Jak zrobić domowy ocet?
Ocet jest przyprawą zakwaszającą oraz środkiem służącym do utrwalania żywności (marynaty). Znany i używany był już w starożytności. Służył jako przyprawa, jako napój orzeźwiający (zmieszany z wodą) oraz jako środek odkażający (w chorobach skóry, podczas epidemii cholery i dżumy).
Na szeroką skalę produkowany jest przez przemysł fermentacyjny z surowca zawierającego alkohol etylowy. Surowcem tym jest zwykle spirytus lub wino pośledniejszego gatunku, zaszczepione bakteriami octowymi, które w odpowiednich warunkach utleniają alkohol do kwasu octowego.
Rodzaje octów
W zależności od rodzaju surowca użytego do fermentacji rozróżnia się kilka rodzajów octów. Są to:
- ocet spirytusowy (wodny roztwór kwasu octowego),
- ocet winny (z win gronowych),
- ocet owocowy (z win owocowych).
Ocet sprzedawany w sklepach ma podaną na etykiecie zawartość kwasu octowego. Spotyka się ocet 4-, 6- i 10-procentowy. Należy go przechowywać w temp. od -2°C do +20°C, przy wilgotności do 80%. W okresie pełnej przydatności do spożycia (do 6 miesięcy od daty produkcji) nie powinien wykazywać wad jakościowych ani zmian w postaci błonki na powierzchni cieczy, zawiesin i osadu.
Nie należy używać octu spirytusowego do zakwaszania potraw, bo szkodzi na żołądek i całkowicie niszczy witaminę C. Trzeba go zastępować świeżym sokiem cytrynowym lub octem winnym.
Przepisy na ocet domowy
Ocet do celów kulinarnych można z powodzeniem przygotować w domu. Oto kilka przepisów.
Ocet z owoców
Skórki z owoców oraz całe owoce kroimy w kostkę, wkładamy do słoja i zalewamy wrzątkiem. Kiedy minie 14 dni, dodajemy kolejną porcję skórek i zalewamy ponownie wrzątkiem. Słój obwiązujemy rzadkim płótnem, ewentualnie gazą i pozostawiamy w ciepłym miejscu. Po 8-10 tygodniach płyn w słoju powinien się zmienić w bardzo dobry ocet. Koniecznie trzeba go przefiltrować, a potem zlać do butelek. Stosujemy jako dodatek do sosów, majonezów, a także do zakwaszania sałatek.
Ocet ziołowy
10 dag liści roślin przyprawowych, takich jak estragon, seler, czarna porzeczka, koper, lipa czy liść laurowy, zalewamy litrem octu owocowego. Po 14 dniach odcedzamy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Stosujemy między innymi do zakwaszania sałatek i przyprawiania mięs.
Ocet melisowy
10 dag świeżych liści melisy zalewamy litrem octu owocowego. Po 14 dniach przecedzamy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Ocet melisowy charakteryzuje się przyjemnym, cytrynowym zapachem. Z powodzeniem można go stosować do zakwaszania sałatek.
Ocet porzeczkowy lub malinowy
50 dag rozgniecionych porzeczek czerwonych lub malin zalewamy litrem octu owocowego, odcedzamy, filtrujemy i rozlać do butelek. Stosujemy do zakwaszania sałatek.
Ocet wiśniowy
50 dag rozgniecionych i pozbawionych pestek wiśni zalewamy 1/2 litra octu owocowego. Po 5 dniach odcedzamy, filtrujemy i rozlewamy do butelek. Stosujemy między innymi do marynowania dziczyzny, a także jako dodatek do sosów.