka czytania, by miał motywację do uczenia. Przede wszystkim dziecko, które szybko nauczy się czytać, wszelkie informacje będzie wyszukiwało tam, gdzie są treści pisane. To znaczy, że gdy zechce dowiedzieć się więcej o otaczającym je świecie, sięgnie po książkę, encyklopedię, stronę w Internecie. To skłoni je do poszukiwania odpowiedzi na jego pytania, których dziecko zadaje mnóstwo.

Dziecko oczytane to także dziecko inteligentne, obyte ze światem, potrafiące kulturalnie i z pełną poprawnością wypowiadać się. To bardzo ważne, nie tylko dla jego przyszłej edukacji, ale przede wszystkim do radzenia sobie z jakże trudnymi kontaktami z ludźmi, wśród których mówić trzeba wszędzie.

Dziecko ucz czytać już od urodzenia. Oczywiście, jako niemowlak nawet nie będzie rozumiało, czego od niego chcesz. Musi się jednak oswajać z czytaniem, słowem pisanym, tonem wypowiadanych słów, akcentowaniem. Czytaj więc nawet kilkudniowemu dziecku krótkie lub dłuższe bajeczki, one to uwielbiają!

Gdy dziecko będzie już nieco starsze, warto podsuwać mu pod nos kolorowe książeczki z prostymi słowami lub zdaniami, napisanymi wyraźnymi literami. Niech mówi, co jest na obrazkach, uczy się w ten sposób słów.

Gdy dziecko ma około półtora roku, można pokazywać mu duże, wyraźne literki głośno i wyraźnie wymawiając je, akcentując.

Warto powtarzać takie sformułowania jak: „A jak Ala, P jak pies” – dziecko, które zna znaczenie tych słów prędko skojarzy, że wiążą się one z konkretnymi literkami.

Baw się z dzieckiem jak najczęściej pisząc mu literki, układając proste słowa z kolorowych klocków w kształcie liter. W ten sposób dziecko uczy się przez zabawę!

Jeśli dziecko zna już podstawy, czyli pierwsze litery, warto wszędzie, gdzie jest, pokazywać mu jak układają się w zdania, na przykład w sklepie na reklamie, w Internecie, w książeczkach. To pomoże mu zrozumieć praktyczną stronę czytania. Lada chwila dziecko będzie umiało odczytać wiele pojedynczych wyrazów, a stąd już prosta droga do nauczenia go łączenia wyrazów w zdania.

Reply